• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Zasady opłacania składek

+1 głos

Czuwaj. Mam prośbę o z interpretowanie kilku przepisów z 

Uchwały nr 47/XXXVIII Rady Naczelnej ZHP

z dnia 4 grudnia 2016 r.

w sprawie zasad ustalania wysokości, zbierania i podziału podstawowej składki członkowskiej, a także zasad udzielania ulg i zwolnień.

Pierwsza sprawa:

"17. Składka naliczana jest kwartalnie. Podstawą do naliczenia należnych składek są informacje z Ewidencji ZHP z pierwszego dnia miesiąca rozpoczynającego kwartał lub w wypadku niemożności ich uzyskania - z deklaracji liczebności hufca.

18. Składkę przekazuje się kwartalnie w następujących terminach:

  1. do hufców - do 20 dnia ostatniego miesiąca kwartału,"

Czyli, czy członkowie drużyny, mogą opóźniać wpłatę składki, aż do dwudziestego ostatniego miesiąca kwartału, bo jak jest napisane, wtedy składka ma być przekazana do hufca?

Druga:

"19. W przypadku osób, które uzyskają członkostwo ZHP w trakcie kwartału, pobiera się pełną składkę kwartalną, która w 100% pozostaje w jednostce, do której dana osoba uzyska przydział służbowy."

Moja interpretacja: w październiku, do drużyny dołączyły nowe dzieci, ich składka, którą zapłacą za trzeci kwartał, zostaje w hufcu zaksięgowana, jako pieniądze dla drużyny. Poza tym zapis, że "pozostaje w jednostce", wymusza pozostawienie drużynie tych pieniędzy i nie może ani hufiec pobrać części, ani drużyna "dobrowolnie" nie może przekazać części hufcowi?

Proszę o ocenę mego toku myślenia, chyba że jest nowsza instrukcja, a ja przeoczyłem.

pytanie zadane 10 października 2017 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika karbon (1,594)   14 30 63
Współczynnik akceptacji: 32%
   

1 odpowiedź

+1 głos
 
Najlepsza
ad. 1: Tak. Z obecnej uchwały składkowej wypadł zapis o wpłacaniu przez harcerzy składki drużynowemu do 10 dnia ostatniego miesiąca kwartału – podejrzewam, że jako nieegzekwowalny.

ad. 2: Jeśli dołączyły w październiku, to za czwarty kwartał. ;) Wpłacają drużynowemu składkę za cały kwartał, ten przekazuje ją do hufca, a hufiec w całości księguje na rachunku drużyny i nie może z niej nic pobrać, ani w momencie księgowania (bo nie pozwala uchwała składkowa), ani później jakoś arbitralnie (bo nie pozwala instrukcja drużyny).
odpowiedź 10 października 2017 przez użytkownika vanadey (15,715)   17 80 296
wybrane 12 października 2017 przez użytkownika karbon
Tak, czwarty. Do pierwszego pytania mam jeszcze coś, często uczestnictwo w imprezach jest uzależnione od opłacenia składek. Jeżeli składki trzeba zapłacić do dwudziestego, ostatniego miesiąca kwartału, to czy można wykluczyć kogoś z udziału w imprezie, jeśli nie minął nakazany termin?
Jak to wpłacają drużynowemu, przecież składki każdy musi indywidualnie opłaca na konto hufca!?
„14. Członkowie ZHP wpłacają składkę zgodnie z przydziałem służbowym. [...]”

Sporo hufców faktycznie dodaje do tego oczekiwanie wpłacania przez harcerzy bezpośrednio na konto, ale patrząc na samą uchwałę, jeśli harcerz wpłaci składkę drużynowemu, nie da się uznać, że jego członkostwo wygasło – wymogi uchwały składkowej spełnił...
Czyli zostaliśmy wprowadzeni w błąd, że MUSIMY płacić składki przelewem, indywidualnie i musimy się dostosować? Przyznam, ze wolę zbierać składki "analogowo" i hurtem odprowadzać do hufca, mam zdyscyplinowanych rodziców, którzy mocno psioczą na przymus przelewu. Nie mam pełnego podglądu opłacania składek, muszę prosić o wyciągi. Na jakiej podstawie hufiec wymaga takiej formy, poinformowano nas tylko, że państwo narzuca nam taką formę, nie miałem powodu nie wierzyć.
To nie takie proste. „Instrukcja drużyny" mówi:

„144. Podstawowa składka członkowska - należy ją wpłacać bezpośrednio na rachunek bankowy właściwej komendy lub wydzielone subkonto jednostki, szczepu, związku drużyn. Istnieje możliwość zbierania składek członkowskich przez szefa jednostki, jednakże zobowiązany jest on do wpłaty całości zebranej kwoty na rachunek bankowy właściwej komendy oraz przekazanie komendzie listy osób, które opłaciły składkę członkowską.”

Widać więc, że składki mają być zbierane w jednostce, ale w wariancie domyślnym nie gotówką, a przelewem na rachunek/subkonto tej jednostki (lub hufca, jeśli jednostka rozlicza się przez rachunek hufca). Zbieranie składek gotówką jest dopuszczone, ale jako wariant zaledwie tolerowany, i potem te pieniądze i tak trzeba na rachunek wpłacić.

Takie rozwiązanie jest o tyle uzasadnione, że bardzo wiele klaruje, pozostawia jasny ślad operacji (jest konkretna data operacji na wyciągu i nie ma wątpliwości, czy zdążył, czy nie), zabezpiecza nas przed błędami w obsłudze formalnej zbierania składek (nie można po prostu wziąć bez słowa 10 zł do ręki!), w przypadkach patologicznych bardzo zmniejsza też pole nadużyć drużynowego. Ale ponieważ o ustawaniu członkostwa mówi Statut, a terminy określa uchwała RN, jeśli ktoś wpłaci składki nieprawidłowo, ale w terminie i do właściwej jednostki, chyba nie można uznać, że członkostwo mu ustało...

Podobne pytania

+5 głosów
1 odpowiedź 1,026 wizyt
pytanie zadane 26 stycznia 2013 przez użytkownika joaśka :) (422)   7 11 18
+4 głosów
3 odpowiedzi 395 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Haneczka123 (298)   2 6 14
+1 głos
1 odpowiedź 200 wizyt
pytanie zadane 16 grudnia 2016 w Finanse przez użytkownika Pestka (1,169)   34 57 70
0 głosów
1 odpowiedź 358 wizyt
pytanie zadane 30 marca 2020 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Babel (105)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...