• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy mogę sprzedawać znicze z marketu?

+2 głosów
W tym roku organizuję akcję Znicz. Właśnie dostałam cennik z hurtowni i... trochę się zdziwiłam. Mianowicie takie same znicze znalazłam w Pepco 1zł taniej! Stąd moje pytanie - czy mogę zaopatrzyć się w znicze np. w Pepco lub w Selgrosie, wziąć fakturę, a potem drożej je sprzedać z dzieciaczkami? Czy powinny być to znicze od producenta, z hurtowni?

Czy to jest w ogóle legalne?
pytanie zadane 26 października 2017 w Finanse przez użytkownika Dżdżownica (951)   20 32 53
Współczynnik akceptacji: 29%

otagowane ponownie 26 października 2017
   

3 odpowiedzi

+1 głos
Dodam drugą odpowiedź, bo wiele niedopowiedzeń się pojawiło, więc chciałbym to zebrać od początku w jednym miejscu.

Ogólnie możesz w ZHP kupować taniej, sprzedawać drożej i czerpać z tego zysk na cele statutowe - to jest działalność gospodarcza, którą stowarzyszenia mogą prowadzić. Trzeba przy tym wypełnić kilka papierów, ale w tym skarbnik hufca na pewno pomoże.  Kasa fiskalna może być potrzebna - dopytaj skarbnika. To, czy będziesz sprzedawać znicze z Pepco czy z hurtowni nie ma znaczenia, o ile te papiery będą w porządku.

Zamiast sprzedaży, w ramach akcji znicz można zorganizować zbiórkę publiczną. Na to też wypełnia się papiery, tylko inne (i trochę ich mniej). Ale sprzedaż to sprzedaż, a zbiórka to zbiórka - w tym pierwszym głównym celem uczestników jest uzyskać towar, a w tym drugim wspomóc harcerzy. Zbiórkę można "wzmocnić" cegiełkami i choć taka zbiórka bardzo przypomina sprzedaż cegiełek to nadal nie jest to to samo. I jeśli zrobicie zwykłą sprzedaż (z cenami, pod cmentarzem itp.) i rozliczycie to jako zbiórkę to urząd skarbowy może się po prostu z tym nie zgodzić i będzie problem.

Moim zdaniem jeśli staniecie pod cmentarzem i rozdajecie znicze to dość oczywiste jest, że większość uczestników po prostu dam Wam pieniądze po to, żeby otrzymać znicz. A to oznacza sprzedaż. Tak samo fakt, że macie różne znicze w różnych cenach i w ogóle fakt, że wystawiacie ceny - to wszystko są podstawy, żeby uznać tę działalność za sprzedaż, nie zbiórkę.

Dlatego moim zdaniem naginanie prawa i ryzykowanie problemów dla kilku papierów mniej nie ma sensu.
odpowiedź 28 października 2017 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
edycja 29 października 2017 przez użytkownika karol-gro
–1 głos
Jest legalne, o ile wszystko zaksięgujesz.
odpowiedź 26 października 2017 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
To znaczy? tak samo jak bym brała z hurtowni? Wezmę fakturę za zakupy i przekażę do pełnomocnika ds. AZ? Czyli rozliczę się z nim?

Przepraszam, może głupie pytania, ale nigdy nawet nie brałam udziału w Zniczu.
Nie ma znaczenia, czy kupujesz na akcję znicz czy inną - sprzedawca to sprzedawca i hurtownia czy Pepco nie robi różnicy.

Księgujesz zakup normalnie przy pomocy faktury VAT.
–1 głos

Nie możesz po prostu ich odsprzedać. Nie tak po prostu.

To jest działalność gospodarcza która musi być zarejestrowana, którą należy udokumentować i od której należy odprowadzić odpowiednie podatki. Jeśli chcesz to zrobić w tej formie (tak po prostu) to musisz to zrobić w porozumieniu z Hufcem lub Chorągwią bo to Chorągiew jako osoba prawna ponosi odpowiedzialność za Twoje działanie. Nie wiem, czy nie byłaby wymagana kasa/drukarka fiskalna.

