• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy mając 13 lat mogę zostać przyboczną w drużynie harcerskiej?

+1 głos
Sprawa wygląda następująco: w czerwcu odchodzi od nas drużynowa i jedna z przybocznych zostaje drużynową, a druga przyboczna odchodzi i będzie pełnić funkcję przybocznej w gromadzie zuchowej. Ja aktualnie jestem zastępową ale niejednokrotnie dostawałam sygnały od kadry, że mają wobec mnie jakieś plany, stąd moje pytanie. W harcerstwie w sumie nie jestem długo bo dopiero od dwóch lat, teraz leci mi trzeci.
pytanie zadane 22 listopada 2017 przez użytkownika Night (110)   1 1 3
Współczynnik akceptacji: 0%
   

5 odpowiedzi

+5 głosów
Ogólnie możesz, o ile drużynowy tak uzna. Osobiście jednak trochę odradzam.

Widziałem wiele dojrzałych i obiecujących przybocznych w 1 gimnazjum (jak jeszcze istniały gimnazja) i raczej nie kończyło się to dobrze. Tzn. przyboczni nie mieli czasu, sił lub ochoty na "swoje" harcerstwo (w drużynie HS) i zanim skończyli gimnazjum ograniczali swój udział w harcerstwie, bo spadała ich motywacja.
odpowiedź 23 listopada 2017 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
0 głosów
nie wiem, jak to wyglada "prawnie", ale jesli jest taka sytuacja w druzynie to wg mnie jest to nieuniknione i usprawiedliwione tym samym :) ale takie jest moje zdanie
odpowiedź 22 listopada 2017 przez użytkownika fullmoongirl (140)   1 1 5
0 głosów
Myślę że jeśli kadra twojej drużyny uzna cie za osobę odpowiednią na to miejsce a ty sama będziesz miała motywację do działania jako przyboczny mogła byś pełnić ową funkcje, szczególnie jeśli tak wygląda sytuacja w drużynie. (nie wiem czy jak już ktoś pisał "prawnie" jest to możliwe lecz w moim odczuciu tak, podkreślam słowo "w moim odczuciu")
odpowiedź 11 marca 2018 przez użytkownika TokiDoki (114)   1 1 4
0 głosów
U mnie w drużynie mam 13 letniego przybocznego, (7 klasa, idzie do 8 i teraz ma 14 lat) który był odpowiedzialny, otwarty, miły, koleżeński, potrafił ustawić do pionu, potrafił robić zbiórki i nawet drużynowa chciałaby aby był drużnowym ale jest to możliwe od 16 lat, jak chcesz i ci sie uda to bądź, pamiętaj liczą się chęci :)
odpowiedź 31 sierpnia 2019 przez użytkownika Antek Necelski (140)   2 2 7
Odpowiadasz po ponad roku, myślę że ta sytuacja już się dawno rozwiązała...
–1 głos
Oficjalnie przyboczny ma min. 16 lat ale oczywiscie że odchodzi się od tego z przyczyn losowych. Jestem tego twierdzenia że nie wiek lecz umiejętności. Jednak myślę że byłoby ci ciężko, ponieważ w drużynie miałbyś osoby w podobnym wieku jak i nie starsze przez co ciężko było by ci uzyskać szacunek od nich. Tworzenie konspektow oraz innych form może Cię zniechęcić. Twoja droga jest dosyć zamknięta, pod względem że często kursy prowadzone są pod daną kategorie wiekową.  Dopiero z wiekiem przyjdzie ci myśl że wtedy jeszcze nic nie wiedziałaś i że to było za wcześnie. Sama sobie odpowiedz kiedy powstało harcerstwo polskie (zaskakuje mnie fakt że osoby posiadające krzyż czesto nie znają na to odpowiedzi a co dopiero przyboczny). Jednakże ktoś napewno się vedzie musiał podjąć tej funkcji więc to napewno będzie skok na głęboką wodę, ale jeżeli twoja drużynowa odbrze Cię poprowadzi, będzie cie rozwijac a sama też sie nie znudzisz  to osiągniesz wiele. Poprostu trochę dyscypliny, wiary, zaparciai fun'u z tego wszystkiego. Trzymam kciuki wróć za parę lat i napisz jak ci poszło :))
odpowiedź 13 marca 2018 przez użytkownika kena (445)   4 10 23

Wg odpowiedzi na inne pytanie nie ma oficjalnie określonego minimalnego wieku dla przybocznego.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 484 wizyt
pytanie zadane 6 marca 2018 przez użytkownika kinga90 (125)   3 5 11
0 głosów
2 odpowiedzi 1,613 wizyt
pytanie zadane 14 października 2017 w Drużyna przez użytkownika Measy Camille Jones (165)   5 8 12
+6 głosów
1 odpowiedź 1,290 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 929 wizyt
pytanie zadane 11 lutego 2019 w Drużyna przez użytkownika Dh.Kamila17 (147)   3 5 10
0 głosów
1 odpowiedź 2,315 wizyt
pytanie zadane 22 października 2016 przez użytkownika Rafal1133 (135)   2 6 9
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...