• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Program obozu

0 głosów
Czy posiada ktoś porządny plan pracy  obozu, którym chciałby się pochwalić i mi pomóc zrobić swój dobry program obozu? Będę ogromnie wdzięczny za przesłanie fajnych rozwiązań. ;)
pytanie zadane 2 lutego 2018 w Pomysł na... przez użytkownika niezalogowany  
zmienione kategorie 2 lutego 2018 przez użytkownika karol-gro
   
Cześć! Program obozu powinien być raczej "szyty na miarę" :-) może opisz coś więcej o uczestnikach (drużyna? szczep? jak z Waszym doświadczeniem?), gdzie jedziecie (las/jezioro? góry? morze?) i na jak długo?
Cześć, dziękuję Ci za odpowiedź! Bardzo chętnie, podejrzewam, że jesteś doświadczony - podałbyś maila bym wysłał konkretne rzeczy z pytaniami? Tu może już być to spamem :)

Spokojnie. Wg FAQ:

  • Pamiętaj, by opisać swój problem szczegółowo, ale bez nadmiaru treści. W dużej ilości tekstu Twój problem może się zgubić. Wklejanie połowy konspektu czy dokumentu też raczej nie będzie najszczęśliwsze.

Więc w takiej sytuacji posądzenie o spam Ci nie grozi. A może później ktoś w podobnej sytuacji na tym skorzysta  

Poza tym wiadomość prywatną można wysłać zawsze tu na zapytaju :-)

Ok, mój obóz trwa tyle i wygląda mniej więcej tak:

HAL 2018 tabelaryczny.xlsx

Mamy łączony obóz z kolonią, kadra musi robić roszady, jesteśmy wspólnie obozem w jednym kręgu. Nasze doświadczenie jest różne: ja mam za sobą chyba 9 obozów jako kadra, inni po 8, po 5, 3, 1, 0. Chyba coś w ten deseń. Obrzędowość Władca Pierścieni Harcerze, zuchy Hobbit. W uwagach, które są pierwszą kolumną od prawej strony są odnosniki do innych dokumentów o tej akcji letniej ze strony programowej.

Szukam inspiracji do dobrych obozów harcerskich i kolonii zuchowych.

Już raz prosiłem o to na facebooku, ale jak ludzie mi zaczęli wysyłać nie mogłem tego odzobaczyć - były to same harmonogramy i nic z nich nie wynikało.

Mam szczególny problem ze strojami. Załóżmy, że mam budżet 500 zł na wszystkie stroje. Część jestem w stanie wyszyć, część nie. Czy komuś to wyszło na obozie?

Kolejny problem: nie mam pomysłu na urządzenie kolonii pod namiotami, jak zapewnić zuchom ekonomiczne oświetlenie? Jak zorganizować nocne wyjścia tam gdzie król chodzi piechotą? 

To co mi przychodzi do głowy to nie mam pomysłu na sensowne ogarniecie świetlicy, która nie będzie namiotem (finanse...) a będzie chronić od deszczu. I samo wyjście  z plandeką nie jest dobrym pomysłem, bo jak dotąd chyba moja myśl konstrukcyjna połączona z kunsztem pionierskim nie zbudowała altany, która nie pękała pod obciążeniem deszczówki. Jeśli ktoś jest w stanie w czymś dopomóc wiedzą czy pomysłem to będę ogromnie wdzięczny. :)

1 odpowiedź

+2 głosów
 
Najlepsza
Cześć!

To teraz znając więcej szczegółów mogę podesłać moje przemyślenia :-) szczególnie, że robiliśmy już kiedyś obóz w stylistyce Władcy Pierścieni i Hobbita.

Jeśli chodzi o stroje, zastanawiam się czy koniecznie musisz robić je w ramach obozowego budżetu. U nas zawsze harcerze sami sobie je organizują i wychodzi to całkiem nieźle (mieliśmy obóz japoński, słowiański, władcy pierścieni i kilka innych wymagających pod względem przygotowania strojów i nigdy nie było "lipy").

