• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Plusy i minusy

0 głosów
Jestem trochę zdezorientowany gdyż w ostatnim czasie minusowych odpowiedzi jest więcej niż plusowych. W związku z tym mam takie proste pytanie. A może i dwa pytania lub trzy !!!

Nadmieniam  iż wcale mnie ta ocena nie zraża jednak walenie minusów  bez jakiekolwiek uzasadnienia to już jest przesada. Forum uważam ze jest po to aby moc swobodnie i mieć możliwość nad przedstawieniem poglądów. Jeżeli komuś nie pasuje mój pogląd to dlaczego z tego tytułu jestem oceniany. Przecie mówię co myślę tak jest czy nie?

Nie mogę znaleźć przy jakich odpowiedziach są te moje minusy, Co uniemożliwia obronienie swojego poglądu. Jest to chyba nie poważne aby walić minusy i nie moc reagować na te minusy. Myślę ze Administratorzy powinni popracować nad dodaniem tych opcji.

Druga sprawa jeżeli już mamy minusy i plusy to chyba czas najwyższy umożliwić użytkownikom wglądu do tych ocen ale z pozycji profilu. Obecnie to latam i poszukuje po tematach gdzie kto mnie negatywnie ocenił .Czy kiedykolwiek    powstaną dodatkowe opcje aby moc wejść w odpowiedzi minusów  i w odpowiedzi plusów- bezpośrednio bo dzisiaj chyba takiej możliwości nie ma .

 

Trzecia sprawa powinno być jasne kto z użytkowników  postawił Ci minusa czy plusa. zaraz przy odnalezionym wpisie, odpowiedzi, zapytaniu. w pewnej odpowiedzi która tutaj napisałem nie znalazłem osoby która dalami minus a myślę ze powinna też taka opcja być .
pytanie zadane 11 lipca 2017 w meta-zapytaj przez użytkownika dh Janek (236)   3 7 17
Współczynnik akceptacji: 0%

edycja 11 lipca 2017 przez użytkownika dh Janek
   

2 odpowiedzi

+6 głosów
Proszę spojrzeć na zakładkę "historia" w profilu użytkownika, tam jest wypisane jakie głosy na jakie odpowiedzi (i pytania) się uzyskało. Czy to wystarcza do sprawy 1. i 2.?

Co do trzeciej sprawy: głosowania są anonimowe i nie jest to niedoróbka, czy brak funkcji. Ma to na celu niewywoływanie niepotrzebnych dyskusji i "rewanżowania" się. Tutaj przechodzimy trochę do tematu czym jest i czym nie jest "zapytaj". Nie jest forum dyskusyjnym. Zachęcam do zapoznania się się z http://zapytaj.zhp.pl/faq oraz http://zapytaj.zhp.pl/jak-to-dzia%C5%82a .

Skąd mogą się brać minusy przy Druha odpowiedziach?

Może to być spowodowane kwestiami językowymi. Bardzo trudno czyta się Druha wypowiedzi. Staramy się tu dbać o język polski i można załapać minusa po prostu za nieskładne wypowiedzi, błędy ortograficzne, interpunkcyjne.

Innym powodem może być po prostu obiektywna niepoprawność odpowiedzi. Rozmawialiśmy o tym przy jednym pytaniu.

Kolejny powodem mogą zbyt kontrowersyjne wypowiedzi: np. w pytaniu "czy farbowane włosy są zgodne z regulaminem" ja Druha odpowiedź zrozumiałem "farbowane włosy są oznaką problemów psychicznych i braku witamin". Odpowiedź powinna być na pytanie, a Druh mocno odpływa od tematu i czyni nieuzasadnione domniemania.
odpowiedź 11 lipca 2017 przez użytkownika royas (22,194)  
edycja 11 lipca 2017 przez użytkownika royas
+1 głos

Druhu,

Pierwsza sprawa - osobiste opinie.
"Jeżeli komuś nie pasuje mój pogląd to dlaczego z tego tytułu jestem oceniany." - właśnie nie do końca tak to działa. Strona ta nie służy wyrażaniu swoich różnych poglądów na wszelakie tematy, a raczej odpowiadaniu bardzo konkretnie na zadane pytania, często posługując się źródłami prawno/statutowymi ZHP. W związku z tym prywatne opinie na pewne sprawy, które nie do końca są poparte aktualnym stanem rzeczy w ZHP, na pewno będą przez użytkowników minusowane i dobrze że tak się dzieje.

Druga sprawa - język. Osobiście przejrzałem druha posty i naprawdę ciężko się czyta. Sam mam chyba wszystkie "dys" i dawno już nie pisałem dłuższych wypowiedzi w języku polskim, ale czytelność przekazywanej treści może być podstawą do negatywnych reakcji użytkowników. W jaki sposób mamy uczyć harcerzy poprawności języka jak widzą błędy w postach osób starszych. Przykład:
Temat: http://zapytaj.zhp.pl/18375/czy-mog%C4%99-pomaga%C4%87-w-zuchach 


"Wiesz trochę druhno jest Ci wprost odpowiedzieć na Twoje zapytanie. Wspominasz bowiem ze z przyczyn prywatnych  odeszłaś z DH.

