• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Przyrzeczenie harcerskie- wiek

0 głosów
Moja "znajoma" ma 8 lat i już "walczy" o krzyż harcerski, a ja musiałam chodzić do gromady zuchowej do 10 roku życia. Druhna już otworzyła jej nawet próbę. Czy to jest jakaś zasada w którym wieku można przyjąć przyrzeczenie?
pytanie zadane 20 października 2017 w Drużyna przez użytkownika dh. Maja (440)   24 53 62
Współczynnik akceptacji: 14%

edycja 23 października 2017 przez użytkownika dh. Maja
   

2 odpowiedzi

+2 głosów
Ma 8 lat, to trzecia klasa. Czy w środowisku jest normalna GZ, do której ta dziewczynka powinna należeć, czy jest tylko przyklejona do DH? Mam w drużynie chłopca, który był za "stary" do GZ, miał trochę ponad 8, a zuchy po 6, 7,  siostra wzięła go ze sobą i tak był w naszej drużynie, na tyle rozgarnięty, żeby wiedzieć, ze na Przyrzeczenie musi poczekać , ale za dziecinny, aby je złożyć. Z dwojga złego, lepiej, aby odbywał swoją harcerską przygodę, jako "maskotka" DH, niż by miał się zrazić do zuchów, które on sam, po trzech zbiórkach uznał za dziecinne. Jeśli druhna o której piszesz jest instruktorką, to będzie wiedziała kiedy odebrać od tej dziewczynki Przyrzeczenie. Zastanów się, czy ta osoba jest na tyle dojrzała, aby złożyć Przyrzeczenie i otrzymać Krzyż, jeśli nie, to porozmawiaj z drużynową, która do tego dąży, ale nie posługuj się argumentem, że musiałaś mieć 10 lat. Ja, jako drużynowy, bym nie odebrał Przyrzeczenia od ośmiolatki, ale może twoja druhna, też nie zamierza tego zrobić, ale ma jakiś chytry plan.
odpowiedź 20 października 2017 przez użytkownika karbon (1,594)   13 30 63
:/ no tak. Dzięki :)
+1 głos
Pytanie kiedy należy otworzyć próbę harcerza/harcerki (tak nazywa się oficjalnie "próba na krzyż"). Generalnie zuch przechodząc do harcerzy zaczyna działać tzw. metodyką harcerską (czyli gra zamiast zabawy, trochę poważniejsze sprawności, zastępy itp.) i poznaje ją poprzez próbę harcerza.

Co jeśli z jakiejkolwiek przyczyny do harcerzy przyjdzie ktoś w wieku zucha? Moim zdaniem i tak spełni wymagania próby harcerza w ciągu kilku miesięcy, więc odwlekanie tej próby jest bardzo sztuczne.

I tak prawdopodobnie można wyjaśnić dlaczego ta 8-latka ma już otwartą próbę harcerki - bo działa metodyką harcerską. A czemu nie działa z zuchami? Może jest od wszystkich starsza, może lepiej dogaduje się z harcerkami. A może skoro macie za mało harcerzy to najstarsze zuchy "uzupełnią" Wasz pion tak, aby powstał zastęp.
odpowiedź 21 października 2017 przez użytkownika qj0n (17,452)  

Podobne pytania

+4 głosów
6 odpowiedzi 1,065 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2016 w Harcerze Starsi przez użytkownika przyboczna14GZ (167)   3 10 15
+1 głos
2 odpowiedzi 261 wizyt
pytanie zadane 23 czerwca 2017 w Drużyna przez użytkownika karbon (1,594)   13 30 63
+1 głos
1 odpowiedź 196 wizyt
pytanie zadane 12 marca 2017 w Drużyna przez użytkownika Niko (167)   1 3 10
0 głosów
1 odpowiedź 505 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...