• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Próby HO/HR w innym środowisku...?

0 głosów
Czuwaj! Jeżeli pytanie już kiedyś padło najmocniej przepraszam za zamieszanie...mianowicie.
Czy istnieje możliwość otwarcia próby HO/HR w innym szczepie?
Dokładnie chodzi o to, że w mojej drużynie nie ma możliwości otwarcia HO, zaś w szczepie nie mamy odpowiedniej kapituły. Czy mogę udać się do KSW znajdującej się w zaprzyjaźnionym szczepie i tak dokonać otwarcia. Czy istnieją jakieś ograniczenia?
Jeszcze chciałbym dodać, że w sumie to próbę już otworzyłem, lecz komendant hufca poinformował, iż owe otwarcie próby nielegalne...cokolwiek to znaczy. Dziękuję za odpowiedź

PS. Nie mamy KSW działąjącego przy hufcu.
pytanie zadane 21 listopada 2017 w Próby przez użytkownika Atom (114)   1 1 4
Współczynnik akceptacji: 100%
   

2 odpowiedzi

+2 głosów
 
Najlepsza

Jak pisze Adam, każdy drużynowy może przyznawać wszystkie stopnie (co więcej, nikt inny nie ma prawa tego robić, więc nielegalne są nadania stopni przez komendanta szczepu czy hufca – patrz regulamin stopni), nie ma więc możliwości, by otwarcie próby w drużynie było nielegalne (chyba żeby nie spełniono warunków formalnych co do opiekuna próby, ale to nie ma związku z miejscem otwarcia próby).

odpowiedź 21 listopada 2017 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
wybrane 21 listopada 2017 przez użytkownika Atom
są jeszcze inne warunki formalne do otwarcia HO - próba wędrownicza.
Trochę źle przedstawiłem sytuacje. Konkretnie.

Sytuacja w drużynie jest nieciekawa, dlatego ja i inna harcerka nie mamy ochoty otwierać próby przy drużynie, dlatego otworzyliśmy próby na HO w kapitule innego szczepu. I wlasnie komentarz Hufcowego skierowany był pod tym adresem. Pytanie zasadnicze. Czy jeżeli wyrażam chęć otwarcia próby w kapitule innego szczepu( Członkowie kapituły to osoby, instruktorzy, którzy mnia znają, wiec jestem pewny że są w stanie odpowiednio opiniować moja próbę), to czy istnieje jakaś przeszkoda, która może mi to zabronić?  Skoro nikt nie ma prawa mnie zmuszać do otwierania próby w jakimkolwiek KSW to czy ktokolwiek ma prawo mnie smusić to otwierania próby w mojej drużynie? Dziękuję ☺️
Aaa, to jest zupełnie inne pytanie...

Tak, istnieje przeszkoda do otwarcia próby wędrowniczej poza drużyną. Jedyną osobą, która ma prawo otworzyć Ci próbę na stopień, jest Twój drużynowy.

Jeśli źle się czujesz w drużynie, najlepszym rozwiązaniem wydaje się jej zmiana na inną. Nie ma sensu być w drużynie, w której nie chcesz działać. Zmiana drużyny to decyzja Twoja i nowego drużynowego, więc nie da się Ciebie na siłę trzymać w starej, jeśli znajdziesz sobie nową. (Można być jednocześnie w kilku drużynach i wtedy realizować próbę w jakiejś nowej, ale to organizacyjnie ciut bardziej skomplikowane i przede wszystkim nie rozwiązuje pierwotnego problemu: po co być w drużynie, w której źle się czujesz).
Dziękuję. Próbę w rozkazie otwiera bezpośredni przełożony na wniosek rady drużyny bądź innej KSW działającej przy szczepie lub Hufcu( z tego co mi wiadomo) Oczywiście drużynowy jest osoba, która ma jedyne prawo otworzyć mi próbę w rozkazie, ale co stoi na przeszkodzie aby zrobił to na wniosek innej KSW???
Jeśli chce – nic. Ale jeśli nie chce, na przeszkodzie będzie stała jego decyzja, do której ma pełne prawo i która nie będzie żadnym nadużyciem stanowiska. Drużynowy może oczekiwać, że próby będą prowadzone w drużynie. BTW, nie wyobrażam sobie, by KSW otworzyła próbę wbrew woli drużynowego...
Ok. Zatem jeżeli drużynowy wyraża zgodę abym otworzył próbę w innym środowisku( czytaj KSW w innym szczepie) i otwieram owa próbę, to czy sam Hufcowy ma uzasadnione powody aby powiedzieć, ze to było nielegalne?

