• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy mogę nosić mundur z czasów mojej byłej drużyny ?

0 głosów
Witam.

Kiedyś działałem w drużynie skupionej wokół mojej szkoły podstawowej. Później poszedłem do liceum i nie kontynuowałem mojej harcerskiej przygody. W czasie kiedy aktywnie działałem w drużynie, dosłużyłem się trzech belek na pagonie. Parę lat póżniej, doczekałem sie dzieciaków, obecnie zuchów i w tym roku miałem okazję być gościem na ich pierwszym obozie, w dniu odwiedzin rodziców. Okazało się, że wielu rodziców zuchów i harcerzy za młodych lat także było harcerzami i przybyło w dzień odwiedzin w swoich historycznych mundurach. Nie ma możliwości bym zmieścił się dzisiaj w mój mundur z czasów kiedy miałem 16 lat, mniemam więc że Ci rodzice są młodsi ode mnie, lub zakończyli swoją harcerską przygodę później niż ja, lub jedno i drugie ;) Moja drużyna nie przetrwała do dziś - obecnie pod tym numerem funkcjonuje inna, z zupełnie innymi barwami i inną obrzędowością. Moje pytanie brzmi - czy mogę na mundur zgodny z obowiązującym regulaminem, naszyć naszywki mojej dawnej, nieistniejącej już drużyny, założyć krzyż i naramiennik z wyszytym stopniem (wyszytym niezgodnie z obecnym regulaminem - trzy belki, a obecnie dwie krokiewki), po to i tylko po to, bym mógł wystąpic w mundurze w sytuacji opisanej powyżej - na obozie/biwaku syna? Jest to o tyle ważne, że starszy syn uwielbia harcerstwo, ale niezbyt chętnie ubiera mundur. Chcę go w ten sposób trochę zmotywować ;)
pytanie zadane 24 lipca 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Marlon (105)   1 1 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

0 głosów
Generalnie nie, bo prawo noszenia munduru ZHP mają członkowie ZHP. Jednak bywa tak, że byli członkowie w wyjątkowych sytuacjach występują w mundurach. Trudno mi to jednoznacznie ocenić. Odbiór takiego zachowania może zależeć od klimatu środowiska.

Co do stopnia: jeśli były to trzy belki w systemie pięciostopniowym (po 1992) to był to stopień ćwika. Kiedy wchodził aktualny system ustalono przepisy przejściowe, wg. których należało dostosować oznaczenia i trzy belki zamienić na dwie krokiewki. Jeśli jednak to było w systemie sześciostopniowym (przed '92) to nie było przepisów konwertujących: do czasu zdobycia stopnia wg nowego systemu, zachowywało się stopień ze starego. W takim przypadku możesz zostawić stare oznaczenie, podkreślając historyczność munduru. Myślę, że tak naprawdę nie ma bardzo dużego znaczenia.
odpowiedź 25 lipca 2017 przez użytkownika royas (22,194)  
0 głosów
Po mojemu, jak najbardziej, wystąpiłem na zlocie mojej drużyny w mundurze, niestety, nie historycznym, bo zaginął, ale z moim Krzyżem i za zgodą komendanta hufca, z podkładką, stopnia nie dało się zdjąć, bo jest na Krzyżu. Był z tego, jeszcze jeden pożytek, po tym występie, hufiec wzbogacił się o czwórkę instruktorów, zobaczyli mnie, zaczepili i powiedzieli: "wracamy". Mundur wciąga, może jak go założysz, dojdziesz do wniosku, że nie warto już go zdejmować.
odpowiedź 29 lipca 2017 przez użytkownika karbon (1,594)   15 30 63

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 2,361 wizyt
pytanie zadane 20 grudnia 2016 przez użytkownika Fundlandia (110)   1 1 3
0 głosów
2 odpowiedzi 1,351 wizyt
pytanie zadane 29 maja 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Druhna Gosia (105)   1 1 3
0 głosów
1 odpowiedź 1,401 wizyt
pytanie zadane 17 marca 2018 w Regulamin mundurowy przez użytkownika BobiT (145)   3 5 12
0 głosów
1 odpowiedź 449 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 978 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...