• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Zdawanie na krzyż - zastępowi a inni w drużynie

0 głosów
Zostałam niedawno drużynową drużyny, która w praktyce ma tylko jednego członka - i od września będę ją reaktywować (nabory itp).
Mam dylemat w jaki sposób zorganizować zdawanie na krzyż oraz zastępy w zupełnie "świeżej" drużynie. Czy będzie fair w stosunku do reszty drużyny, jeśli zastępowi zaczną zdawać na krzyż nieco wcześniej? Czy może zastępowych po prostu lepiej i więcej szkolić żeby mieli możliwość zdania przed innymi? Jak u was to wygladało?
pytanie zadane 24 lipca 2017 w Drużyna przez użytkownika Moniczek (108)   1 2 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   
A jak wygląda to zdawanie na krzyż?
W moim środowisku jest "karta" z wiadomościami, które harcerz musi wiedzieć, żeby mógł złożyć przyrzeczenie (np wiedzieć co znaczy czuwaj, znać bohatera drużyny itp :)

1 odpowiedź

0 głosów
Przed złożeniem Przyrzeczenia, powinno się odbyć próbę, nie jest to zdawanie, a właśnie próba, która ma pokazać, ze kandydatka, lub kandydat, chce być harcerką, lub harcerzem. Jeśli organizujesz drużynę, to moja rada jest taka, abyś nie dzieliła jej od razu na zastępy, chyba, że masz do pomocy doświadczonych zastępowych. W świeżej drużynie, zastępy wyłonią się same, okaże się kto jest liderem, traktuj wszystkich równo, pracuj drużyną, powoli wprowadzając system zastępowy. Postaraj się o przybocznego z doświadczeniem, będzie Wam łatwiej ogarnąć "zielonych". Wracając do pytania, traktuj wszystkich równo, moze być tak, że ci, o których wcale nie myślałaś, jako o zastępowych, okażą się liderami. Piszę to, w oparciu o doświadczenie, rok temu, w oparciu o pięć dziesięciolatek bez Krzyży, założyłem drużynę. Dziś pracują w samodzielnych zastępach, przeżyli obóz, próby harcerek, czy harcerza kończyli nierówno, składali Przyrzeczenia, pojawiły się stopnie i nie zawsze to zastępowi, jako pierwsi przyszywali belki do pagonów.
odpowiedź 29 lipca 2017 przez użytkownika karbon (1,594)   15 30 63
Dziękuję bardzo, choć obawiam się jak to będzie wyglądać gdy będzie 20 zupełnie nowych osób w drużynie :/
Nie ma obawy, 20 nowych, to tak samo, jak 29 :). Buduj wspólnotę, spotykajcie się na lodach, na rolkach, mów im, że są ważni dla środowiska, zapraszaj członków Komendy Hufca na zbiórki, pytaj ich o zdanie, twórzcie RAZEM obrzędowość, budujcie tę drużynę RAZEM, a poczują, że to jest ich drużyna. Przez rok musisz stworzyć wspólnotę, postaraj się dać każdemu zadanie, startujcie z kroniką, od pierwszej zbiórki, zróbcie wyprawę po laski skautowe, na jednej z nich zawiśnie kiedyś proporzec drużyny. Jesteście drużyną na próbie, wjedź im na ambicję, a za pół roku, będą mówić w hufcu o Was z szacunkiem. Napisałem Ci, że miałem tak samo, teraz jestem dumny z mojej drużyny, oni też, do tego stopnia, że część po świadectwa poszła w mundurach, sami z siebie, nikt im nie kazał, pośród biało granatowo ubranych uczniów, były szare i zielone mundury.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,359 wizyt
pytanie zadane 2 listopada 2016 w Drużyna przez użytkownika dh. Maja (440)   28 53 62
0 głosów
1 odpowiedź 814 wizyt
pytanie zadane 18 marca 2018 w Drużyna przez użytkownika aloesowakrowa (105)   1 1 3
–1 głos
4 odpowiedzi 1,346 wizyt
pytanie zadane 15 października 2017 w Drużyna przez użytkownika dh. Maja (440)   28 53 62
+3 głosów
1 odpowiedź 793 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2013 w Próby przez użytkownika paulita55 (331)   7 10 21
+20 głosów
6 odpowiedzi 7,628 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...