• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Sprawność ,,Wyborca" i optymalna liczba sprawności na jednym obozie.

0 głosów
Czuwaj!

Słowem wstępu chciałbym zaznaczyć, że dopiero od niedawna jestem członkiem jednej z drużyn starszoharcerskich (lat 15). Obóz, o którym mowa w temacie pytania będzie moim pierwszym wyjazdem tego typu. Chciałem się dowiedzieć i uzyskać tutaj jakieś porady na temat zdobywania sprawności. Zainteresowały mnie przede wszystkim sprawności takie jak ww. Wyborca bądź Bibliotekarz/Dziennikarz/Negocjator, ponieważ pokrywają się w pewnym sensie z moimi zainteresowaniami. Znajomy który ,,wkręcił" mnie w harcerstwo powiedział mi, że sprawności nie trzeba robić po kolei i jeżeli uważam, że dam radę, to mogę otworzyć próbę na wyższy poziom. Martwię się tylko, czy nie jest to aby za dużo lub zbyt ambitnie na kogoś z małym stażem i to na pierwszym obozie? Nawet jeżeli byłoby to ,,legalne", nie chciałbym, żeby inni mieli przez to do mnie jakieś ,,wonty". No i czy sprawności, o których wspomniałem wyżej, mogą być przeze mnie zdobyte czy muszę spełniać jeszcze jakieś wymagania poza posiadaną wiedzą w przypadku np. Wyborcy?
pytanie zadane 12 lipca 2017 w Próby przez użytkownika Regis (105)   1 4
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

0 głosów
Jeśli chodzi o poziomy sprawności to dla harcerzy starszych najbardziej odpowiednie są sprawności dwu- i trzygwiazdkowe. Poziom sprawności trzeba dobrać tak, żeby był jakimś wyzwaniem, a nie tylko "zaliczeniem" czegoś co się już potrafi. Jeśli obawiasz się opinii innych, to właśnie zdobywanie sprawności * (o ile pozwolono by Ci je otworzyć) mogłoby się z spotkać z nieprzychylnym przyjęciem i opinią pójścia na ilość, nie na jakość. Zobacz też http://zapytaj.zhp.pl/18393/

Co do sprawności mistrzowskich to są przeznaczone dla wędrowników i wymagane są wiedza i umiejętności na wysokim poziomie. Tutaj trzeba być ostrożnym i samokrytycznym. Zdarza się tak, że osobie, która poznała jakiś temat tylko nieco głębiej, wydaje się, że jest już mistrzem i po prostu przecenia swoje możliwości. Radziłbym w przypadku tych sprawności skonsultować to z drużynowym.

Natomiast w przypadku tych sprawności, które przykuły Twoją uwagę, radziłbym przejrzeć wymagania i zastanowić się czy ma sens otwierać je na obozie, czy da się jakieś wymagania rzetelnie w jego trakcie zrealizować, czy będzie na to czas. Nie wiem jak wygląda obóz na który jedziesz, ale jest duże ryzyko, że jeżeli nie ustalisz co chciałbyś zrobić w jego trakcie, to po prostu nie będzie na to czasu. Więc tutaj też polecam rozmowę z drużynowym przed obozem.

Powodzenia.
odpowiedź 13 lipca 2017 przez użytkownika royas (22,194)  
edycja 13 lipca 2017 przez użytkownika royas

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 310 wizyt
pytanie zadane 10 lipca 2016 w Próby przez użytkownika du97sia (105)   2 4
+5 głosów
2 odpowiedzi 673 wizyt
pytanie zadane 17 lutego 2013 w Próby przez użytkownika Wilczyca (475)   6 14 23
+1 głos
4 odpowiedzi 640 wizyt
pytanie zadane 27 lipca 2016 w Próby przez użytkownika wikoria10 (123)   2 5 7
+1 głos
1 odpowiedź 301 wizyt
pytanie zadane 10 października 2020 w Próby przez użytkownika Artur2000 (117)   1 4
0 głosów
1 odpowiedź 255 wizyt
pytanie zadane 22 maja 2017 w Próby przez użytkownika ktośnapewno (112)   1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...