• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy herb przedstawiony odzwierciedla niżej podaną charakterystykę działalności [zamknięte]

0 głosów

Oto tak przedstawiać się herb Bardzkich Drużyn Harcerskich Specjalnościowych które mogą powstać w ramach reaktywacji/ o ile ona się powiedzie/ niegdyś działających drużyn/...

https://web.facebook.com/1250860641707299/photos/a.1251516334975063.1073741827.1250860641707299/1253741371419226/?type=3&theater

Proszę o interpretacje, odczucia, uwagi, wnioski i refleksje  nawet te krytyczne dotyczące naszego herbu. Herb ma być  naszą wizytówką  po której w sposób błyskawiczny można odpowiedzieć kim jesteśmy, do czego zmierzamy i jaki mamy cel naszej wędrówki.

Herb Bardzkich Drużyn Harcerskich  Specjalnościowych 

Opis, charakterystyka, kolory i symbol...

Głowa orła Białego jako Orzeł Biały, jako symbol państwa ma charakter ponadczasowy. Dotyczy każdego z nas, każdego Polaka. Jest znakiem siły, odwagi, wzniosłości, patriotyzmu, honoru i wielu innych wspaniałych cech. Nie da się zrozumieć naszej historii, naszego patriotyzmu, naszych rewolucji, bez jego duchowego dziedzictwa będącego podstawą narodowej tożsamości. Po lewej  stronie Połowa Krzyża , Krzyża Chrystusowego na którym skonał Jezus Chrystus, ideał człowieka żyjącego, Ideał do którego przez całe życie dążymy różnymi krętymi ścieżkami losu. Często są usłane trudnościami, nie przychylnymi wydarzeniami które nazywamy kłodami rzucanymi pod nogi . Też Krzyż na Urwisku to piękne miejsce w Bardzie, skąd masz możliwość popatrzenia w horyzont i dal, widnokrąg, pejzaż zauważony kryje wszystkie tajemnice życia te przeszłe, teraźniejsze i przyszłe. To nasz świat- nasza ojczyzna za którą oddamy życie i dla której dążymy wciąż by moc osiągnąć ideał. Prawa strona to Lilijka Skautowa, Harcerska z którą się identyfikujemy- Tak jesteśmy wielką skautową rodziną nie zależnie od rasy, koloru czy języka. Lilijki wskazuje nam kierunek zawsze do przodu , wolno, roztropnie ale z miłością, szacunkiem.