To zależy. Technicznie rzecz biorąc, kapituła działa na rzecz członków danego środowiska, więc nie można sobie realizować próby gdzieś w „kapitule z innego świata”. Ale jeśli obie strony się zgadzają, wystarczy, że szczep formalnie przyjmie Cię jako członka, drużyny wędrowniczej lub nawet bezpośrednio kadry szczepu (nijak nie przeszkadza to w Twoim członkostwie w drużynie) i wtedy wszystko jest lege artis. Choć bardzo wielu drużynowych w takiej sytuacji poszłoby po prostu z kandydatem na gościnną KSW i nie bawiło się w żadne formalności.

Zatem tylko Hufcowy robi pod górkę. Dziękuje ślicznie za pomoc.
Tak jak zauważył niżej Royas - w pionie wędrowniczym decyzję o otwarciu podejmuje drużyna, a drużynowy tylko pisze to w rozkazie. Kapituła jest częstym sposobem podejmowania tej decyzji (tzn. drużyna wybiera kapitułę i deleguje jej uprawnienia).

Więc pytanie, czy drużyna wędrownicza lub pion wędrowniczy, zgadza się, aby decyzje o otwarciu i zamknięciu podejmowała zewnętrzna kapituła.
+3 głosów
Witaj!

Zgodnie z regulaminem stopni drużynowy może przyznawać wszystkie stopnie od Młodzika/Ochotniczki po Harcerkę/Harcerza Rzeczypospolitej. To oznacza, że nie ma przeszkód, żebyś otworzył próbę HO/HR w drużynie. Ponieważ to ona jest środowiskiem Twojego działania, jest też najwłaściwszym miejscem do jej realizacji - również dlatego, że próby na stopnie są podstawowym narzędziem wychowawczym drużynowego. Otwieranie stopnia w kapitule złożonej z obcych Ci osób rodzi dużo wątpliwości (w zakresie tego czy będą w stanie odpowiednio opiniować próbę) jednocześnie odcinając Twojego drużynowego od możliwości kierowania Twojego rozwoju we właściwym kierunku.

Czuwajmy.
odpowiedź 21 listopada 2017 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   12 25 82
edycja 21 listopada 2017 przez użytkownika Adam Nowak
„...po Harcerkę/Harcerza Rzeczypospolitej”. Nie ma żadnych szczególnych ograniczeń w przyznawaniu stopnia HR w porównaniu z pozostałymi. ;)
Tak, tak! Wydaje mi się, że z dalszej części wynikało, że to tylko czeski błąd i to miałem na myśli ;-) przepraszam i dziękuję!
Wydaje mi się, że komentarza wymaga jednak fragment regulaminu stopni mówiący, że decyzję o przyznaniu stopnia podejmuje drużyna (w wędrowniczej)/kapituła, a drużynowy ogłasza decyzję rozkazem.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 331 wizyt
pytanie zadane 17 lipca 2022 w Próby przez użytkownika StrzelbA_MK (281)   2 29 36
0 głosów
4 odpowiedzi 2,006 wizyt
pytanie zadane 9 listopada 2016 w Próby przez użytkownika Marysienka (376)   7 11 25
+19 głosów
2 odpowiedzi 1,290 wizyt
pytanie zadane 21 lutego 2013 w Próby przez użytkownika Tito (1,273)   10 21 30
+4 głosów
2 odpowiedzi 627 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2021 w Próby przez użytkownika Losia (126)   1 1 4
+1 głos
2 odpowiedzi 636 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2019 w Próby przez użytkownika julkkaga (317)   13 27 34
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...