• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy w jednej drużynie mogą występować parę nakryć głowy ?

0 głosów
!!! -----------CZUWAJ------------ !!!

Wpadłam ostatnio na pomysł. Ponieważ jesteśmy drużyną wielopoziomową chciałabym żebyśmy się wyróżniali. Oto mój pomysł:.

Zuchy- bez nakryć głowy

Harcerze- berety

Harcerze starsi- rogatywka

Wędrownicy- kapelusze skautowe typu ,,OLGA"
pytanie zadane 11 kwietnia 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika dh. Maja (440)   28 53 62
Współczynnik akceptacji: 14%

edycja 15 kwietnia 2017 przez użytkownika dh. Maja
   

2 odpowiedzi

+2 głosów
 
Najlepsza

Zachęcam do przyglądnięcia się punktom 38. i 47. Regulaminu mundurowego. W pierwszej kolejności mamy tu podział na mundur damski i męski. A w ramach tych mundurów podział na nakrycie głowy dla zuchów i pozostałych członków. Istotne w przypadku nie zuchów jest tu sformułowanie: jednolicie w całej jednostce. Zatem w jednostce możemy mieć maksymalnie 4 rodzaje nakrycia głowy (zuchowe męskie, zuchowe damskie, niezuchowe damskie, niezuchowe męskie).

odpowiedź 11 kwietnia 2017 przez użytkownika royas (22,194)  
wybrane 15 kwietnia 2017 przez użytkownika dh. Maja
Moim zdaniem masz rację, pod warunkiem, że zuchowe męskie i damskie będą tego samego typu, oraz niezuchowe damskie i męskie będą również samego typu (np. rogatywki lub berety).

Chociaż mnie osobiście mocno nie razi gdy np. zastęp wędrowniczy w drużynie wielopoziomowej ma inne nakrycie głowy, lub beret innego koloru. Chyba drużyny wielopoziomowe nie są zbyt popularne...

Gorzej, gdyby każdy zastęp miał inne nakrycie, to już lekka przesada.

Nie do końca rozumiem "zuchowe męskie i damskie będą tego samego typu, oraz niezuchowe damskie i męskie będą również samego typu". Np. w GZ zuchenki - kapelusze, zuchy - czapki zuchowe, moim zdaniem jest zgodne z regulaminem. 

Jeżeli dosłownie czytamy "jednolicie w całej jednostce" to zarówno zuchy jak i zuchenki powinny mieć czapki, gdyż ten rodzaj nakrycia głowy występuje zarówno w wersji męskiej jak i damskiej ;)

Są to niuanse ale gdy mamy drużynę harcerską mieszaną to rogatywki, furażerki, kapelusz skautowy czy kapelusz miękki będą z konieczności w różnych kolorach, więc z założenia nie będzie to zupełnie jednolicie!

Tu się nie zgodzę.

Po pierwsze, "jednolicie w całej jednostce" nie dotyczy zuchów - nie wiem, czy to nie pomyłka, ale jest w podpunkcie 2, czyli dla pozostałych członków ZHP. Być może wynika to z tego, że u zuchów jednolitość i i tak jest trudna do uzyskania i nie wiąże się z dużymi korzyściami wychowawczymi.

Po drugie, z kontekstu rozdziału wynika, że pkt 38 dotyczy munduru damskiego, a 47 - męskiego. Czyli zapis w konstytucji DW "Dla wszystkich członków drużyny częścią munduru damskiego jest kapelusz typu Olga, a częścią munduru męskiego jest zielona furażerka" jest regulaminowy - zarówno mundur damski, jak i męski zostały ujednolicone w drużynie (a że są to różne mundury wynika z tego, że są opisane w różnych rozdziałach).

Dodam jeszcze: http://zapytaj.zhp.pl/15640/mo%C5%BCna-ustali%C4%87-dru%C5%BCynie-nakrycie-g%C5%82owy-dziewczyn-ch%C5%82opak%C3%B3w ;)

Też zgadzam się, że przesadą jest zbyt wiele różnych nakryć głowy, ale podział na damskie i męskie, pomijając interpretacje regulaminu, może być ciekawy. Harcerki i harcerze na zbiórkach, czy apelach i tak stoją osobno, w swoich zastępach, to że mogą różnić się nakryciami głowy, nie powinno nikogo dziwić, zważywszy na inne mundury, kolor, dolna część umundurowania. W mojej drużynie dziewczyny noszą berety w kolorze chust, a chłopcy rogatywki, same tak wybrały, a chłopcy woleli tradycyjne czapki. Sam jestem zwolennikiem rogatywki na męskiej głowie, a na dziewczęcej już mniej, ale niczego nie sugerowałem, same wybrały :)
Już nic nie rozumiem. Proste pytanie - prosta odpowiedź. To tak czy nie ?
Prosta odpowiedź to: nie.
Dzięki. :-D :-)
–3 głosów
Jeżeli wpiszesz to w obrzędowość drużyny, to owszem jest taka możliwość.
odpowiedź 14 lipca 2017 przez użytkownika Paulina28 (97)   1 1 6
Po zatwierdzeniu przez GK.

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 512 wizyt
pytanie zadane 27 lipca 2020 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Japycz (252)   7 9 18
0 głosów
1 odpowiedź 768 wizyt
pytanie zadane 23 września 2019 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Szymon04 (186)   5 13 19
+6 głosów
2 odpowiedzi 1,729 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 384 wizyt
pytanie zadane 12 marca 2018 w Regulamin mundurowy przez użytkownika druhnaolala (107)   1 5
+1 głos
1 odpowiedź 482 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...