• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy mając 13 lat mogę wybrać się na kurs drużynowych?

0 głosów
Mam 13 lat. W harcerstwie jestem od lat 6. Wiele razy słyszałam, że jestem widziana jako drużynowa. Ponoć jestem odpowiedzialna. Przeszłam każdy pion, wszyscy widzą mnie jako kadrę. Chcę przywrócić w naszym szczepie gromadę zuchową. Muszę znaleźć pełnoletniego opiekuna. Ale nie wiem czy w tym wieku mogę wybrać się na kurs drużynowych?
pytanie zadane 14 października 2017 w Drużyna przez użytkownika Measy Camille Jones (165)   5 8 12
Współczynnik akceptacji: 17%
   

2 odpowiedzi

+5 głosów
Absolutnie nie. To jest o ileś lat za wcześnie, i nie chodzi tylko o regulaminy, ale przede wszystkim o poziom ogólnej wiedzy i życiowej dojrzałości.

Generalnie drużynowy powinien być pełnoletnim instruktorem. Wszyscy się chyba zgadzają, że tak jest najlepiej. Z powodów organizacyjnych dopuszczamy drużynowych nieco młodszych, ale 16 lat to absolutne minimum i jest to raczej kompromis z rzeczywistością niż faktycznie dobre rozwiązanie.
odpowiedź 14 października 2017 przez użytkownika vanadey (15,575)   16 80 293
Czyli kurs przybocznych także nie wchodzi w grę?
Nie. On Cię przygotuje do bycia przyboczną, nie drużynową, a te funkcje mocno się różnią.

Gromadę czy drużynę powinien prowadzić instruktor po odpowiednim kursie drużynowych. Najlepiej – pełnoletni, bo to pozwala uniknąć masy trudności organizacyjnych i częściowo też wychowawczych.

Drużynowy ma być świadomym wychowawcą – ma świadomie kierować procesem kształtowania się postaw i systemów wartości zuchów czy harcerzy. Zuchowa zabawa to tylko „zewnętrzna otoczka” naszego faktycznego działania, to jest narzędzie, a nie cel sam w sobie. Zadaj sobie pytanie: czy potrafisz to robić? Wiesz jak wzmacniać u dziesięciolatka pozytywne aspekty postawy i osłabiać negatywne, posługując się Harcerską Metodą Wychowawczą, czyli m.in. pośrednio oraz wykorzystując naturalny tok kształtowania się psychiki dziecka? Jeśli odpowiedź będzie brzmiała inaczej niż „tak, wiem dokładnie, jak to robić i jak to działa”, nie jesteś jeszcze gotowa. To nie jest funkcja, na której zapałem da się nadrobić braki w wiedzy i doświadczeniu – możesz w dobrej wierze narobić dzieciakom krzywdy na długie lata. Naprawdę.
+4 głosów
Dodam jeszcze do poprzedniego komentarza, że nikt nie przyjmie na kurs drużynowych, osoby bez minimum kursu przewodnikowskiego. W wieku lat 13, powinnaś brać czynny udział w pracach drużyny starszoharcerskiej i ewentualnie pomagać w prowadzeniu harcerskiej, jako najwyżej zastępowa, nie mówię tu o braku wiedzy, ale o to, że należy Ci się jeszcze to, aby więcej "dostać", niż "dać". Ani harcerze, ani zuchy, nie potraktują poważnie trzynastoletniej drużynowej, natomiast zastępowa w tym wieku, będzie prawdziwą "starszą siostrą" dla zastępu dziesięciolatek, baw się jak najdłużej i powoli wdrażaj się do roli instruktorki, ale masz jeszcze minimum trzy lata.
odpowiedź 15 października 2017 przez użytkownika karbon (1,594)   13 30 63

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,762 wizyt
pytanie zadane 22 października 2016 przez użytkownika Rafal1133 (135)   2 6 9
+1 głos
5 odpowiedzi 1,372 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2017 przez użytkownika Night (110)   1 1 3
0 głosów
1 odpowiedź 391 wizyt
pytanie zadane 6 marca 2018 przez użytkownika kinga90 (125)   3 5 11
+6 głosów
1 odpowiedź 1,112 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 973 wizyt
pytanie zadane 1 maja 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika nikonka (105)   1 1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...