Czuwaj,
pozycja czterokończynowa była stosowana przy omdleniach i krótkotrwałej utracie przytomności.Teraz nowe zasady mówią, aby nie stosować tej pozycji, ponieważ niepotrzebnie obciąża ona serce.
W pozycji zastanej zostawiamy poszkodowanego kiedy podejrzewamy jakikolwiek uraz wewnętrzny (możemy się tego domyślić kiedy ktoś padł z wysokości, ma rozległe wylewy lub po prostu mówi nam o tym), a zwłaszcza kiedy podejrzewamy uraz kręgosłupa. Na wielu kursach nazywa się takiego poszkodowanego "poszkodowanym urazowym". Warto nadmienić, że jeśli osoba poszkodowana ma problemy z oddychaniem (wiemy o tym jeśli poszkodowany przytomny mówi nam o tym, a poszkodowany nie przytomny ma wyraźne trudności w nabieraniu lub wypuszczaniu powietrza) możemy delikatnie udrożnić drogi oddechowe. Jeśli poszkodowany jest nie przytomny urazowy powinniśmy często sprawdzać oddech (3 zmysłami).
Pozycję bezpieczną stosujemy kiedy widzieliśmy moment utraty przytomności i nie podejrzewamy żadnego urazu (np. na skutek super przeceny na masło starsza pani osuwa się na sklepowe kafelki- wtedy nie podejrzewamy urazu). Oczywiście zanim ułożymy kogoś w pozycji bezpiecznej sprawdzamy oddech.