 Herb przedstawia pół lilijki harcerskiej w barwach narodowych pionowych i pół Krzyża koloru brązowego połączonych razem. Lewe ramie to Krzyż na którym widnieje pierwsza Literka hasła filaretów Ojczyzna na połączeniu Krzyża i lilijki widnieje pierwsza literka drugiego Hasła filaretów Nauka na Ramieniu Prawym Lilijki widnieje pierwsza literka trzeciego Hasła Filaretów Cnota .Litery Hasła Filaretów Polskich maja barwę wypełnienia czarna a obramowanie złote. Z centralnie umieszczonym z przodu wchodzącym na Krzyż pogłowiem Orła Białego z złotym dziobem na tle nieba koloru niebieskiego .
Pod Pogłowiem Orła białego w centralnym punkcie herbu na tle Krzyża i Lilijki Połączonej razem ramieniem jest symbol Miecza z czarną rękojeścią wykończoną złotymi liściem dębu i z Ostrzem Koloru brązowozłotego wychodzącego od lewej strony Krzyża spod dzioba Orła Białego w dół do Gałązki dębu .
Z lewej strony pod Krzyżem i lilijką połączoną i ku górnemu ramieniu Lilijki w kolorach ochronno - maskujących umieszczony jest karabin szybkostrzelny .W dolnej części herbu umieszczone są owoce dębu żołędzie dwa wyżej od najdorodniejszego który jest niżej w ilości trzech sztuk połączonych z jednej gałęzi o kolorach kapturków czarnych i nasion brązowych. Od żołędzi odchodzą w dwóch kierunkach gałęzie po lewej stronie ramienia Krzyża do wysokości 1/3 wielkości z 5 lisicami dębu w kolorach wczesno jesiennych i z dwoma żołędziami a po prawej także do wysokości 1/3 lilijki z 9 lisicami dębu w kolorach wczesnojesiennych i także z jednym żołędziem owocem gałęzi. Na krawędzi dolnej herbu są umieszczone dwa liście Bugu po jednym na prawą i lewą stronę które nachodzą na obramowanie herbu wychodząc jakby po za ścisłą linie herbu oplatają one pionowo miedzy wolną przestrzenią tła w swej środkowej części trzy owoce dębu a są kolorami wczesno jesiennymi. Górna cześć herbu wieńczy coś w rodzaju Flagi gdzie umieszczone są po lewej stronie nad ramieniem krzyża Góry koloru jesiennego wraz z Krzyżem na złotym tle i napisem Bardo w stylu barokowym czarnym, po prawej zaś stronie nad ramieniem Lilijki umieszczony jest obraz dwóch wież i poddasza Bazyliki Mniejszej pw Nawiedzenia NMP Dachy o kolorze czerwonym , okna o kolorze brązowym i oddzielone czarnymi stropami Obraz Bazyliki jest na niebieskim tle. Obramowanie tej chorągwi jest Czarne na zewnątrz a w wewnątrz zielone. W środkowej części Herbu jest wyróżniony obramowaniem obraz z 17 i 18 wieku z złotym tłem Skrót organizacji ZHP wypełnione kolorem czarnym

Herb przedstawiać ma braterstwo, siłę, pamięć obecną w jedności działania instruktorów, harcerzy, zuchów skupionych w kręgu, drużynach i jednostkach bardzkich stojących na straży Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego  i wartości zawartych w Zobowiązaniu Instruktorskim. Lilijka, Krzyż, Pogłowie Orła Białego, broń, miecz, gałęzie Dębu i owoce Dębu , liście Buku, Literki hasła Polskich Filaretów O N C , Skrót Nazwy Organizacyjnej ZHP, wizerunek Gór i Krzyża, Bazyliki NNMP. Symbole wskazują jedyny kierunek działania harcerskiego oparta na solidnych podstawach fundamentu jakim jest Polska. Ma symbolizować wartości tradycji, obrzędowości i walki narodowej, przelania krwi za wolność. Patriotyzm przejawiający się rozwagą w działaniu, siłą obecną w działaniu grupowym a także niezawodnością Instruktorów,harcerzy, zuchów  zrzeszonych w kręgu, drużynach i jednostkach. Liść Dębu oznacza naszą moc, odwagę, siłę, mądrość, prawdę, męskość.Liść Bugu oznaczają pewność siebie, siłę,wytrwałość, dążenie do szlachetności, pogodę ducha. Liście to te cechy charakteru które młodemu człowiekowi powinny towarzyszyć i kształtować jego osobowość, hart ducha, wiarę , wytrwałość. Podstawowe elementy wymagane od ludzi w codziennym życiu.

.

komentarz zamknięcia: brak odpowiedzi
pytanie zadane 18 czerwca 2017 przez użytkownika dh Janek (236)   3 7 17
Współczynnik akceptacji: 0%

zamknięte 26 czerwca 2017 przez użytkownika dh Janek
   

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 190 wizyt
pytanie zadane 25 stycznia 2018 przez użytkownika Dominik (120)   1 3 6
+2 głosów
2 odpowiedzi 928 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 345 wizyt
pytanie zadane 10 lutego 2017 w Drużyna przez użytkownika Bawi (327)   5 8 21
0 głosów
1 odpowiedź 745 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 484 wizyt
pytanie zadane 4 października 2015 w Drużyna przez użytkownika wiśnia (110)   1 3
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...