• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jakie są elementy obrzędowości zastępu?

0 głosów

Czuwaj!

Niedawno zostałam zastępową całkiem nowego zastępu i pomyślałam o stworzeniu ciekawej obrzędowości. Na razie mamy kronikę, zawołanie i własny proporzec. Myślałam jeszcze o obrzędowym rozpoczęciu i zakończeniu. Jakie inne elementy mogę dorzucić? Nie chodzi mi o napisanie konkretnie jak ma wyglądać np. obrzędowe rozpoczęcie, tylko ogólnie jakie elementy można zawrzeć w obrzędowości. 

Z góry dzięki! :)

pytanie zadane 27 stycznia 2018 w Pomysł na... przez użytkownika antropomorfizm (103)   1 1 3
Współczynnik akceptacji: 0%

zmienione kategorie 27 stycznia 2018 przez użytkownika karol-gro
   

2 odpowiedzi

0 głosów
Czuwaj.

Otóż na obrzędowość zastępu może składać się bardzo dużo różnych rzeczy. To może być na prawdę wszystko co przyjdzie i do głowy. Legenda , opowieść zastępu którą będziecie opowiadać w ważnych momentach wydarzeniach, piosenka. Możecie stworzyć własny świecznik, skrzynię ze skarbami.Dobrym pomysłem jest również nadanie sobie pseudonimów, czy ustalenie jakiejś charakterystycznej rzeczy na mundurze , jakąs przypinka czy koralik a może wyszycie.To jak będzie wyglądała wasza obrzędowość zależy tylko od was, od waszej kreatywności :) Życzę w takim razie powodzenia w owocnym prowadzeniu zastępu
odpowiedź 28 stycznia 2018 przez użytkownika Kamilazhp (113)   3
0 głosów
Czuwaj!

Obrzędowość zastępu może się składać z naprawdę wielu elementów. Mogą nimi być tak jak napisałaś kronika, która będzie źródłem wspomnień i wielu informacji (różne informacje giną z biegiem czasu bo nikt o nich nie pamięta, a w takiej kronice zawsze mamy wszystkie informacje "podane jak na tacy"). Zawołanie i proporzec są też ważnymi charakterystycznymi rzeczami dla każdego zastępu. Sposobem na urozmaicenie i ukazanie dodatkowej rzeczy, która was wyróżni może być zwyczaj, że każdy proporcowy będzie wypalać na kiju od proporca swoje imię dzięki czemu będą upamiętnieni. W niektórych środowiskach jest przyjęte przyszywanie plakietek zastępu nad prawą kieszenią koszuli munduru - może też coś takiego wprowadzicie? Często spotykane jest też pisanie piosenek zastępu. Można ją śpiewać przy każdej możliwej okazji lub ustalić że śpiewacie ją tylko przy obrzędowych momentach np. przy obrzędowym rozdaniu plakietek zastępu. Możesz pomyśleć też o mniejszych rzeczach. W miarę często spotyka się przecież jak jakiś zastęp wyszywa sobie na patce kieszeni jakiś specjalny pasujący do niego kształt. Można też wybrać jakieś specjalne przypinki, które będą dostawali członkowie zastępu za np. dokonanie czegoś. Możecie to zrobić także w formie tajemnicy, może to wyglądać w taki sposób, że tylko wy wiecie za co się dostaję takową przypinkę i co ona oznacza. Może to być też coś małego doczepionego do sznurka który został przewieszony przez guzik na kieszeni. Może coś w stylu jednolitego czesania się do munduru? Warkocz albo określony kolor gumki do włosów? A może jednolite, czy nawet własnoręcznie robione pierścienie? Takie rozwiązania też są bardzo ciekawe. Biwak czy nocowanie co określony czas (np. zawsze we wrześniu), wprowadzanie takiej właśnie okresowości, rutyny także może stanowić część obrzędowości. Życzę powodzenia na nowej funkcji. Nawet sam Robert Baden-Powell powiedział, że gdyby miał wybierać jakie miejsce zajmował by w ruchu, byłby zastępowym!
odpowiedź 28 stycznia 2018 przez użytkownika Weronika (101)   3

Podobne pytania

+7 głosów
1 odpowiedź 463 wizyt
pytanie zadane 3 listopada 2013 przez użytkownika Blada (824)   7 19 28
+1 głos
1 odpowiedź 1,332 wizyt
pytanie zadane 8 stycznia 2016 przez użytkownika Olaf_Lew. (146)   4 6 11
+1 głos
1 odpowiedź 2,196 wizyt
pytanie zadane 26 stycznia 2017 w Pomysł na... przez użytkownika niezalogowany  
0 głosów
1 odpowiedź 382 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Cosiekzlasu (105)   1 3
0 głosów
1 odpowiedź 154 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2017 w Pomysł na... przez użytkownika ronowskaa (105)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...