Dlatego albo robi się to pod stołem (wtedy nie ma znaczenia czy kupiłaś w Pepco czy w hurtowni...) co oczywiście nie jest rozwiązaniem ale rzeczywistość pokazuje, że się zdarza - albo zgłaszasz (ponownie - we współpracy z hufcem/chorągwią) zbiórkę publiczną i wówczas Znicz nie jest produktem który sprzedajesz, ale cegiełką którą dostaje od Ciebie darczyńca. Wówczas koszt zakupu zniczy jest kosztem organizacyjnym zbiórki publicznej i jako taki się go rozlicza. Zebrane środki powinny być wówczas komisyjnie przeliczone (protoków oddaj do hufca) wydane zgodnie z celem zbiórki (najlepiej zdeklarować go jako "cele statutowe" lub "bieżącą działalność" - ale może być i "organizacja wyjazdu zimowego drużyny" - ustal z odpowiednim komendantem/skarbnikiem) i rozliczone w ciągu 30 dni od formalnego zakończenia zbiórki (ponownie - Ty tylko oddajesz faktury do hufca).

Edit: Słuszna uwaga od qj0n'a - znicze jako cegiełki nie mogą być sprzedawane za konkretne kwoty, tylko co łaska (jak opłatki w kościele przed wigilią). To jest słaba strona rozwiązania ze zbiórką publiczną.

Dodatkowo przy zbiórce publicznej dobrze pamiętać o zaplombowanych puszkach na pieniążki i identyfikatorach, najlepiej z pieczątką okrągłą hufca jako potwierdzenie autentyczności. Ale na pewno o wszystkim poinformuje Cię komendant/skarbnik.

odpowiedź 27 października 2017 przez użytkownika Adam Nowak (3,293)   12 25 82
edycja 29 października 2017 przez użytkownika Adam Nowak
(prawie?) wszystkie chorągwie mają zarejestrowaną działalność. Sam prowadziłem  sprzedaż zniczy normalnie księgując zakup i rozliczając sprzedaż. Oczywiście trzeba to z nimi omówić, tak samo jak zbiórkę.
Kasa fiskalna prze sprzedaży sezonowej jest konieczna, ale lepiej dopytać u skarbnika.

Za to sprzedaż zniczy jako "cegiełek wartościowych" w zbiórce publicznej jest nielegalna, absolutnie odradzam: http://poradnik.ngo.pl/wiadomosc/1265736.html

Generalnie jak chcesz coś sprzedawać to ukrywanie tego pod zbiórką publiczną to mocne naginanie przepisów i skarbówka łatwo się przyczepi
I tu jest właśnie problem: od początku 2017 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące kas fiskalnych. Z obowiązku posiadania kas fiskalnych zwolnione są podmioty których roczny obrót nie przekracza 20000 zł. Jeśli ma powyżej, musi posiadać kasę fiskalną:

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/kasy-fiskalne/750781,Kasy-fiskalne-w-2017-roku-zwolnienia-i-terminy.html

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat/kasy-fiskalne/695441,Kasa-fiskalna-w-dzialalnosci-sezonowej-zwolnienie.html

Taki obrót roczny miewają pewnie niektóre hufce, nie wspominając o chorągwiach, a że płatnikiem podatku VAT jest u nas chorągiew... to trzeba mieć tą kasę.

Podobne pytania

+5 głosów
1 odpowiedź 399 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2013 w Finanse przez użytkownika kajka991227 (130)   2 5
+5 głosów
3 odpowiedzi 633 wizyt
pytanie zadane 27 kwietnia 2013 w Finanse przez użytkownika Rycerka (1,647)   25 38 60
+6 głosów
1 odpowiedź 609 wizyt
+3 głosów
1 odpowiedź 370 wizyt
pytanie zadane 24 czerwca 2021 w Finanse przez użytkownika Harcowniczka (230)   5 10 16
+1 głos
1 odpowiedź 705 wizyt
pytanie zadane 17 września 2019 w Finanse przez użytkownika Lilka (206)   5 9 17
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...