• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Najważniejsze informacje: władze, przebieg zbiórki, akcje, prawdomówność, najtrudniejsze zadania, pary

+2 głosów
Witam :) Piszę książkę, w której występuje motyw harcerstwa. Nie jest ono tam głównym tematem, ale chciałabym jak najwięcej się o nim dowiedzieć. Znalazłam trochę informacji w internecie, sama nigdy nie byłam w harcerstwie, ale w najmłodszych latach byłam zuchem, a potem jeździłam na wakacje na polanę Głodówka, gdzie mieli swoje obozowisko harcerze, więc jakiś kontakt z nimi miałam. Wielu rzeczy ciągle  jeszcze nie wiem.  Zrobiłam także ankietę i wysłałam paru osobom związanym z harcerstwem, ale jakoś nie otrzymałam odpowiedzi - ciekawe, dlaczego? Ja jestem osobą bardzo szczerą i zdarza mi się niechcący urazić rozmówcę. A może po prostu ludzie są zapracowani, książka teoretycznie nie jest sprawą pilną... ale ja chciałabym jednak jak najszybciej ją napisać, bo mam pomysł na kolejną, a chcę najpierw skończyć to, co zaczęłam.

Interesuje mnie przede wszystkim:

-Kto może, a kto absolutnie nie może zostać harcerzem? Piszą, że niby każdy może zostać - ale czy nigdy się nie zdarzyło, że kogoś nie przyjęto? Kto o tym decyduje? Od jakiego w ogóle momentu można powiedzieć (z dumą): "Jestem harcerzem"?

-Jak wygląda, punkt po punkcie, porządek zbiórki? Ile ona trwa? Czy zawsze odbywa się na świeżym powietrzu, czy zimą w harcówce? A może jeszcze w innych miejscach, np. sali szkolnej? Czy zbiórki odbywają się drużynami, czy zastępami?

-Co może zastępowy/a, a w czym powinien/na podporządkować się drużynowemu/ej?

- Główne akcje harcerskie "w terenie", poza zbiórkami

-Znaczenie idei "Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy" (bardzo ważne!)

-Najtrudniejsze zadania w harcerstwie

-Pary w harcerstwie - czy ktoś poznał tam chłopaka/dziewczynę, a może przyprowadził, czy w grupie harcerskiej lepiej hamować się z uczuciami, jak grupa na to patrzy

Jeśli ktoś chciałby, żebym indywidualnie wysłała mu ankietę, mogę wysłać, o ile jest tu taka techniczna możliwość.

Interesuje mnie - pod kątem książki - ZHP. Sama, gdybym była młodsza i myślała o wstąpieniu do harcerstwa, widziałabym siebie raczej w ZHR. Ale to już inny temat :)
pytanie zadane 8 stycznia 2018 w Drużyna przez użytkownika Hatice (119)   1 1 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   

3 odpowiedzi

+1 głos

1. Harcerzem może zostać dosłownie każdy. Nie liczy się wiek ani wyznanie tak jak to niektórzy myślą. Jedynymi wyjątkami są osoby, które palą i piją alkohol. (nie chodzi mi tutaj o osoby pełnoletnie). Nie może być sytuacji, że kogoś nie przyjmą bo tak. Jeśli już by miało dojść do takiej sytuacji w co szczerze wątpie to drużynowy/drużynowa musi mieć konkretny powód (np. jakieś dowody, że np 15-latek pali/pije. Oczywiście są to tylko przykłady) dlaczego ta/ten nie zostali przyjęci do harcerstwa. W moim środowisku nigdy się z czymś takim nie spotkałam. Jeśli chodzi o to od jakiego momentu można powiedzieć "jestem harcerzem" to nie ma określonego czasu. Jeśli czuje się, że służba, do której się zobowiązało jest szczera i naprawdę się do niej przywiązało to wtedy można oficialnie powiedzieć "jestem harcerzem/harcerką"

