• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy prowadzący zajęcia na nocce/biwaku/rajdzie musi być członkiem zhp??

+1 głos
Do współpracy przy organizacji nocki dla kadry zuchowej mojej gromady zaprosiłam osobę już niezrzeszoną(moją byłą drużynową, która już nie jest członkiem ZHP), ale znającą dobrze i środowisko, i metodykę zuchową. Jedna z druhen z hufca zasugerowała mi, że współprowadzenie z osobą niezrzeszoną zajęć o metodyce jest niezgodne z jakimiś ustaleniami ZHP i że osoba nie zrzeszona nie ma prawa w ogóle przebywać na tej nocce. Zajęcia są wewnątrz drużyny, nie dostają z nich żadnego "papierka", chodzi o przekazanie podstawowej wiedzy nowym przybocznym i zgranie nowej kadry przed zaczęciem zajęć z zuchami, a kadra i tak w najbliższym czasie wybiera się na kurs. Czy ta druhna miała rację, czy to jest nie zgodne z jakimiś dokumentami ZHP?
pytanie zadane 2 kwietnia 2017 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Przyboczna Kasia (125)   2 3 6
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+2 głosów
Nie ma z tym żadnego problemu. Regularnie na rozmaitych kursach instruktorskich wybrane zajęcia prowadzą ludzie spoza ZHP i jest to w pełni legalne i sensowne (np. psychologowie, ratownicy medyczni, prawnicy...).

Na przyszłość, gdy ktoś Ci mówi, że cośtam jest niezgodne z „jakimiś ustaleniami ZHP”, pytaj po prostu o konkretną podstawę prawną – z jakim zapisem w jakim dokumencie jest niezgodne. Dopóki ktoś Ci nie wskaże, możesz się nie przejmować – generalnie dozwolone jest wszystko, co nie jest zabronione, a nie odwrotnie.
odpowiedź 2 kwietnia 2017 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
Ale w nie w regulaminie mundurowym, tam raczej odwrotnie ;)

No zależy jak patrzeć. "Dozwolone jest wszystko, co nie jest zabronione" dalej jest prawdą. Tylko regulamin zabrania wszystkiego oprócz tego na co zezwala. ;)

Dokładnie jak pisze Royas. Regulamin mundurowy jasno stwierdza „mundur wolno nosić tylko tak, jak opisuje ninijeszy regulamin, inne pomysły są zabronione” i to jest przykład regulacji szczegółowej mającej pierwszeństwo nad zasadą ogólną. W innych regulaminach takiego stwierdzenia nie ma i wtedy obowiązuje idea ogólna.
0 głosów
Uważam, że racji nie miała. (Może, że owa Druhna zna i potrafi podać te ustalenia ZHP)

Na różne zloty, obozy, rajdy i inne formy takie jak gry czy właśnie nocki zaprasza się osoby nie należące do ZHP. Urozmaica to różne zajęcia. Przy okazji np. obozów zaprasza się osoby dobrze znające survival czy ratownictwo, które najczęściej nie należą do związku. Po za tym tym bardziej, że Druhna była drużynową nie powinna być wykluczana w jakikolwiek sposób, a tym bardziej można czerpać z jej doświadczenia.
odpowiedź 8 kwietnia 2017 przez użytkownika Aleksandraa (442)   7 11 23

Podobne pytania

+3 głosów
1 odpowiedź 740 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 444 wizyt
pytanie zadane 6 marca 2018 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Julia123 (166)   1 5 10
+1 głos
1 odpowiedź 530 wizyt
+2 głosów
3 odpowiedzi 984 wizyt
pytanie zadane 24 marca 2014 w Drużyna przez użytkownika nicnicnicnic (174)   5 6 11
+10 głosów
3 odpowiedzi 888 wizyt
pytanie zadane 24 października 2013 w Drużyna przez użytkownika druhnaładna (193)   3 4 7
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...