• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy mogę otworzyć HO?

0 głosów
Jeśli jestem drużynową drużyny wielopoziomowej, gdzie działają wszystkie piony (zuchy, harcerze, harcerze starsi i wędrownicy) to mogę otworzyć SOBIE u siebie w drużynie stopień harcerki orlej?
pytanie zadane 27 czerwca 2017 w Metodyka i metoda przez użytkownika julkkaga (317)   13 27 34
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+1 głos

Możesz otworzyć i zamknąć swoją próbę w swojej drużynie. Ale nie możesz sobie otworzyć i zamknąć swojej próby w swojej drużynie.

8. Decyzje w sprawie zatwierdzenia programu próby oraz o przyznaniu stopnia podejmują: • w drużynie harcerskiej – drużynowy przy współudziale rady drużyny • w drużynie starszoharcerskiej – rada drużyny • w drużynie wędrowniczej – członkowie drużyny zgodnie z konstytucją drużyny Program próby musi być zapisany w karcie próby.

9. Do prowadzenia prób HO i HR (zatwierdzenia programu próby oraz podjęcia decyzji o przyznaniu stopnia) można powołać kapitułę stopni przy drużynie, szczepie, związku drużyn lub hufcu. (...)

10. Decyzje o otwarciu próby, zamknięciu i przyznaniu stopnia ogłasza drużynowy w rozkazie. 

W drużynie wędrowniczej, to drużyna kolegialnie otwiera próby i przyznaje stopnie. Można do tego powołać kapitułę w drużynie lub wyżej. Kapituła w drużynie jest organem, któremu cała drużyna powierza to zadanie. Kapituły wyżej są ratunkiem dla tych, którzy nie mają jak tego zrobić w drużynie.

Ważne jest to, że decyzję dot. próby i przyznania stopnia podejmują członkowie drużyny lub kapituła, a drużynowy jedynie ogłasza tę decyzję w rozkazie. Zatem często spotykane przyznawanie stopnia przez drużynowego lub komendanta hufca nie jest zgodne z SSH. Czyli próbę otwiera i stopień przyznaje np. kapituła przy drużynie, a Ty jedynie ogłaszasz, że dana kapituła np. stopień przyznała. Uważam też, że skoro to kapituła przyznaje stopień, to nie ma potrzeby aby np. próby z kapituły hufcowej były ogłaszane w rozkazie KH. Przecież kapituła może zwrócić się do drużynowego o ogłoszenie swojej decyzji.

Jak to przełożyć na drużynę wielopoziomową? Wędrownicy powinni działać jak wędrownicy, więc powinna być konstytucja drużyny, a przynajmniej części wędrowniczej, która reguluje tez sprawę zdobywania stopni wędrowniczych. Jeśli nie macie to stwórzcie. 

Na koniec jeszcze jedna sprawa, to że możesz prowadzić próbę w drużynie, nie oznacza, że jest to najlepsze rozwiązanie. To zależy jaka jest Twoja relacja (szeroko rozumiana) z wędrownikami w drużynie. Wg metodyki drużynowy wędrowniczy ma być primus inter pares, w wielopoziomowej może wyjść tak, że nie będzie. Jeśli jesteś primus inter pares - otwórz w drużynie, jeżeli wędrownicy maja swojego wędrowniczego lidera, a Ty "dowodzisz" całą drużyną - udaj się do hufcowej komisji.

odpowiedź 28 czerwca 2017 przez użytkownika royas (22,194)  
edycja 28 czerwca 2017 przez użytkownika royas
Jeszcze mała ciekawostka historyczna: stopnie harcerskie (wszystkie pięć) przyznawał drużynowy na wniosek rady drużyny lub kapituły w systemie z 1993. Zmieniło się to na zasady, które zacytowałem w pkt 8. we wrześniu 2003 roku, niemal 14 lat temu.
Głupio też w rozkazie otworzyć i zamknąć próbie samemu sobie - nawet na wniosek Kapituły stopni wędrowniczych. Ja bym jednak poprosił, aby przełożony np szczepowy czy komendant hufca otworzył ją na wniosek KSW działającej w drużynie.
No ale właśnie otwieranie/zamykanie na wniosek kapituły było dawno temu. Teraz otwiera/zamyka kapituła, drużynowy jedynie informuje o tym w rozkazie.
W sensie rozkaz idzie przykładowo
Związek Harcerstwa Polskiego
Hufiec....
Kapituła Stopni Wędrowniczych 1 Drużyny Wędrowniczej

Czy rozkaz drużynowego i zamiast na wniosek KSW to po prostu podaję do wiadomości?

