• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy jadąc na obóz powinnam zdjąć sznur?

0 głosów
Czuwaj!

W sierpniu jadę na obóz pod namioty jako uczestnik. Jestem drużynową i stwierdziłam, że warto poznać jak organizuje się tego typu obóz od środka. Czy powinnam zdjąć sznur w związku z tym, że nie będę pełniła tej funkcji na obozie?
pytanie zadane 18 sierpnia 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika vilanevueso (251)   2 7 18
Współczynnik akceptacji: 67%
   

2 odpowiedzi

0 głosów
 
Najlepsza
Nie zgodzę się z drugą odpowiedzią. Trzymając się regulaminu - regulamin mundurowy nie zawiera nic o funkcjach na obozie, więc na mundurze nie można oznaczać takich funkcji jak komendant obozu, kadra programowa czy oboźny o ile nie potraktujemy ich jako np. funkcyjnych szczepu czy drużyny. Nawet wtedy nikt poza drużynowym nie będzie mieć sznura granatowego spod ramienia.

A na logikę - drużynowy, nawet nie będąc w kadrze, nadal ma swoje obowiązki takie jak np. otwieranie i pilnowanie prób na stopnie. Warto oznaczyć drużynowego, aby było wiadomo, kto to robi.
odpowiedź 19 sierpnia 2017 przez użytkownika qj0n (16,631)  
wybrane 20 sierpnia 2017 przez użytkownika vilanevueso
Może nie ma w regulaminie sznurów obozowych, ale jeśli obóz jest wielkości drużyny i tak działa, to sznury dają jasny i czytelny przekaz: komendant-drużynowy, kadra-przyboczni, zastępowi. Lepiej tak, niż totalny chaos, obóz będzie po tygodniu wiedział, kto jest kim, ale gdy spotkamy innych harcerzy, albo wizytację z chorągwi, będą zdezorientowani, jak komendant będzie miał sznur zielony, szeregowi granatowe, zastępowy żadnego, a kwatermistrz srebrny.
Myślę, że to działa w drugą stronę - dobrze gdy drużynowy jest komendantem, ale niekoniecznie komendant, na udawać, że jest drużynowym. Dzieci po nagłej zmianie sznurów będą raczej zagubione. Tym bardziej komendant hufca widząc granatowy sznur u osób, których nie mianował (już mieliśmy z tego powodu małe konflikty).

Dodam jeszcze, że równie dobrze co drużyną, jeździ się na obozy szczepem (w zależności od tego czy działamy w szczepie czy wielkiej drużynie) - w takim przypadku sznury są byłyby inne, a wizytacji z chorągwi trzeba by wręczać wykaz sznurów w danym obozie bo w sąsiednim będą inne (dopiero wtedy będą zdezorientowani)
0 głosów
Nie wiem, jak będzie wyglądała struktura obozu, ale nawet jeśli nie założycie jednakowych barw, tylko zostaniecie w swoich, to na obozie powinno się nosić sznury, pasujące do funkcji na obozie. Zapobiegnie to chaosowi, sznur jest informacją, nie odznaczeniem.
odpowiedź 18 sierpnia 2017 przez użytkownika karbon (1,574)   11 30 63

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 319 wizyt
pytanie zadane 30 czerwca 2018 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Greniol (151)   3 5 9
0 głosów
1 odpowiedź 628 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2016 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Dawidekrypek28 (363)   7 18 28
+2 głosów
1 odpowiedź 518 wizyt
pytanie zadane 7 kwietnia 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Jakub (115)   1 1 3
+8 głosów
4 odpowiedzi 674 wizyt
pytanie zadane 18 lutego 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Szczupak (202)   2 4 10
+2 głosów
5 odpowiedzi 4,213 wizyt
pytanie zadane 29 stycznia 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Rycerka (1,637)   22 37 60
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...