2. zbiórka wygląda mniej więcej tak: rozpoczęcie- opowiedzenie o czym jest zbiórka itd, później realizuje się zadania zgodne z konspektem (znajdziesz gotowce w internecie), no i na koniec obrzędowe zakończenie czyli najczęściej iskierka. Miejsc zbiórek jest wiele, wszystko zależy od pogody, czy jest akurat w tym dniu wolna harcówka, i czy szkoła, w której robi się zbiórki zgadza się na to. I jeszcze o zbiórkach drużyną/ zastępem. są jeszcze drużyny, które nie mają zastępów więc zbiórki są np co tydzień całą drużyną, ale w gdzie zastępy już działają to bardzo często jest tak, w jednym tygodniu ma zbiórkę drużyna a w drugim zastępy. Jak już mówiłam wszystko zależy od środowiska i tamtejszych zasad.

3 nie do końca rozumiem to pytanie ale zastępowy powinien przestrzegać zasad/ rozkazów przeznaczonych przez drużynowego/ drużynową

4. Akcje zarobkowe, biwaki, obozy, festiwale piosenek, gry terenowe, no i różne akcje działając jako wolontariusze np WOŚP

5. NA SŁOWIE HARCERZA POLEGAJ JAK NA ZAWISZY - to nakaz prawdomówności, wierności, zgodności słów i czynów z nakazami własnego sumienia, swym słowem i c9zynem harcerz zasługuje na zaufanie, dotrzymuje słowa, przywraca wiarę w solidność, rzetelność, spolegliwość, mówi, co myśli, robi, co mówi. Postawą i zachowaniem daje świadectwo o wartościach, jakie wnosi harcerstwo w życie młodzieży i całego społeczeństwa. Harcerz jest punktualny. (sorka z internetu ;( )

6. Zdobywanie wyższych stopni, sprawności 3 gwiazdkowych i mistrzowskich, i najtrudniejszym zadaniem jest przestrzeganie prawa harcerskiego 

7. Pary w harcerstwie to normalne pary, które dzielą tą samą pasję i jeśli ten ich związek nie wpływa jakoś na drużynę to nie widać problemu i takie pary są akceptowane. Jak wiemy harcerstwo łączy ludzi i jeśli się spotka tam swoją miłość to nie dziwne. <3

ps. przepraszam, że niektóre zdania nie są do końca składne ale poprawie to w najbliższym czasie. możesz wysłać ankiete na priv i pisz w razie coś. (tak po cichu licze na naj) CZUWAJ!

 

odpowiedź 8 stycznia 2018 przez użytkownika Klaudia1711 (223)   3 8 15
Bardzo dziękuję, Klaudia. Wysłałam Ci część pytań z mojej ankiety na priv (Twoje odpowiedzi wyczerpały niektóre z moich pytań z ankiety :) ). Natomiast chciałabym jeszcze bardziej wgłębić się w zasadę uczciwości harcerza, na którym można polegać jak na Zawiszy. Napisałam o tym w ankiecie, ale spróbuję też tu na forum, bo może więcej osób podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami: Jakie konsekwencje ponosi harcerz przyłapany na kłamstwie? I czy może się zdarzyć, że zastęp czy drużyna nie przyjmie młodego człowieka, bo udowodnili mu poważne kłamstwo? Czy może przyjmą go, ale po wykonaniu jakiegoś jednego lub więcej zadań?
+1 głos

Dodam jeszcze parę rzeczy od siebie:

Kto może, a kto absolutnie nie może zostać harcerzem? Piszą, że niby każdy może zostać - ale czy nigdy się nie zdarzyło, że kogoś nie przyjęto? Kto o tym decyduje? Od jakiego w ogóle momentu można powiedzieć (z dumą): "Jestem harcerzem"?

Generalnie dołączyć może każdy, w przypadku ZHP od 6 roku życia. Głównym wyznacznikiem jet to, czy dana osoba chce być harcerzem i w związku z tym przestrzegać Prawa Harcerskiego. Za karę można zostać z ZHP wydalonym, ale to rzadkość. 

