• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kiedy i jak rozpisać kartę próby na dwa stopnie?

0 głosów
Przeglądając Harcapp'a, zauważyłam, że stopień pionierki można realizować nie posiadając tropicielki, jeśli chyba połączy się ze sobą te próby. Kiedy można tak zrobić, jak się taką kartę rozpisuje? I jeszcze jedno - czy trzeba spełniać konkretnie tamte wymagania (w mojej drużynie karta na ochotniczkę wyglądała tak, że po prostu były zadania z pracy nad sobą, drużyny, zastępu itd. i trzeba było samemu wymyślić, a nie stosować się do wytycznych)?
pytanie zadane 16 kwietnia 2017 w Próby przez użytkownika Zanka (290)   5 9 19
Współczynnik akceptacji: 33%

edycja 16 kwietnia 2017 przez użytkownika Zanka
   

2 odpowiedzi

+1 głos
 
Najlepsza
Najlepiej spytaj o to Drużynową/ego lub Przyboczną/ego. Oni powinni pomóc. :D Ogólnie wygląda to tak, że czytasz wymagania i zadania do wymagań na niższy stopień. Jeśli czegoś aktualnie nie spełniasz, to zapisujesz w próbie na połączone stopnie. Do tego oczywiście dochodzą wymagania i zadania z wyższego stopnia. Wymagania są zazwyczaj ustalone, a skoro zadania dobieracie sami, to warto się zastanowić jakie zadania do niższego stopnia, byś sobie postawiła, a jeśli któregoś nie spełniasz- zapisujesz w próbie na wyższy stopień. Nie zapominajmy też o rozwoju poprzez sprawności. ;)

Warto też spojrzeć w jakiej grupie metodycznej się znajdujesz. Bo wskazane jest żeby dwa pierwsze stopnie (ochotniczka/młodzik i tropicielka/wywiadowca) realizowano w grupie harcerzy, dwa kolejne (pionierka/odkrywca i samarytanka/ćwik) w grupie harcerzy starszych, a dwa ostatnie (harcerka orla/harcerz orli i harcerka Rzeczypospolitej/harcerz Rzeczypospolitej) w grupie wędrowników. :D
odpowiedź 17 kwietnia 2017 przez użytkownika Pestka (1,184)   34 59 71
wybrane 18 kwietnia 2017 przez użytkownika Zanka
0 głosów
Zależy od środowiska, najlepiej podpytaj Drużynową/ego lub po prostu przełożonego.
Spotkałem się na przykład z sytuacją, w której do stopnia Ćwika/Samarytanki nie trzeba mieć opiekuna, a próbę może podpisać każdy - mama, drużynowy, przyboczny (oczywiście adekwatnie do tego, czy dany punkt dotyczy życia w domu, kwestii relacji z domownikami itp.). Idąc dalej tym przykładem, Ćwik/Samarytanka jest więc ostatnim stopniem harcerskim, który można realizować bez przydzielonego opiekuna, oraz ostatnim stopniem, od którego można "zacząć" - realizując próbę łączoną - Ćwik + najważniejsze zadania samodoskonalące z poprzednich prób. Aby otworzyć HO, Ćwik/Samarytanka są wymagane.  Natomiast od HO otwiera i zamyka powołana kapituła. Może być jednak różnie.
odpowiedź 12 maja 2017 przez użytkownika xDanikus43 (107)   1 1 3
Obecny regulamin pozwala na "zaczęcie" od HO.
Do HO za to wymagany jest naramiennik. Dodam też, że kapituła do stopni jest opcjonalna - decydować może też cała drużyna wędrownicza (w drużynie wędrowniczej już stopniami nie opiekuje się sam drużynowy)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 631 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia 2017 w Próby przez użytkownika Radek Król (145)   2 6 10
0 głosów
1 odpowiedź 851 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 280 wizyt
pytanie zadane 17 lipca 2022 w Próby przez użytkownika StrzelbA_MK (281)   2 29 36
+1 głos
2 odpowiedzi 487 wizyt
pytanie zadane 16 maja 2017 w Próby przez użytkownika Harcerka890 (222)   5 16 21
+1 głos
1 odpowiedź 219 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2022 w Próby przez użytkownika Yelle (2,109)   37 63 89
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...