• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy jak sie ukończyło 21 lat można otworzyć HR?

0 głosów
Tak jak w pytaniu głównym.  Czy mimo ukończenia wieku wędrowniczego mogę otworzyć HR?  Da się jakoś obejść ten przepis mówiący o wieku zdobywania tego stopnia ?
pytanie zadane 29 sierpnia 2017 w Próby przez użytkownika szalonooka (645)   14 33 47
Współczynnik akceptacji: 20%
   

1 odpowiedź

+1 głos

Jedyna sytuacja, w której można zdobyć HR w ZHP powyżej wieku wędrowniczego to członkostwo w drużynie Nieprzetartego Szlaku, która dostosowuje metodykę do stopnia i typu niepełnosprawności członków.  Można też w sumie dołączyć do innej organizacji, zdobyć stopień tam i próbować go "uznać" w ZHP. No i jeśli 21 urodziny były niedawno to jeszcze można otworzyć i w okolicy 22 urodzin zamknąć (21-latek nadal jest w widełkach).

Wymagania na stopnie po prostu są dostosowane do wieku oraz systemu pracy drużyny i o ile nie jest to szczególna sytuacja (np. Nieprzetarty Szlak) to trudno wpasować ten element. Przykładowe problemy:

  • po kilku latach studiów i tak się powinno być mistrzem w danej dziedzinie. A jeśli nie to i tak wędrownicze sposoby pracy nad mistrzostwem (sprawności, specjalności, znaki służb) się raczej nie sprawdzą. 
  • decyzje o otwarciu i zamknięciu podejmuje drużyna lub wyznaczona kapituła składająca się z wędrowników. Taka instytucja raczej nie zrozumie dobrze potrzeb osób starszych od nich, bo czym innym dla nich jest rola w rodzinie (rola dziecka), a czym innym dla osoby, której już bliżej do zakładania własnej rodziny.
  • wymaganiem na HR jest stała służba. Wraz z kończeniem studiów, zaczynaniem pracy i zakładaniem rodziny uważam, że czasem warto z tą służbą przystopować i mieć dobry start w karierę, a mając już stabilne stanowisko można do tej służby wrócić.
Zdobywanie stopni wędrowniczych po wieku wędrowniczym często porównuje się do zdobywania gwiazdek zuchowych przez harcerzy. Równie dobrze można przyjść do kapituły i od razu wyłożyć, że spełnia się wymagania i należą się dwie gwiazdki. Ale zamiast tego są kolejne instrumenty, które da się dostosować do swojego etapu w życiu.
odpowiedź 29 sierpnia 2017 przez użytkownika karol-gro (17,694)  

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 802 wizyt
pytanie zadane 12 września 2016 w Próby przez użytkownika Anna Kozłowska (105)   1 1 3
+3 głosów
2 odpowiedzi 708 wizyt
pytanie zadane 26 października 2015 w Wędrownicy przez użytkownika Wilczyca (475)   6 14 23
0 głosów
1 odpowiedź 608 wizyt
pytanie zadane 2 czerwca 2015 w Próby przez użytkownika MichałC (209)   5 9 17
+1 głos
2 odpowiedzi 910 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2017 w Drużyna przez użytkownika Baskaaa (115)   2 3 6
+5 głosów
1 odpowiedź 1,401 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2013 w Wędrownicy przez użytkownika KopczyK (3,470)   9 33 72
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...