Jedyna sytuacja, w której można zdobyć HR w ZHP powyżej wieku wędrowniczego to członkostwo w drużynie Nieprzetartego Szlaku, która dostosowuje metodykę do stopnia i typu niepełnosprawności członków. Można też w sumie dołączyć do innej organizacji, zdobyć stopień tam i próbować go "uznać" w ZHP. No i jeśli 21 urodziny były niedawno to jeszcze można otworzyć i w okolicy 22 urodzin zamknąć (21-latek nadal jest w widełkach).
Wymagania na stopnie po prostu są dostosowane do wieku oraz systemu pracy drużyny i o ile nie jest to szczególna sytuacja (np. Nieprzetarty Szlak) to trudno wpasować ten element. Przykładowe problemy:
- po kilku latach studiów i tak się powinno być mistrzem w danej dziedzinie. A jeśli nie to i tak wędrownicze sposoby pracy nad mistrzostwem (sprawności, specjalności, znaki służb) się raczej nie sprawdzą.
- decyzje o otwarciu i zamknięciu podejmuje drużyna lub wyznaczona kapituła składająca się z wędrowników. Taka instytucja raczej nie zrozumie dobrze potrzeb osób starszych od nich, bo czym innym dla nich jest rola w rodzinie (rola dziecka), a czym innym dla osoby, której już bliżej do zakładania własnej rodziny.
- wymaganiem na HR jest stała służba. Wraz z kończeniem studiów, zaczynaniem pracy i zakładaniem rodziny uważam, że czasem warto z tą służbą przystopować i mieć dobry start w karierę, a mając już stabilne stanowisko można do tej służby wrócić.
Zdobywanie stopni wędrowniczych po wieku wędrowniczym często porównuje się do zdobywania gwiazdek zuchowych przez harcerzy. Równie dobrze można przyjść do kapituły i od razu wyłożyć, że spełnia się wymagania i należą się dwie gwiazdki. Ale zamiast tego są kolejne instrumenty, które da się dostosować do swojego etapu w życiu.