• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy pagony można nosić na pasie harcerskim?

0 głosów

Czuwaj!

Tak jak wyżej. Chodzi konkretnie o to, że jakiś czas temu w konstytucji zastępu wędrowniczego zapisaliśmy, że będziemy się odznaczać zastępem jasnozielonym pagonem na pasie harcerskim. Nikt się jakoś wtedy nie zastanawiał, czy jest to zgodne z regulaminem harcerskim. Z tego, co sam wyczytałem, to wszędzie było napisane, że można je nosić na ramieniu, ale, wiadomo, nie było sprecyzowane gdzie nie można, czy coś takiego, stąd moje pytanie — uważacie, że noszenie pagonu na pasie harcerskim jest łamaniem regulaminu? Z góry dziękuję za odpowiedzi :3

pytanie zadane 8 listopada 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika michal_pyszora (110)   2 2 6
Współczynnik akceptacji: 100%
   

1 odpowiedź

+4 głosów
 
Najlepsza

Generalnie w prawie wyjątek potwierdza regułę, czyli jak napisane jest, że "można nosić tak" to oznacza, że w domyśle inaczej nie można. (Swoją drogą, to jest prawdziwe znaczenie powiedzenia "wyjątek potwierdza regułę", które zwykle jest używane bez sensu)

Ale w przypadku regulaminu mundurowego jest to bardziej precyzyjne. Pierwsza strona regulaminu (pkt A 8):

8. Zabronione jest noszenie munduru, odznak i oznak w sposób inny niż opisany w niniejszym regulaminie.

Czyli jeśli regulamin mówi, że pasek nosi się w spodniach, a pagony na ramieniu, to tak nosimy, nie odwrotnie. Oczywiście na samym pasku można nosić co nam akurat będzie wygodne (nóż, apteczkę) i w sumie kawałek materiału z numerem drużyny nie będzie przeszkadzać. Jest jednak kilka kwestii:

  • cokolwiek mamy na pasku nie zmienia faktu, że na ramionach (pagonach) nosimy naramienniki
  • Naramienniki i pagony z definicji związane są z ramieniem. Jak coś nosimy na pasku to nie jest już ani pagonem, ani naramiennikiem.

Ale osobiście raczej odradzałbym takie podejście. Naramienniki służą temu, żeby poinformować innych z jakiej jesteśmy drużyny i jaki mamy stopień. Dlatego wszyscy nosimy je w tym samym miejscu. Jak ktoś nie wie, z jakiej drużyny jesteś to raczej nie będzie wiedział, że odpowiedź znajdzie na pasku. No i w sumie nie sądzę, żeby taki naramiennik długo wytrzymał - szybko się przetrze.

Swoją drogą, komenda hufca zaakceptowała taką konstytucję?

odpowiedź 8 listopada 2017 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
wybrane 9 listopada 2017 przez użytkownika michal_pyszora
Żeby uszczegółowić - naramiennik w w barwach drużyny również nosimy po prawej stronie, ten jasnozielony miał być tylko małym dodatkiem, żeby jakoś pokazać zastęp wędro.

Ogólnie serdecznie dziękuję za odpowiedź! Rozwiała mi dużo wątpliwości i myślę, że należy jakoś zmienić ten system odznaczania na jakiś zgodny z regulaminem i może nieco bardziej subtelny (dopiero wczoraj przyszedł do mnie ten jasnozielony pagon i jak założyłem go na pas to nie wyglądał najlepiej :D).

Szczerze mówiąc to ani ja, ani nikt z naszego zastępu nie wiedział, że taką konstytucję należy zgłosić do zatwierdzenia przez hufiec :x

Tak jeszcze dla uzupełnienia dodam, że wg naszego regulaminu pagon to ten kawałek materiału wszyty na ramieniu munduru i zapinany na guzik, a naramiennik to to co nasuwamy na pagon. W pozaharcerskim świecie pagon i naramiennik to synonimy oznaczające nasz pagon. 

Podobne pytania

+5 głosów
2 odpowiedzi 1,221 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Maciejw (1,305)   4 7 15
0 głosów
2 odpowiedzi 938 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,863 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika comando.brzask (129)   1 3 8
0 głosów
1 odpowiedź 218 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,036 wizyt
pytanie zadane 10 października 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Rafał Kabulski (115)   2 3 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...