• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Deklaracja członkowska a wstąpienie do ZHP

+1 głos
Zanim zgłoszę na helpdesk ewidencji chcę zapytać czy dobrze myślę. Podczas dodawana nowej osoby do ewidencji wyskakuje mi błąd "Błędna data deklaracji nie może być wcześniejsza od daty wstąpienia", który uniemożliwia zapisanie osoby. Rozumiem, że w "deklaracji członkowskiej" należy wpisać deklarację członkowską, lub zgodę rodziców. Nie rozumiem tego błędu. Przychodzi nowa osoba, przynosi deklarację lub zgodę, wtedy drużynowy ją przyjmuje do ZHP i to jest data wstąpienia. Czyli w przypadku nowych osób jest wręcz odwrotnie niż wymaga ewidencja: data deklaracji powinna być niepóźniejsza niż wstąpienia. Czy coś źle myślę?
pytanie zadane 4 listopada 2017 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (22,194)  
Współczynnik akceptacji: 38%
   

1 odpowiedź

0 głosów
Popieram stanowisko Druha odnośnie tego, że data złożenia drużynowemu deklaracji/zgody (a dokładniej data wpisana na tym dokumencie) jest datą wstąpienia do ZHP.
odpowiedź 4 listopada 2017 przez użytkownika Pestka (1,174)   34 59 71
Kiedy data deklaracji i przyjęcia są takie same to nie ma problemu - ewidencja przyjmuje. Problem jest gdy nie są, czyli gdy data deklaracji/zgody jest wcześniejsza niż przyjęcia. Czyli np. w sytuacji: w jednym tygodniu dostaję zgodę rodziców, a tydzień później w rozkazie przyjmuję do ZHP.
Wg Statutu ZHP, członkostwo powstaje z chwilą złożenia deklaracji, więc wpisujemy tę datę.

Statut: 

Członkostwo ZHP powstaje z chwilą wyrażenia woli przynależności do ZHP i uzyskania przydziału służbowego.

 Regulamin spraw członkowskich:

12. Przydział służbowy powstaje w momencie wydania rozkazu przez kierującego jednostką, do której członek ZHP uzyskuje przydział.

Ja to rozumiem tak, że najpierw kandydat przedstawia deklarację/zgodę, a następnie drużynowy przyjmuje go w rozkazie. Dopiero od tego momentu jest członkiem ZHP.

Jest to prawda, ale jednak jakaś niekonsekwencja, bo i jedno i drugie. Ideałem by było, gdyby to była ta sama data, ale w praktyce, albo by trzeba było wydawać osobne rozkazy, albo czarować z datami na deklaracjach. Logicznie biorąc, ja bym się skłaniał ku dacie na deklaracji wstąpienia, bo z punktu widzenia rodzica, on zapisał dziecko do organizacji, a to że jakiś "pan drużynowy", nie ujął tego w rozkazie, to rodzica nie bardzo obchodzi. Chyba, że rodzic jest dobrze poinformowany o tym, że proces przyjmowania do Związku, jest złożony i może potrwać nawet miesiąc. Rozkaz, ewidencja, składki. Ciekawa dyskusja, znów czegoś się nauczyłem.
Zastanawia mnie, po co gromadzić te dane w ewidencji, skoro i tak są nieprawdziwe.
Punkt widzenia rodzica nie jest tu ważny - ważny jest stan faktyczny. Samo wypełnienie papieru nic nie daje - nie wpływa na składki czy ubezpieczenie.

Data wstąpienia oczywiście jest późniejsza niż deklaracji, bo nie mamy prawa przyjąć nikogo do ZHP bez zgody.

Podobne pytania

+3 głosów
2 odpowiedzi 5,260 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 1,197 wizyt
+3 głosów
1 odpowiedź 324 wizyt
pytanie zadane 26 marca 2018 przez użytkownika royas (22,194)   88 264 490
0 głosów
1 odpowiedź 479 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 1,071 wizyt
pytanie zadane 15 października 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (22,194)   88 264 490
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...