• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Opiekun próby wędrowniczej

0 głosów
Czuwaj, czy osoba bez naramiennika lecz ze stopniem HO może być opiekunem próby?
pytanie zadane 8 listopada 2017 w Próby przez użytkownika Maciej_21 (126)   2 4 6
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+1 głos
Trochę na ten temat znajdziesz tutaj: http://zapytaj.zhp.pl/8385/kto-mo%C5%BCe-by%C4%87-opiekunem-pr%C3%B3by-na-naramiennik-w%C4%99drowniczy - Ale tylko trochę, bo FAQ nie mówi wiele o osobach, które zdobyły stopień przed wprowadzeniem próby wędrowniczej.

Ogólnie próba wędrownicza jest mało sformalizowana i właściwie można wszystko, ale nie wszystko jest dobre ;) Opiekun powinien być mentorem pod względem metodyki wędrowniczej. Czyli sam musi ją dobrze znać. W ciemno powiedziałbym, że ktoś kto zrobił HO przed próbami wędrowniczymi nie będzie znał obecnej metodyki, chyba, że jest instruktorem, który działa z wędrownikami.
odpowiedź 8 listopada 2017 przez użytkownika qj0n (17,096)  
Niestety nie ma tej strony z linku w załączonym ale dziękuje za odpowiedź
Sam przed chwilą dodałem linka do kopii tam w komentarzu
Chyba, że jest osobą, która zdobyła stopień przed wprowadzeniem próby,oficjalnie nie działa z wędrownikami, ale kandydat tej osobie ufa i wie, że dobrze wybrał. Każdy instruktor, powinien wiedzieć, na czym wędrownictwo polega, wybór należy do kandydata, nie poprosi o opiekę osoby nieznanej, lub znanej, ale z niewiedzy.
Nigdzie nie jest powiedziane, że jest to instruktor. Przewodnik z założenia specjalizuje się w jednej metodyce, nie musi być to wędrownictwo. No i dotychczasowa wizja stopni pozwalała specjalizować się np. w kształceniu czy w kwestiach organizacyjnych, więc wcale nie było tu założenia, że instruktor ma znać akurat metodykę wędrowniczą.

Poza tym, instruktor, który nigdy nie działał z wędrownikami, będzie o nich wiedział tyle, co sam przeczyta (a więc tyle samo, co kandydat może sobie sam przeczytać). I trudno to ocenić samemu kandydatowi, ja jako szef kapituły wolałbym mieć prawo weta wobec opiekuna
Tak, może sobie poczytać, może też wziąć udział w kursie drużynowych, wtedy mając naramiennik, też jego wiedza, będzie tylko teoretyczna (o ile zrobił tylko kurs, a nie pracuje w drużynie). Z tą specjalizacją pwd, też możemy podyskutować, bo biorąc pod uwagę inne, niż wymagania stopnia przepisy, już nie jest to takie proste, ale o tym kiedy indziej. Generalnie wg mnie może, nie ma jasnych wymagań, najlepiej, gdyby to był wędrownik, realizujący np. HR, taki "przewodnik" do świata wędrowników, któremu kandydat ufa.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 506 wizyt
pytanie zadane 24 czerwca 2017 przez użytkownika koniara (126)   1 3 8
+1 głos
1 odpowiedź 167 wizyt
pytanie zadane 2 kwietnia 2017 w Próby przez użytkownika oskar1820 (110)   1 3
+4 głosów
1 odpowiedź 923 wizyt
pytanie zadane 3 lipca 2014 w Próby przez użytkownika Neko (125)   1 3 7
+5 głosów
2 odpowiedzi 2,271 wizyt
pytanie zadane 17 lipca 2013 w Próby przez użytkownika Monika Pojkert (130)   1 2 3
+2 głosów
1 odpowiedź 297 wizyt
pytanie zadane 25 sierpnia 2014 w Pomysł na... przez użytkownika Michał Kowalczyk (1,942)   13 27 58
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...