• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Konsekwencje nie przychodzenia na zbiórki

+1 głos
Czuwaj!
Od jakiegoś czasu obserwuję w swojej drużynie, że niestety coarz więcej osób opuszcza zbiórki drużyny i wykręca się wyjazdami lub nagłymi zdarzeniami, albo (co gorsza!) wcale nie usprawiedliwia swojej nieobecności. Zastanwiam się czy wyciągnięcie konsekwencji jako 3-stopniowych nagan (w 4 oczy, przy drużynie i w rozkazie) to dobre rozwiązanie, aby ich jakoś zmotywować. Ich nieobecność może wynikać z atrakcyjności zbiórki - owszem, ale nie da się przeprowadzić wspaniałej zbiróki, kiedy jest na niej raptem kilka osób, a była planowana dla kilkunastu, albo z lenistwa.
Proszę o pomoc w tym wyciągniu konsekwencji i Wasze rady wynikające z doświadczenia.
pytanie zadane 5 listopada 2017 w Drużyna przez użytkownika Pestka (1,184)   34 59 71
Współczynnik akceptacji: 71%
   
W jakim pionie działa Twoja drużyna?
Harcerze starsi

2 odpowiedzi

+2 głosów
W drużynach sportowych jest często taka prosta zasada - jeśli nie przychodzisz na trening, nie grasz w pierwszym składzie. Powody tylu nieobecności mogą być bardzo różne, ale na pewno warto wiedzieć komu zależy a komu po prostu nie. Nie da się wyciągnąć właściwych wniosków nie sprawdzając jak się sprawy mają.

Ja w swojej drużynie powiedziałem chłopakom czego od nich oczekuję - 100% obecności, niezależnie od pogody, planu na zbiórkę czy przedsięwzięcia które akurat realizujemy. Bo "gramy w jednej drużynie" i wszyscy liczą na siebie nawzajem. Ale od razu zaznaczam - nie mam tu na myśli, że trzeba teraz wszystko podporządkować harcerstwu i żadnych wymówek. Wręcz przeciwnie. Zasady które sobie ustalilliśmy są proste - nie możesz być? OK! Ale daj znać przed zbiórką, albo zaraz po niej wytłumacz co się stało. Żebyśmy wszyscy wiedzieli że nam zależy. Nie trzeba informować drużynowego, można powiedzieć w szkole zastępowemu a on przekaże dalej. Ale jeśli już się na to umówiliśmy, to jeśli ktoś nie da znać, nie wytłumaczy się i po prostu oleje zbiórkę, to ma krechę. Po kilku takich razach (np. trzech kolejnych) wylatuje z drużyny. Nie utrzymujemy fikcji. Zawsze jak się odwidzi lub znów zachce - można wrócić. Ale szanujmy siebie i swoich druhów.

Zaś odnosząc się do Twojego pomysłu - jest bardzo dobry, przemyślany i zgodny z duchem metody harcerskiej :-) Pytanie co potem - jeśli nagana w rozkazie nie poskutkuje? Jeśli konsekwencje (nie kary!) nie będą realne, to nikt nie przejmie się zasadami, niezależnie co mu powiedzieć czy co mu wpisać w rozkazie.
odpowiedź 5 listopada 2017 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   12 25 82
Dziękuję za odpowiedź!
+1 głos
Jeśli chodzi o pion starszoharcerski to może być ciężko. Kary mogą jeszcze bardziej zniechęcić Twoją drużynę. Wiadomo, że jednak jakieś stosować należy i ta "3-stopniowa" powinna być w porządku.
Ale może bardziej powinnaś się skupić na tym aby ich zachęcić, czyli może na jakiś nagrodach. Jeśli trudno Ci prowadzić zbiórki z tak małą liczbą osób, może zorganizujecie zbiórkę razem z inną drużyną?
Może za wykręcaniem się ze zbiórek i nieprzychodzenie leży jakiś inny problem albo jest coś co im się nie podoba, ale nie chcą o tym Ci powiedzieć?
Zawsze dobrym rozwiązaniem jest rozmowa. Może powinnaś zorganizować świeczowisko, na którym zrobicie tzw. "godzinę prawdy" (przez umowną godzinę mówicie wszystko co Wam leży na sercu, a przede wszystkim prawdę, musicie rozmawiać dotąd póki wszystkie sprawy się nie wyjaśnią, a po zakończonej rozmowie nie wracacie do wcześniejszych kłótni i problemów). Wspólnie możecie stworzyć system kar i nagród, tak aby wszyscy się na niego zgodzili i do niego stosowali.
odpowiedź 5 listopada 2017 przez użytkownika Aleksandraa (442)   7 11 23
Dziękuję za odpowiedź! Myślałam już wcześniej o takim świeczkowisku, więc chyba pora na organizację ;)
Mimo wszystko mam nadzieję, że dobrze się ułoży w Twojej drużynie:)
Ja również ;) oby i tak było

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 387 wizyt
pytanie zadane 1 listopada 2017 w Pomysł na... przez użytkownika harcereczka2345 (139)   3 4 8
+10 głosów
2 odpowiedzi 1,016 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,171 wizyt
pytanie zadane 8 października 2017 w Pomysł na... przez użytkownika Lololo123 (171)   3 4 10
+2 głosów
2 odpowiedzi 628 wizyt
+5 głosów
2 odpowiedzi 445 wizyt
pytanie zadane 19 maja 2021 w Drużyna przez użytkownika cytrynkaaaa (1,205)   6 27 52
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...