Wiele osób jako początek "bycia harcerzem" wskazuje złożenie Przyrzeczenia Harcerskiego, które ma miejsce po skończeniu tzw. próby harcerza. Wtedy to ogłasza się, że się chce przestrzegać Prawa Harcerskiego i dostaje się Krzyż Harcerski. To taki symboliczny początek, choć formalnie harcerzem jest się też przed Przyrzeczeniem.
 

Jak wygląda, punkt po punkcie, porządek zbiórki? Ile ona trwa? Czy zawsze odbywa się na świeżym powietrzu, czy zimą w harcówce? A może jeszcze w innych miejscach, np. sali szkolnej? Czy zbiórki odbywają się drużynami, czy zastępami?

U zuchów całą gromadą (odpowiednik drużyny). U innych najlepiej jak odbywają się zastępami, a co jakiś czas (np. raz w miesiącu) całą drużyną. Przebieg bardzo różny, też zależy od wieku, ale generalnie każda drużyna i zastęp ma swoje stałe elementy (obrzędy, apel itp.), a reszta jest zmienna. Polecam zasady dobrej zbiórki: http://harcerz.zhp.pl/zasady-dobrej-zbiorki.html

Główne akcje harcerskie "w terenie", poza zbiórkami

Biwaki - wyjazdy weekendowe i obozy - wyjazdy wakacyjne.

Najtrudniejsze zadania w harcerstwie

Zadania zawsze powinny być takie, by rozwijały, ale nie za trudne, by były wykonalne. Więc w zależności od wieku i funkcji to może być rozpalenie ogniska albo zdobycie sprawności Trzy Pióra (doba bez jedzenia, doba bez mówienia, doba samotnie w lesie). Albo kierowanie drużyną.

Pary w harcerstwie - czy ktoś poznał tam chłopaka/dziewczynę, a może przyprowadził, czy w grupie harcerskiej lepiej hamować się z uczuciami, jak grupa na to patrzy

Wśród osób, które długo siedzą w harcerstwie jako instruktorzy sądzę, że połowa związuje się z innym instruktorem. Wśród młodszych osób również znajdują się pary, zwłaszcza na obozach. Czy hamować się z uczuciami? Myślę, że tyle, na ile wypada publicznie i niekoniecznie z uczuciami, a z ich okazywaniem ;)

Sama, gdybym była młodsza i myślała o wstąpieniu do harcerstwa

Jako instruktor można dołączyć właściwie w dowolnym wieku ;)

odpowiedź 9 stycznia 2018 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
edycja 10 stycznia 2018 przez użytkownika karol-gro

Bardzo dziękuję również za odpowiedź. 

A jak długo - minimalnie i maksymalnie - może trwać próba harcerza?

http://harcerz.zhp.pl/zasady-dobrej-zbiorki.html

Niestety, strona nie otwiera się... :(

 

 

 

Długość próby harcerza:

Próba harcerki/harcerza nie powinna trwać krócej niż 3 miesiące i dłużej niż 6 miesięcy. W przypadku zuchów trzeciej gwiazdki należy uwzględnić przygotowanie, jakie otrzymały w gromadzie zuchowej i umożliwić im odbycie krótszej próby.

Link poprawiłem

0 głosów
Witaj :)

Z chęcią odpowiem na twoje pytania

1. Harcerzem moze zostać absolutnie każdy kto ma takie chęci ;) Ja na przykład dołaczyłam dopiero w 2 klasie gimnazjum jakos w środku roku hacerskiego . O tym czy będzie harcerzem decyduje sama osoba zainteresowana . Nie ma sytuacji , że kogoś nie przyjmują , kiedy mozesz powiedzieć ze jestes harcerzem ? kiedy całym sercesz poczujesz ze stanowisz cześc jednostki do której należycsz i poczujesz tą magiczną wieź , dla kazdego ten moment nastąpi w zupełnie innym czasie i sytuacji ;) Warto pamiętać , że musisz odnależć swoją własną harcerska droge po której będziesz iść i włąsne ideały , które będą cię kierować .