Uniwersum Tolkiena jest strasznie bogatą stylizacją. U nas każdy z zastępów wybrał inną rasę z tego świata i przyszykował odpowiednie stroje. Co więcej zamiast totemów każdy postawił przed namiotem tablicę z wypisaną nazwą zastępu/rasy przy użyciu odpowiedniego alfabetu runicznego. Fajnie było zobaczyć harcerzy z doczepianymi brodami i harcerki z elfimi uszami, czy nawet atrapy koni u Rohańczyków. Zuchy naturalnie były hobbicimi rodzinami. Bramę do podobozu wykonaliśmy na imitację bramy do morii (łuk bramy wycięty z płyty pilśniowej, pomalowany, z odpowiednim napisem runicznym, przymocowany do dwóch wkopanych pali), znad bramy zaś spoglądało wymalowane również na pilśni Oko Saurona. Obok kadrówki między drzewami wisiał wielki "jedyny pierścień", nieopodal była tablica z mapą Śródziemia. Dalej mieliśmy Białe Drzewo (oczywiście zmontowane ze ściętych gałęzi i odpowiednio pomalowane) na którym umieściliśmy świeczniki zapalane co wieczór. Opodal zuchów stanął namiot turystyczny ucharakteryzowany na hobbici dom we wzgórzu, a przez środek podobozu przepływała zrobiona z niebieskiej folii budowlanej Anduina. Stał też drogowskaz z nazwami różnych krain Śródziemia, a tablica ogłoszeń była upleciona jak sieć pajęczycy z Minas Morgul. Kadra była przebrana za Istarich (magów - Gandalf, Saruman, Radagast, Pallando, Alatar) dzierżących swoje kostury.

Szukasz pomysłu na świetlicę bez namiotu - podpatrzone na obozach znajomego szczepu: wbite pale wzdłuż których ściany zrobione ze stretchu (zostawiając mały prześwit na wentylację) , a na górze połączone poprzeczkami na kształt namiotu i dopiero na tym stelażu zadaszone plandeką. Sednem jest zbicie pełnego stelaża (z poprzeczkami w poprzek dachu, żeby zapobiec robieniu się nawisów z wodą), bo wtedy bez problemu naciągniesz na nim plandekę i możesz ją nawet mocować takerem wówczas, bez konieczności robienia odciągów. Na obozach "na dziko" zawsze tak zadaszaliśmy kuchnię.

Oświetlenie dla zuchów - w namiocie to kwestia podwieszenia lampki turystycznej pod dachem. Bo też na obozie nie potrzeba chyba więcej niż tej odrobiny turystycznego światła, żeby wieczorem się przebrać do śpiwora. Nocne wyjścia do toalety - a w czym problem? :-) to obóz w lesie, latarka wystarczy, a taką powinien mieć każdy uczestnik obozu. Ew. w WC można zamontować jakiś oświetlenie, ale tu również wydaje mi się wystarczy lampka turystyczna (chyba, że macie prąd podciągnięty pod WC, to spoko będą lampki choinkowe białe - co tańsze - lub wąż ledowy - co droższe).

Teraz pomysły na program :-) zajęcia z sygnalizacji inspirowane "Ogniskami Gondoru", formy teatralne w ramach wizyty w "Ostatnim domu na wschodzie", tropienie hobbitów porwanych przez Uruk-hai, budowa tratwy na spływ Anduiną, przecieranie szlaku przez Mroczną Puszczę (szkice z marszu i odnajdywanie drogi). Impreza integracyjna harcerzy i zuchów na motywach "Urodzin Bilbo Bagginsa". Oczywiście też całodniowy LARP w stylizacji, z grą ekonomiczną i wojenną. W dzień deszczowy robienie gier planszowych na motywach Władcy Pierścieni.

U zuchów także - hobbickie rękodzieło, konkurs opowiadania (legendy i bajki - to w sumie może być też fajne dla harcerzy w wersji ze strasznymi historiami), majsterka "mój własny pierścień" z wykonywania ozdób leśnych, podchody "niewidzialni mocami pierścienia", zagadki logiczne z Bilbo i Gollumem, "szykowanie lembasów" przed wycieczką. To pamiętam.

Czuwaj!
odpowiedź 8 lutego 2018 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   12 25 82
wybrane 8 lutego 2018

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,165 wizyt
pytanie zadane 30 kwietnia 2017 w Pomysł na... przez użytkownika bsi10 (105)   1 1 4
0 głosów
1 odpowiedź 650 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2017 w Pomysł na... przez użytkownika maciej (151)   5 7 10
+1 głos
1 odpowiedź 442 wizyt
pytanie zadane 18 sierpnia 2020 w Finanse przez użytkownika Ciastek45 (117)   1 4
0 głosów
1 odpowiedź 643 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2018 w Finanse przez użytkownika niezalogowany  
0 głosów
2 odpowiedzi 920 wizyt
pytanie zadane 28 lipca 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika maciej (151)   5 7 10
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...