• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak być dobrą zastępową? [zamknięte]

0 głosów
Nie było mnie na spotkaniu przed obozowym. Dwa dni po nim dowiedziałam się, że zostałam zastępową. Nigdy wcześniej nie zajmowałam tego stanowiska i teraz boję się czy dam radę. Proszę o rady.
komentarz zamknięcia: Idealna odpowiedź
pytanie zadane 5 lipca 2017 przez użytkownika Lilka (206)   5 9 17
Współczynnik akceptacji: 43%

zamknięte 25 czerwca 2018 przez użytkownika Lilka
   

1 odpowiedź

+2 głosów
 
Najlepsza
Druhno Lilio a powiedz coś więcej o sobie, ile lat jesteś w Harcerstwie, jaki posiadasz stopień i jaką wiedzę, czy rozumiesz co to jest zastęp , drużyna, czy umiesz np przez zabawę zorganizować jakiekolwiek spotkanie w jakiejkolwiek formie. Dla nas są to istotne wiadomości gdyż wówczas wiemy  czy i jak Ci doradzić z tym zastępem i funkcją zastępową, problemem który tu opisujesz
odpowiedź 5 lipca 2017 przez użytkownika dh Janek (236)   3 7 17
wybrane 25 czerwca 2018 przez użytkownika Lilka
Mam prawie trzynaście lat. W Harcerstwie jestem pierwszy rok (jedynie w pierwszej klasie chodziłam na zuchy). Zdałam na Krzyż Harcerski. Uważam, że potrafię zorganizować zbiórkę. Wiem co to jest zastęp i drużyna.
Dobry wieczór Druhno Lilijko,

Przepraszam ze tak późno sie pochyliłem nad Twoim problemem.  Przepraszam tez ze tak późno odpisuję Ci na To o co Zapytałaś.  Mam mnóstwo pracy i nie śledzę na bieżąco wszystkich wpisów, za co tez przepraszam.

Żeby być dobrą zastępową musisz przede wszystkim dość szybko i sprawnie poznać członków Twojego zastępu.  

Następnie musisz poznać wspólne wasze zainteresowania, zamiłowania , tematy zagadnień które Was jako grupę fascynują np. przyrodoznawstwo, posiadanie czworonożnego przyjaciela. Malowanki, wiersze, tematyka ciekawych książek , moda, gry, zabawy i harce itp.

By móc odnaleźć wspólny język musicie się danym zagadnieniem interesować, przez to zainteresowanie musicie się zbliżyć do siebie w formie koleżeństwa, przyjaźni.

Następnie musisz poznać co może być Waszym wspólnym zainteresowanie w którym to czynnie każda z Was lub większość się interesuje.

Zrób sobie kapownik i spróbuj w trakcie wakacji tego obozu poznać wszystkich tych którzy są członkami waszej grupy.

Stwórz notatnik – kapownik obserwacji i uważnie każde drobne nawet wydarzenie opisuj wówczas będziesz miała szansę na to aby szybko zobaczyć jakich masz członków.

Każdą stronę kapownika niech będzie poświecona pojedynczej osobie a Ty jako Zastępowa zapisuj wszystko co zwróci Ci w pozytywny lub negatywny sposób uwagę. Pisz to co źle Twoi członkowie zastępu robią i co dobrego robią.

Na obozie musisz za wszelką cenę postarać się zintegrować całą waszą gromadkę ,  musisz tez widzieć i zauważać w każdym z Was bratnią duszę. Nie otrącaj nikogo, nie odrzucaj pomysłów żadnego z twoich członków, wspólnie organizujcie sobie czas umilając go pląsami, radością i zrozumieniem siebie, zabawą i przede wszystkim miłą atmosferą. Członkowie twojego zastępu przy tobie muszą  czuć się dostrzeżeni, uszanowani, lubiani i traktowani poważnie.

Postaraj się organizować spontanicznie od Siebie  jakieś ciekawe zabawy, zajęcia, gry, pląsy i inne formy poznania się wzajemnego.

Unikaj plotek i „pomówień” w zastępie, staraj się rozwiązywać problemy między Wami nie krzykiem a radą, uśmiechem, przedstawieniem własnego poglądu, zdania ale w bardzo taki spokojny sposób.

Wykorzystuj do tego celu swoją pomysłowość i pomysłowość zastępu który prowadzisz.Po woli i do przodu idź,  Pisz mi jak chcesz o wszystkim . Być może będę mógł jeszcze jakoś pomoc. mam nadzieje ze Zrozumiałaś Droga Druhno Lilijko co Ci piszę.
Dzień dobry Druhu Janku,

Bardzo dziękuję, na pewno skorzystam z rad, które tu zapisałeś. Jeśli będę potrzebowała to napiszę.
:) do usług hihihi...
Na obozie było super, sądzę, że dałam radę, tylko dziewczyny z mojego zastępu się kłóciły. Na to niestety nie udało mi się zaradzić.

Podobne pytania

+2 głosów
6 odpowiedzi 2,824 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 552 wizyt
pytanie zadane 12 listopada 2017 przez użytkownika ZośkaOW22ŚDH232 (193)   3 7 12
+1 głos
1 odpowiedź 442 wizyt
pytanie zadane 5 stycznia 2020 w Metodyka i metoda przez użytkownika Iga176 (122)   2 5
+4 głosów
3 odpowiedzi 715 wizyt
pytanie zadane 20 stycznia 2015 w Drużyna przez użytkownika Jeleniowaty (1,891)   7 21 50
+6 głosów
3 odpowiedzi 5,588 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2013 przez użytkownika kwiatuszek11 (161)   1 2 5
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...