• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy Rada Drużyny może nadawać stopnie swojemu drużynowemu? [zamknięte]

+6 głosów

Mamy mały dylemat. Moja Rada Drużyny wraz z Radą Szczepu podjęły uchwałę o zamknięciu próby i nadaniu stopnia Harcerza Rzeczypospolitej mojej osobie. Jestem ich komendantem szczepu oraz drużynowym. W hufcu nie istnieje kapituła stopni wędrowniczych, więc próby stopni prowadzą zgodnie z regulaminem Rady Drużyn, do czasu, aż powstanie kapituła, która stanie się alternatywą. Moi podpieczni zgłosili się do hufcowego oraz HKSI z uchwałą, iż podjęli decyzję o nadanu mi HR. Wyszli z założenia, że decyzja ich Rad nie powinna być w związku z faktem, iż dotyczy mojej osoby, publikowana w moim rozkazie, ale w rozkazie mojego przełożonego /komedanta hufca/. Zwrócili się zatem z prośbą o opublikowanie jej w rozkazie hufcowym. Jakie jest zdanie wasze w tej sprawie?

komentarz zamknięcia: sprawa wyczerpana
pytanie zadane 27 stycznia 2013 przez użytkownika Mariusz Paweł Grobli (412)   6 14 21
Współczynnik akceptacji: 0%

otagowane ponownie 29 marca 2013
   

1 odpowiedź

+2 głosów
W przypadku stopni wędrowniczych, przyznaje je pewna grupa (drużyna, komisja), a drużynowy jedynie ogłaszą tę decyzję w rozkazie, jest to więc jedynie informacja, a nie decyzja. Nie ma zatem problemu, w tym abyś ogłosił decyzję dotyczącą Ciebie w Swoim rozkazie.

Ważniejsze pytanie jednak jest takie czy w gronie osób przyznających ten stopień były osoby z HR lub phm. Nie jest to co prawda jasno sprecyzowane, w podstawowej wersji stopnie przyznaje cała drużyna wędrownicza, ale w przypadku komisji na stopnień HR są już konkretniejsze wymagania.
odpowiedź 27 stycznia 2013 przez użytkownika royas (22,194)  
Tak w gronie tych osób jest podharcmistrz, ponadto decyzje za kompetentną poświadcza HKSI (hm). A więc mam rozumieć, że wydanie rozkazu dotyczącego samego siebie nie sprzeczne z przepisami?

Tak obocznie, bo nie chciałbym jednak wydać rozkazu dotyczącego samego siebie, może mój rozkaz podpisać dodatkowo (lub za mnie) mój zastępca?
Gratuluję z całego serca
Jeśli jest to rozkaz drużynowego to powinien go podpisać drużynowy. Dodatkowe podpisy nie mają większego znaczenia. Nie krępuj się z tym rozkazem. Przyznanie stopnia to nie jest Twoja decyzja, Ty ją tylko ogłaszasz. To prawie jak wyjątki z rozkazu KH czy KCH. Zadbaj tylko o prawidłowe ujęcie tego faktu.

Podobne pytania

+7 głosów
3 odpowiedzi 1,355 wizyt
pytanie zadane 22 stycznia 2013 przez użytkownika Mariusz Paweł Grobli (412)   6 14 21
+5 głosów
2 odpowiedzi 588 wizyt
pytanie zadane 13 czerwca 2013 w Próby przez użytkownika Joanna Tync (172)   4 6 11
+1 głos
3 odpowiedzi 481 wizyt
pytanie zadane 3 maja 2020 w Próby przez użytkownika Ronnie (790)   8 29 48
+9 głosów
2 odpowiedzi 1,291 wizyt
pytanie zadane 5 czerwca 2014 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Antek (156)   3 4 7
+9 głosów
1 odpowiedź 590 wizyt
pytanie zadane 29 września 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika piotr.pietrzak (1,244)   11 24 38
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...