• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jaka część z darowizny faktycznie trafi do drużyny?

0 głosów
Chciałbym co miesiąc dokonywać darowizny na rzecz drużyny harcerskiej. Chciałbym jednak pieniadze przeznaczyć na działalność drużyny a nie na utrzymanie hufca czy chorągwi. Jaką mam gwarancję że pieniądze trafią do drużyny?
pytanie zadane 18 listopada 2017 w Finanse przez użytkownika lord (119)   2 3 7
Współczynnik akceptacji: 100%
   

2 odpowiedzi

+4 głosów
 
Najlepsza

Instrukcja gromady, drużyny itp. mówi:

142. Na fundusze jednostki składają się:

[...]

3. dochody z ofiarności publicznej (np. darowizny, wpłaty z 1%),

143. Środki finansowe pochodzące z wyżej wymienionych źródeł pozostają w dyspozycji jednostki, która je uzyskała, i są przeznaczone na jej działalność statutową, jednakże wypłacane są w formie zaliczki lub przelewane na subkonto jednostki, którego właścicielem jest właściwa komenda.

Z tego wynika, że komendzie hufca nie wolno „kłaść ręki” na środkach drużyn, w tym uzyskanych z darowizn. W żadnym procencie. Dziś nie wolno już komendom nakładać na drużyny żadnych „kosztów obsługi”, muszą się utrzymywać wyłącznie ze składki, w tym części składki zadaniowej pokrywającej koszty rozliczenia.

odpowiedź 18 listopada 2017 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
wybrane 18 listopada 2017 przez użytkownika lord
+1 głos
Całość darowizny trafia do drużyny pod warunkiem że jest dobrze oznaczona na dane środowisko. Tak jest ze zwykłymi darowiznami w formie przelewu jak i 1%. Tak jest w moim środowisku, hufiec blokuje takie pieniądze tylko w przypadku nieuregulowanych składek członkowskich.
odpowiedź 22 listopada 2017 przez użytkownika k2dom (417)   2 3 13
A to ciekawe, bo drużyna nie płaci składek członkowskich, tylko członkowie. Ale jak nie zapłacą to już nie są członkami drużyny, więc drużyna za nich nie może odpowiadać ;)
Czyli jednak są przypadki że pieniądze nie trafiają do wskazanej jednostki.  Tak się niestety odstrasza potencjalnych darczyńców. Mnie osobiście zależy na wspieraniu pracy z dzieciakami a nie na dotowaniu machiny organizacyjnej. No trudno.
Tutaj akurat hufiec tylko blokuje te pieniądze, nie zabiera. A ta "machina" to np. bazy obozowe, biwaki czy pomieszczenia, gdzie kadra może się spotykać, więc nie powiedziałbym, że to coś kompletnie innego niż wspieranie pracy z dzieciakami...
Mój hufiec nigdy nie zabrał żadnej drużynie zgromadzonych pieniążków, przekazanych przez darczyńcę czy z 1% oraz akcji zarobkowej. Prędzej dołożymy niż zabierzemy. Ale musimy w jakiś sposób egzekwować to żeby drużynowy wypracował systematyczne zbieranie składek. Bo w KCH i GK nikogo nie interesuje hufiec musi odprowadzić 100%. I niestety ale to drużynowy pilnuje i motywuje harcerzy i on odprowadza do hufca pieniążki, a nie każdy harcerz sam je przynosi. Jeśli boisz się, że hufiec w jakiś sposób zablokuje twoją darowiznę, skontaktuj się z drużynowym i zapytaj co im kupić i przekaż to w formie konkretnych rzeczy. Często w taki sposób wspierali mnie moi znajomi jak prowadziłem drużynę.
Jest w miarę ustalony "system motywacji", nie do końca rozumiem, dlaczego wszyscy (w tym mój hufiec) sami wymyślają swoje metody.

Nieopłacone składki w terminie to utrata członkostwa więc dajemy drużynowemu usunąć z ewidencji zalegających, jak tego nie zrobi to hufiec robi to za niego. Osoby niebędące w ewidencji oczywiście nie mogą brać udziału w żadnych działalnościach ZHP (na zbiórkach trudno to wyegzekwować, ale na biwakach czy obozach można).

Utrzymywanie w ewidencji osób z nieopłaconymi składkami tylko pogłębia problem, bo 10 dni po terminie zapłaty naliczane są kolejne składki...

Podobne pytania

+6 głosów
2 odpowiedzi 1,225 wizyt
pytanie zadane 1 kwietnia 2015 w Finanse przez użytkownika dhMichu (184)   3 7 10
0 głosów
1 odpowiedź 408 wizyt
pytanie zadane 11 lutego 2016 w Finanse przez użytkownika minimini (147)   7 13 17
+3 głosów
4 odpowiedzi 1,850 wizyt
pytanie zadane 9 października 2013 w Finanse przez użytkownika Grzegorz Prochowski (172)   2 4 9
+10 głosów
2 odpowiedzi 1,516 wizyt
pytanie zadane 3 października 2013 w Finanse przez użytkownika Aleksandra Golecka (5,317)   21 46 139
+2 głosów
1 odpowiedź 663 wizyt
pytanie zadane 14 października 2018 w Finanse przez użytkownika Lelo12 (156)   7 11 17
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...