Ciekawe w sumie, bo na kdw nie mówi się za bardzo o tym.
Moim zdaniem druga wersja. Rozkaz wydaje drużynowy i podaje do wiadomości decyzję KSW.
To ciekawe. Bo w sumie próby wędrownicze otwiera drużynowy na wniosek Kapituły Prób Wędrowniczych.  Ale może to tez lepszy wybór...
Trzeba być czujnym, do przyrzeczenia dopuszcza drużynowy, sprawności przyznaje drużynowy na wniosek RD, Znak spadochronowy - kapituła i ogłasza KH, Ratownik ZHP - KH na wniosek szefa szkolenia. :)
–2 głosów
Odpowiedź jest BŁĘDNA, proszę czytać do niej komentarze.

HO podlega pod Kapitułę Stopni Wędrowniczych działającą w hufcu, więc po przedstawieniu im planu próby można przystąpić do zdobywania (jeśli zatwierdzą :D ) i z tego, co mi wiadomo to rozkaz, w którym próbę otwierają pisze komenda hufca. ;3
odpowiedź 27 czerwca 2017 przez użytkownika Pestka (1,184)   34 59 71
edycja 2 lipca 2017 przez użytkownika Pestka

Wielokrotnie było powtarzane i przypomniane: próby na stopnie (wszystkie) prowadzi się w drużynach. I próby na stopnie (wszystkie) otwiera i zamyka drużynowy, bo to jego narzędzie z którymi pracuje. Kapituła stopni może być tu elementem pomocniczym, mającym na celu utrzymanie odpowiedniego poziomu prób, a nie komórką urzędniczą: komendant hufca nie jest od przyznawania stopni. Przypominam że w drużynie czy szczepie też może działać kapituła stopni wędrowniczych. I tutaj mamy właśnie sytuację w której taka kapituła mogłaby się przydać. Ale, rozpatrzmy następujące opcje konkretnie pod sytuacje Agaty, na początek jeszcze 2 cytaty z regulaminu stopni:

Decyzje w sprawie zatwierdzenia programu próby oraz o przyznaniu stopnia podejmują:

  • w drużynie harcerskiej – drużynowy przy współudziale rady drużyny

  • w drużynie starszoharcerskiej – rada drużyny

  • w drużynie wędrowniczej – członkowie drużyny zgodnie z konstytucją drużyny

  1. Do prowadzenia prób HO i HR (zatwierdzenia programu próby oraz podjęcia decyzji o przyznaniu stopnia) można powołać kapitułę stopni przy drużynie, szczepie, związku drużyn lub hufcu.
    W skład kapituły mogą wchodzić tylko posiadający ten stopień harcerze i instruktorzy. Kapituła składa się przynajmniej z trzech członków. Szczegółowe zasady funkcjonowania kapituły określają członkowie kapituły, a zatwierdza komendant jednostki, przy której działa kapituła.

 

1- Jeśli w drużynie są 3 osoby posiadające stopień HO: rozwiązaniem jest powołanie drużynowej kapituły. Wtedy kapituła zostaje powołana rozkazem drużynowego, prowadzi próbę, a drużynowy w rozkazie jedynie podaje później jej decyzje.

2- Jeśli w drużynie nie ma osób z HO: tu przydałaby się jakaś "sąsiednia" drużyna wędrownicza w której taka kapituła mogłaby funkcjonować. Wtedy poziom próby jest nadzorowany przez ew. członków kapituły z tamtej drużyny, ale jej decyzje są poddawane pod osąd wędrowników z drużyny wielopoziomowej, zgodnie z pierwszym cytatem. Wtedy, podobnie jak w pierwszej opcji drużynowy jedynie podaje w rozkazie do wiadomości decyzję drużyny/rady drużyny.

Chciałbym też zauważyć, żeby NIE TWORZYĆ kapituł stopni wędrowniczych w szczepie, jeśli mamy w nim drużynę wędrowniczą. Z pozoru niby bez różnicy, ale wyobraźcie sobie, że jesteście drużynowym harcerskim i nie możecie działać że stopniami w swojej drużynie, bo jest ktoś nad wami od tego. Tak często czują się drużynowi wędrowniczy bez własnej kapituły stopni, bo "mamy szczepową/hufcową".
Bardzo przepraszam za wprowadzenie w błąd!
To nie jest "ktoś nad wami" lecz ciało pomocnicze, gdy nie ma takiej kapituły w drużynie!
To powinno być ciało pomocnicze. Ale w wielu szczepach widzę tendencje do tworzenia kapituły szczepowej, nawet gdy można ją zrobić w drużynie, bo "w szczepie jest lepiej".

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 987 wizyt
pytanie zadane 14 maja 2016 w Próby przez użytkownika Marysienka (376)   6 11 25
+1 głos
1 odpowiedź 403 wizyt
pytanie zadane 30 stycznia 2016 w Próby przez użytkownika dh Olek (278)   7 19 28
0 głosów
1 odpowiedź 403 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 310 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 384 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...