Też nie wystarczy "lubić   zuchy" gdyż z zuchami jest dużo większa praca wymagana a dodatkowo samodyscyplina i samodzielne pogłębianie wiedzy i umiejętności. Większej odporności na stres...

Nie bardzo charakter druhny pozwala wierzyć a chęci  a chęci to nie wszystko. jest mnóstwo innych potrzebnych cech aby pracować z zuchami. ale życzę powodzenia..."

Jest tutaj sporo błędów.

Trzecia sprawa - odpowiedzi niezgodne z treściami propagowanymi przez ZHP.
Druhna w ww. poście także wyraźnie wspomina, iż chce działać tylko w zuchach i odeszła z DH mając 13 lat. Polecanie jej pracy tylko w gromadzie zuchowej automatycznie blokuje jej dalszy rozwój, jest niezgodne z systemem wychowawczym ZHP, to nawet nie podlega dyskusji. Nie piszę tego w celu wytknięcia błędu, ale taka pochopna wypowiedź na pewno może spowodować że kilku instruktorów zaminusuje, bo pozwalanie na działanie w ten sposób jest niepoprawne (mimo iż sprawa banalna nie jest).
To czy ew. osoby będą miały rację czy nie podlega obiektywizacji tylko w formie sumy punktów przyznanych przez użytkowników. Dlatego staramy się wypowiadać na tematy na których się znamy.

Czwarta sprawa - opinie pochopne, ocenianie innych zamiast odpowiadania na pytanie.

Ciekawe zdanie:
"Druhno a czy wie druhna ze farbowanie włosów zabiera człowiekowi tak jakby siebie... Jest szkodliwe na przykład czy jest wręcz nie nierozsądne"

To jest druha prywatna opinia, w jej wyrażaniu mógł druh (moim zdaniem) dość konkretnie obrazić druhnę. Może się zastanawiać czy coś jest z nią nie tak. Druhu, nie mam pojęcia w jakim miejscu druh żyje i nie chcę żeby brzmiało to obraźliwie, ale moja prababcia farbowała włosy. Farbowanie włosów i zmiana fryzur wywodzi się już od starożytnej grecji, a druh tutaj wspomina że jest to coś nieodpowiedniego, ja jestem tylko zdziwiony że więcej osób druha nie zminusowało w tej sprawie.

Ja rozumiem że to druha opinia, jakby druh przytoczył badanie psychologiczne, które tę tezę popiera być może nie było by aż tyle minusów. Natomiast teraz sytuacja wygląda moim zdaniem tak jakbym napisał "militaria i survival tworzą nazistów i morderców, dlatego nie zajmujmy się tym z ZHP, mamy przecież wychowywać" w pytaniu o to czy można zorganizować zawody strzeleckie w ZHP.

odpowiedź 11 lipca 2017 przez użytkownika khashishin (1,261)   6 13 31
edycja 11 lipca 2017 przez użytkownika khashishin
dziękuje za odpowiedzi i przytoczone przykłady.

nie będę się odnosił już do tego pytania z dwóch powodów: Nie jet to forum jak już wspominaliście, nie ma uważam sensu odpowiadać bo zjecie mnie z butami, ponadto musiałbym znowu siedzieć nad odpowiedzią kilka ładnych godzin.

Zacytuję tutaj FAQ:

zapytaj.zhp.pl jest serwisem typu pytania i odpowiedzi - to nie jest grupa dyskusyjna ani forum! Unikaj zatem debatowania i dygresji na tematy nie związane z pytaniem. 

W celu krótkiej dyskusji bądź skomentowania czyjegoś pytania bądź odpowiedzi, używaj komentarzynie odpowiedzi.

Jeżeli Druh uważa, że jest nad czym dyskutować, bardzo proszę. Jeśli poczuł się Druh urażony, którymś stwierdzeniem, proszę o informację. Nikt nikogo nie chce tu zjadać.

Jest ok druhu. Dziękuję za odpowiedzi i wyjaśnienia

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 546 wizyt
pytanie zadane 25 stycznia 2018 przez użytkownika Dominik (120)   1 3 6
0 głosów
2 odpowiedzi 988 wizyt
pytanie zadane 12 marca 2018 w meta-zapytaj przez użytkownika Julkafilozofka (105)   1 1 3
0 głosów
1 odpowiedź 253 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 517 wizyt
pytanie zadane 25 stycznia 2023 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Harceeerere (137)   3 4 9
+1 głos
1 odpowiedź 358 wizyt
pytanie zadane 31 grudnia 2019 przez użytkownika Lassie (140)   2 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...