• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak prywatnie spłacić zaległe składki?

0 głosów
Czuwaj!

Odkąd wyjechałam na studia, nie mam kontaktu ze swoją drużyną i nie płaciłam składek. Dość boleśnie sobie o tym przypomniałam i uświadomiłam, kiedy dowiedziałam się, że mój hufiec jest zadłużony. Chcę spłacić zaległości.

Nie jestem pewna w stu procentach jak daleko sięga mój dług, bo kiedy zaczynałam swoją przygodę z ZHP, wykonywaliśmy drobne prace, za które dostawaliśmy pieniądze na nasze drużynowe "konta", z których potrącano nam opłaty za składki, biwaki czy elementy umundurowania, i dlatego właśnie nigdy nie zaprzątałam sobie tym głowy.

Do kogo powinnam zwrócić się w tej sprawie? Do drużynowego, do hufca?

Bardzo proszę o radę, będę wdzięczna!
pytanie zadane 26 marca 2017 przez użytkownika fvjio (105)   1 4
Współczynnik akceptacji: 0%

edycja 26 marca 2017 przez użytkownika fvjio
   

1 odpowiedź

+1 głos
W momencie kiedy niejako opuściłaś drużynę powinnaś zostać wypisana z ewidencji, co zapobiegłoby naliczaniu składek za Twoją osobę. Drużynowy powinien prowadzić odpowiednią dokumentacje i zapewne najlepiej zgłosić się do niego.
odpowiedź 29 marca 2017 przez użytkownika Jeleniowaty (1,881)  
Myślałam właśnie, że nie jestem już w ewidencji, ale dowiedziałam się, że takie nieobecne dusze jak np. studenci wciąż widnieją na liście członków hufca, jeśli nie trafiło do niego żadne oficjalne pismo. A hufiec musi się z nich rozliczać. I zrobiło mi się głupio.

Dzięki wielkie za pomoc!
To jest tak: drużynowy ma obowiązek wykreślić taką osobę przed końcem kwartału, a hufiec płaci wtedy chorągwi i GK należną im część za najwyżej 1 kwartał za tę osobę (czyli 7 zł 20 groszy).

Problem pojawia się wtedy, gdy takiej martwej duszy drużynowy nie usuwa - ale nie jest to wina tej konkretnej osoby (ona nawet nie ma dostępu do ewidencji) tylko drużynowego. Z drugiej strony do tego by nie doszło, gdyby hufiec odpowiednio pracował ze składkami i ewidencją (rozliczać się z drużynowymi na podstawie ewidencji co kwartał). Zamieszanie z "drobnymi pracami" też nie pomoże teraz dociec co się działo - składki formalnie nie można finansować w ten sposób, zawsze powinna pochodzić od członka. Co więcej, opłacanie biwaków i składek za pracę nie wiem, czy podchodzi pod wolontariat czy już dochód z pracy i Urząd Skarbowy mógłby się tym zainteresować...

Podsumowując, bez składek nie byłaś członkiem ZHP, nawet jak byłaś w ewidencji. Jak chcesz to możesz przekazać darowiznę na hufiec, ale przede wszystkim uporządkuj sprawę na przyszłość. Jeśli chcesz działać to zadbaj o to, żeby być w ewidencji tam, gdzie formalnie działasz i opłacaj składki regularnie. Jak nie to przypomnij komu trzeba, żeby Cię z ewidencji usunął.
Bardzo dziękuję za wytłumaczenie i wskazówki, podczas przerwy świątecznej postaram się wszystko wyjaśnić.

Pozdrawiam ciepło!

Podobne pytania

+3 głosów
4 odpowiedzi 1,348 wizyt
pytanie zadane 9 października 2013 w Finanse przez użytkownika Grzegorz Prochowski (172)   2 4 9
0 głosów
1 odpowiedź 261 wizyt
pytanie zadane 30 marca 2020 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Babel (105)   1 3
+1 głos
1 odpowiedź 155 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2019 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika dh Olek (278)   4 19 28
0 głosów
2 odpowiedzi 196 wizyt
pytanie zadane 19 października 2019 w Finanse przez użytkownika cog (105)   1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...