• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czyj podpis w książeczce harcerskiej?

+1 głos
Czuwaj!

Niestety moja książeczka się zniszczyła :/ pora uzupełnić nową i kiedy składam Przyrzeczenie byłam w drużynie harcerskiej, a aktualnie jestem w starszoharcerskiej i stąd moje pytanie:
Czy w miejscu na potwierdzenie Przyrzeczenia powinna się podpisać drużynowa, która Przyrzeczenie odebrała, czy aktualna drużynowa?
pytanie zadane 22 czerwca 2017 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Pestka (1,174)   34 58 71
Współczynnik akceptacji: 71%
   

2 odpowiedzi

+1 głos
 
Najlepsza
Jeśli Twoja książeczka uległa zniszczeniu, to to co chcesz uzyskać jest nową książeczką, nowym dokumentem, nie jest rekonstrukcją starego dokumentu. Powinna mieć nowy numer i powinna być wystawiona przez aktualną drużynową, na podstawie dostępnych jej dokumentów, wpisów w ewidencji itp. Data na dole 3. strony powinna być aktualną datą. Nie piszę tego w oparciu o jakiś dokument, bo takiego chyba nie ma, tylko tak na zdrowy rozsądek. Pomyśl o sytuacji, gdy drużynowa dopuszczająca do przyrzeczenia nie jest już członkiem ZHP - nie może ona potwierdzić dokumentu, że jesteś członkiem ZHP.

To trochę jak z legitymacją szkolną, jeśli zgubisz to otrzymujesz duplikat, z nowym numerem, aktualną datą wydania i podpisem aktualnego dyrektora szkoły.
odpowiedź 22 czerwca 2017 przez użytkownika royas (22,194)  
wybrane 27 czerwca 2017 przez użytkownika Pestka
Bardzo dziękuję :D
+1 głos
Druhno Pestko:)

Jeżeli mają druhny ze sobą kontakt  to jest wskazane aby podpis złożyła Twoja była Druhna Drużynowa. Z kolei jak występuje " trudność" w komunikacji pomiędzy Wami co się niestety może zdarzyć, Druhna  z tą starą zużytą książeczką może udać się do Komendanta Hufca, który po zapoznaniu się z rozkazami do których ma dostęp a które potwierdzają rozkaz Drużynowej o dopuszczeniu druhny  do Złożenia Przyrzeczenia i rozkaz nadania identyfikacji / numer i serie  Krzyża/ po prostu dane uzupełni oczywiście bez podpisu byłej Druhny drużynowej.

Druhna obecna Drużynowa Druhny mogła by też podpisać Książeczkę, jednak podejrzewam że wymagałoby to troszkę większej   ilości nakładu pracy, gdyż obecna Druhna musiałaby  pozyskać kopię Rozkazów  na których podstawie pozostała Druhna dopuszczona do złożenia Przyrzeczenia, numerów identyfikacji i serii Krzyża  najlepiej potwierdzonych o zgodność z Rozkazami zasadniczymi -  oryginalnymi
odpowiedź 22 czerwca 2017 przez użytkownika dh Janek (236)   3 7 17
Dziękuję! Poproszę aktualną Drużynową, bo ta z drużyny harcerskiej aktualnie nie pracuje jako instruktor- z racji wieku ;)

Podobne pytania

+9 głosów
2 odpowiedzi 578 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 669 wizyt
pytanie zadane 10 czerwca 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika KubaBVB (143)   2 3 7
0 głosów
1 odpowiedź 401 wizyt
pytanie zadane 4 marca 2016 przez użytkownika Maniek77 (105)   1 3
0 głosów
1 odpowiedź 320 wizyt
pytanie zadane 11 czerwca 2019 w Próby przez użytkownika Bartłomiej_Pawlak (107)   1 4
0 głosów
1 odpowiedź 198 wizyt
pytanie zadane 28 marca 2022 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika harcerka_a (145)   1 6 10
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...