• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Co oznacza numer wybity z tyłu krzyża?

+1 głos
Na dolnym ramieniu mojego krzyża harcerskiego jest wybity numer "81". Oprócz tego, na górnym jest napisane "MET". Nie znam pochodzenia mojego krzyża (nie wiem czy był kupony w składnicy czy może to jest np. czyjś stary krzyż). Czy ktoś wie co oznacza ten numer? :)
pytanie zadane 20 sierpnia 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika harcereczka81 (110)   1 1 3
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

0 głosów

Numerowanie krzyży harcerskich odbywało się od 1916 roku, od powstania ZHP zawsze na poziomie Naczelnictwa ZHP (Seria i numer), do II wojny światowej i na obczyźnie. Po wojnie nadal tak postępowano, do 1949 roku.

Po reaktywowaniu ZHP w 1956 roku również Mennica Państwowa przestrzegała tej zasady do lat 1965/66. (Formalnie, zapis o numerowaniu krzyża na odwrocie zniknął z Regulaminu Mundurowego w 1976).

Po zaniechaniu numerowania przez Mennicę, wiele środowisk harcerskich, hufców, a nawet drużyn i szczepów na własną rękę numerowało i nadal numeruje krzyże. Ścisłe, prawie kompletne rejestry serii i numeracji, rozkazy i dokumentację krzyża zebrał w obszernej monografii "Krzyż harcerski" Tomasz Sikorski.

ZHR i SH krzyże numerowane są do dzisiaj. W ZHP niektóre środowiska nadal kontynuują numeracje krzyży harcerskich np. w Chorągwi Krakowskiej.

W dniu 6 maja 2013 roku Decyzja Komendanta Chorągwi Dolnośląskiej ZHP nr 6/2013 zostały wprowadzone w Chorągwi Dolnośląskiej ZHP numerowane krzyże harcerskie oraz ich ewidencja.

Zaczerpnięte z wikipedii, mam nadzieję, że tekst wyjaśnia pochodzenie numeru z tyłu krzyża. Zawsze można się pobawić w szukanie do kogo należał wcześniej.

odpowiedź 20 sierpnia 2017 przez użytkownika vilanevueso (261)   4 7 18
Co do tego że w Chorągwi Krakowskiej praktykuje się numerację. Ciocia Wikipedia kłamie, należę do Hufca Ziemi Wadowickiej, mam krzyż i nie jest on z numerami, jest to najzwyklejszy krzyż ze składnicy.
Czytaj uważnie, o Chorągwi Krakowskiej napisane jest "niektóre środowiska" Po prostu Twoje nie numeruje, a szkoda. Wystarczy zakupić komplet numeratorów. Tak robią inni. I jeszcze jedno, użyłeś określenia "najzwyklejszy Krzyż ze składnicy". Widać w Twoim Hufcu krzyże dzielą się jakoś dziwnie. ŻADEN Krzyż Harcerski nie jest "najzwyklejszy" , ten ze Składnicy też.
0 głosów
Oprócz tego jest znaczek z litery M nad literą W? 81 to będzie rok produkcji.
odpowiedź 20 sierpnia 2017 przez użytkownika royas (22,194)  

METAL – oznaczenie wprowadzone w 1920 r. przez Główny Urząd Probierczy w Warszawie na oznaczenie wyrobów z metali nieszlachetnych posiadających szlachetną powłokę
MET – j.w. forma wprowadzona w 1936

 

Tak, taki znaczek z literą M nad literą W jest jeszcze nad napisem MET. Czyli twoim zdaniem nie jest to pierwszy lepszy krzyż kupiony w składnicy harcerskiej, tylko ten stary z dawną numeracją?
Stary, ale nie aż tak stary. Spokojnie dało się takie kupić w składnicy. Masz tylko oznaczenie roku, więc nie jest numer krzyża. Prawdopodobnie jest z lepszego materiału niż te najpopularniejsze teraz i prawdopodobnie da nie na niego nabijać stopnie.

A "MW" to znak menniczy ówczesnej Mennicy Państwowej, wcześniej Mennicy Warszawskiej, obecnie Mennicy Polskiej.
Czyli ten krzyż został wyprodukowany w 1981 roku? I twierdzisz, że można na niego nabijać stopnie? (Mam pionierkę, więc mogłabym już sobie wybić)
Jeśli chcesz sobie nabijać lub pozłacać (posrebrzać) stopnie na istniejący krzyż to proponuję nabijać od razu na złoto - srebrną lilijkę będzie trzeba zdrapywać czy odczepiać, a nie wiem czy to będzie proste. Chyba, że chcesz dać potem ten krzyż innej pionierce, a samemu sprawić sobie nowy (najprościej wtedy od razu ze złotą lilijką).
Okej, dziękuję :)

Podobne pytania

+5 głosów
2 odpowiedzi 455 wizyt
pytanie zadane 25 czerwca 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Bunkier (163)   2 5 10
+1 głos
2 odpowiedzi 918 wizyt
pytanie zadane 17 października 2022 w Regulamin mundurowy przez użytkownika dh.Zuzka (389)   7 23 33
+1 głos
1 odpowiedź 814 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 685 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2018 w Próby przez użytkownika Zofia (112)   1 1 4
+1 głos
1 odpowiedź 615 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...