Cóż, jest to dość obszerny temat. Myślę, że może pomóc nam pomóc Zobowiązanie Instruktorskie:
Przyjmuję obowiązki instruktorki / instruktora Związku Harcerstwa Polskiego. Jestem świadoma / świadomy odpowiedzialności harcerskiego wychowawcy i opiekuna. Będę dbać o dobre imię harcerstwa, przestrzegać Statutu ZHP, pracować nad sobą, pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności. Wychowam swego następcę. Powierzonej przez Związek Harcerstwa Polskiego służby nie opuszczę samowolnie.
Obowiązki instruktora, a bardziej uprawnienia możliwości, to:
- bycie drużynowym, komendantem szczepu, hufca, chorągwi i pełnienie funkcji w Głównej Kwaterze
- dbanie o rozwój własny i rozwój powierzonych mu harcerzy
- reprezentowanie ZHP ,,na zewnątrz"
- praca z innymi (wychowam swego następce)
Są trzy stopnie wtajemniczenia instruktorskiego, czyli po prostu stopnie instruktorskie: przewodnik/przewodniczka (pwd.), podharcmistrz/podharcmistrzyni (phm.) i harcmistrz/harcmistrzyni (hm.). Każdy, kto pełni jakąś funkcję wymienioną wyżej jest już instruktorem, albo ma przynajmniej otwartą próbę.
Aby takową otworzyć potrzebna jest Komisja Stopni Instruktorskich (KSI), której przedstawia się wcześniej ułożoną z jakimś zaufanym instruktorem próbę (z tego co wiem, nie można zostać phm. bez pwd.,ani hm. bez phm. ,więc pierwszy stopień u każdego to przewodnik, proszę mnie poprawić jeśli się mylę). Zawiera ona różne wymagania, które "mieszczą się" w wymaganiach na stopień. W próbie musi być też zawarty kurs (odpowiednio przewodnikowski, podharcmistrzowski i harmistrzowski). Próbę zamyka również KSI. A "zatwierdzeniem" pierwszego stopnia jest złożenie Zobowiązania Instruktorskiego.
Przy realizacji próby jest dużo radości i często dumy, bo wybieramy zadania, które po prostu zrobić chcemy, a część z nich często jest "duża".
Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi. Odzywaj się w razie potrzeby. :D