• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy zostać przyboczną?

0 głosów
Trapi mnie pewna sprawa i chciałabym, żeby doradził mi ktoś, kto może "przyjrzeć się temu z boku".

Jestem aktualnie jedną z dwóch przybocznych w drużynie HS. Drużyna została wznowiona w zeszłym roku głównie z przyczyny mojej drugiej przybocznej, kilku osobom z kadry i mnie. Większość działań wychodzi ode mnie i drugiej przybocznej, chcemy w to bardziej włączyć również zastępowych, jednak co do mojej pracy w drużynie jest jedno ale:

Od 1 września będę w szkole średniej 60 km od miasta, w którym działa moja drużyna i zastanawiam się, czy jeśli będę "na odległość", to czy drużyna na tym nie straci, bo wracać do domu będę na weekendy...  Będę się uczyć w mieście, w którym znajduje się mój hufiec, działa tam również drużyna wędrownicza. Proszę o poradę kogoś, kto był w podobnej sytuacji, co mi radzicie?

1) Zostać przyboczną w drużynie.

2) Odejść z drużyny, wstąpić do drużyny wędrowniczej.

3) Odejść z drużyny.

Bardzo proszę o wszelką pomoc! Dodam jeszcze, że chciałam otworzyć próbę przewodnikowską, ale teraz się zastanawiam czy jest sens.
pytanie zadane 2 lipca 2017 przez użytkownika Pestka (1,184)   35 59 71
Współczynnik akceptacji: 71%
   

2 odpowiedzi

+2 głosów

Przede wszystkich, idąc do liceum będziesz w wieku wędrowniczym. Więc jeśli chcesz rozwijać się w harcerstwie to w miarę możliwości nie w drużynie HS jako podstawowy przydział. Jest drużyna wędrownicza w mieście, w którym będziesz mieszkać, więc rozwiązanie nasuwa się samo...

Wędrownicy często są przy tym kadrą w młodszych drużynach - ale nie jako podstawowy przydział i miejsce działania tylko dodatkowo. Członkostwa w dwóch drużynach nie rozważasz. A nawet jeśli byś się zdecydowała - zastanów się, na ile jesteś w stanie im pomóc w działaniu. I nie chodzi tu o czas czy chęci a odległość - trudno być w ogóle przydatnym dla drużyny 60 km od niej. Dlatego ja bym rozpatrzył następujące opcje:

  1. Tylko przejście do drużyny wędrowniczej - najprostsza i zapewne najlepsza opcja
  2. Przejście do DW, ale pozostanie na funkcji przybocznej w HS - duża szansa, że będzie z tego więcej zachodu niż pożytku, ale można spróbować (byle potem się nie bać zakończyć jeśli nie wychodzi)
odpowiedź 2 lipca 2017 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
Dziękuję za Druha radę!
–2 głosów

Sadze ze powinnas zostac przyboczna ale i tez wedrowniczka i nie zostawic harcerstwa to najlepsza zecz na swiecie!, Przyboczna to jest prawa reka Druzynowego, jezeli chcesz miec funkcjie i sie odruzniac od innych to miej bo ty im dajesz przyklad jakie to jest bycie przyboczna : i masz tez wyruzniajoca funkcja! :P : ) , i chcesz ksztalcic rowniez harcerki/harcerzy i chcez byc fajna i miła, do nich :) czuwaj (oczywiscie moze byc  troche trudniej byciem wedrowniczka oraz przyboczna ale zawsze sie znajdzie na to rozwiazanie + NIK​T NIE BEDZIE ALFA I OMEGA :) :P xD)

odpowiedź 9 kwietnia 2018 przez użytkownika Lelo12 (156)   7 11 17

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 484 wizyt
pytanie zadane 6 marca 2018 przez użytkownika kinga90 (125)   3 5 11
+1 głos
5 odpowiedzi 2,081 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2017 przez użytkownika Night (110)   1 1 3
+1 głos
1 odpowiedź 399 wizyt
pytanie zadane 18 października 2018 w Próby przez użytkownika Julka.W (116)   2 4
+1 głos
1 odpowiedź 629 wizyt
pytanie zadane 1 kwietnia 2018 w Metodyka i metoda przez użytkownika DobryPrzyboczny (128)   1 3 6
+1 głos
2 odpowiedzi 931 wizyt
pytanie zadane 11 lutego 2019 w Drużyna przez użytkownika Dh.Kamila17 (147)   3 5 10
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...