2. Zbiórka to bardzo indywidualna sprawa . Każda jednostka ma zupełnie inną obrzędowość , jakieś punkty stałe , Zbiórka ma przede wszytskim na celu rozwijać , kształcić i wychowaywać . Punty realizowne na zbiórce sa zgodne tematycznie oraz w logicznej kolejności . W zależności od ustaleń zbiórki trwają zwykle 1-3 h . Zbiórki przeważnie odbywają się w harcówce , ale oczywiście czesto wprowadzane są różne urozmaicenia typu zwiady , gry w terenie  wycieczki .

 

3. Wedlug mnie praca w drużynie polega na współpracy , Zastępowi kieruja swoimi zastepami , wykonuja tez polecenia zlecone przez drużynowych , ale moga tez podsuwac pomysły , wprowadzac korekty , dyskutować z przełozonym . Często pracują razem z kadra , prowadzą dyskusje o jednostce . Wszystko musi być ogólną współpracą .

 

4.  "Akcje w terenie " Przede wszytskim gry terenowe , biegi , zwiady , mają na celu sprawnę posługiwanie się mapą oraz odoskonalenie orientacji w terenie. Można je zrobic nawet w parku , ważna jest kreatywność . oczywiście wazne też są obozy , ale to już bardziej czasowa sprawa :)

 

5.  To bardzo istotny punkt prawa harcerskiego .Harcerz powinien być słowny . Inni ludzie powinni  mieć  swiadomosc ze mogą na nas liczyc i  że nasze słowo może być brane na poważnie z pełną szczerościa i swiadomoscią z wypowiadanych słów .Nakazauje on prawdomwność  , rzetelność , prawdziwosc oraz  szczerość w tym co mówimy ,

 

6.  Najtrudniejszym zadaniem w harcerstwie jest wedlug mnie porostu znaleznie własnej drogi  która będziemy podążać i wykształtowanie wlasnego harcerskiego systtemu moralności . Często też zapominamy o przestrzeganiu prawa harcerskiego , to rzecz na której wykonywaniu z pewnościa trzeba pamiętac najbardziej.

 

7. Harcerstwo daje szanse poznania niezywkłych ludzi i bardzo ich do siebie zbliża . Oczywiście , że pary są jak najbardziej akceptowane , a co więcej niezywkle często kończą sie w przysłosci małżeństwem . Najwazniejsze aby nie wpływały negatywnie na prace jendostki oraz samych partnerów , osobiście uwazam ze takie osoby nie powinny pracować w jednej druzynie , gdyż moze to utrudnić podejmowanie decyzji . Jesli chodzi o hamowanie uczuć to oczywiscie niektóre gesty sa typowo prywatne , trzeba to traktowac doladnie tak samo jak pokazywanie uczuc publicznie :) Samemu takie pare raczej wyczuwają granice . Ale oczywiście są zdecydowanie akceptowane !

 

 

 

mam nadzieje że pomogłam ;)

 

 

Pozdrawiam
odpowiedź 25 stycznia 2018 przez użytkownika igataflinska (122)   3

Podobne pytania

+5 głosów
2 odpowiedzi 457 wizyt
pytanie zadane 19 maja 2021 w Drużyna przez użytkownika cytrynkaaaa (1,205)   6 27 52
+3 głosów
3 odpowiedzi 603 wizyt
pytanie zadane 4 listopada 2013 w Drużyna przez użytkownika olaal (197)   2 5 12
+1 głos
1 odpowiedź 502 wizyt
pytanie zadane 14 maja 2022 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Jasiek (120)   1 3 6
0 głosów
1 odpowiedź 301 wizyt
pytanie zadane 11 kwietnia 2022 w Pomysł na... przez użytkownika niewiemnachwilechbxd (110)   2 4
+2 głosów
1 odpowiedź 258 wizyt
pytanie zadane 30 sierpnia 2013 przez użytkownika Marlenn (3,912)   35 56 82
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...