• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy wszystkie wydarzenia w ramach ZHP muszą odbywać się w obecności pełnoletniego opiekuna?

+18 głosów
Chodzi mi głównie o działania zastępów. Zbiórki wg planu, zbiórki nadprogramowe, jednodniowe wycieczki w mieście i poza miastem. A co jeśli np. dwie osoby z zastępu w ramach realizacji zadania/projektu/ZS idą gdzieś coś załatwić. Czy wiek ma jakieś znaczenie np. 13 a 17 lat? Czy pełnoletni opiekun spoza ZHP (np. starszy brat), który nie podpisuje jakiegoś zobowiązania jest faktycznie opiekunem?
pytanie zadane 28 stycznia 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika royas (22,184)  
Współczynnik akceptacji: 38%

zmienione kategorie 15 lutego 2013 przez użytkownika Gacek
   

2 odpowiedzi

+10 głosów
Jeśli pytasz o działania zastępów to odpowiedź brzmi - nie. Rodzic zanim podejmie decyzję o tym, czy jego dziecko może uczestniczyć w takim charakterze zajęć dodatkowych, jakim jest harcerstwo z samodzielnymi zbiórkami zastępów, podpisuje na to zgodę.

Problemem jest to o czym napisał Wilk Samotnik. Metodę mamy dobrą, wspaniałą wręcz. A bezpieczeństwem, strachem prawnym niestety ją niszczymy i efektem jest coś, co nie jest już harcerstwem.
odpowiedź 18 kwietnia 2013 przez użytkownika słonek (5,393)   39 81 108
edycja 1 kwietnia 2015 przez użytkownika słonek
+7 głosów
Myślę, że warto zapoznać się z tym dokumentem: http://komunikaty.gk.zhp.pl/sites/default/files/attachments/SN_Fecyk_20120308.pdf

Jest to wyrok w sprawie wypadku jednego z harcerzy podczas ćwiczenia w terenie.  Po przeczytaniu odpowiedź chyba nasunie się sama.
odpowiedź 28 stycznia 2013 przez użytkownika Gracja Bober (4,592)   29 59 101
Przeczytałem ten wyrok i się pogubiłem w nim.
Czytałem to już jakiś czas temu i szczerze mówiąc to pytanie pojawiło się częściowo właśnie przez ten wyrok. Odpowiedź mi się nie nasuwa.
Mnie też się odpowiedź nie nasuwa. Może jest tu jakiś prawnik, który mógłby wyjaśnić conieco?
Obawiam się, że sam wyrok nic nam nie da. W Polsce system prawny nie jest oparty wprost na precedensach. Sam wyrok jest korzystny dla harcerskich Organizacji w tym sensie, iż dość jednoznacznie wskazuje na obowiązki wynikające ze "specyfiki" pracy harcerskiej. Jednak musi powstać po tym wyroku jasny harcerski poradnik prawny autorstwa prawników - PRAKTYKÓW HARCERSKICH, którzy dadzą zrozumiałą wykładnię tego wyroku, jak i obowiazujących przepisów UWZGLĘDNIAJĄCĄ specyfikę "harcerskiej metody wychowawczej" (Która w/g Wysokiego Sądu ma uczyć....samodzielności i zaradności.)
Uważam, że to co zawsze jest najważniejsze - jeśli zadanie wymaga naszej nieobecności przy jego wykonywaniu - należy pamiętać o jasnych instrukcjach z wytłumaczeniem zasad bezpieczeństwa oraz to byśmy zawsze weidzieli gdzie nasi podopieczni są. Najlepiej poza tym w zgodach od rodziców na przynależność dziecka do ZHP zawrzeć info, że nie zawsze są pod opieką pełnoletniej osoby (np. podczas gier gdzie występuje współzawodnictwo - podchody etc.)
Wyrok akurat dużo nam daje - mimo, że nie opieramy się na precedensach, ale wyroki Sądu Najwyższego mają inną rangę. Są oficjalną wykładnią dla wszystkich sądów, które muszą ją stosować.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 379 wizyt
+5 głosów
4 odpowiedzi 1,030 wizyt
+7 głosów
1 odpowiedź 254 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2015 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika sasol (333)   3 8 18
+11 głosów
2 odpowiedzi 2,042 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 353 wizyt
pytanie zadane 7 grudnia 2017 w Zuchy przez użytkownika Michaś324 (130)   2 4 9
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...