• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Kto ma prawo szkolić zastępowych ?

+12 głosów
Drużynowy, szczep, hufiec, choragiew ?
pytanie zadane 25 stycznia 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika harclot (2,605)   15 32 82
Współczynnik akceptacji: 13%

zmienione kategorie 15 lutego 2013 przez użytkownika Gacek
   
Przy obecnej tendencji "uniesamodzielniania" drużyn niedługo zastępowych trzeba będzie szkolić w CSI. :) a jednocześnie :(

4 odpowiedzi

+8 głosów
Drużynowy.

Inni - tylko na zasadzie pomocniczości - tylko wtedy i zawsze wtedy, gdy drużynowy nie daje sobie rady (i to po kolei: szczep nie daje rady - wtedy wchodzi hufiec, hufiec nie daje rady... to chorągiew i szkoli, i zastanawia się, co jest grane...).
odpowiedź 25 stycznia 2013 przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,869)   39 88 189
Plusik za odpowiedź. Popieram: szkolenie zastępowych jest zadaniem wynikającym ze sposobu funkcjonowania systemy małych grup. W modelu doskonałym drużynowy stoi na czele zastępu zastępowych, ew. rady drużyny i to on jako lider odpowiada za to, by jego zespół był przygotowany do swoich funkcji.
+4 głosów
Nie ma przepisów ale najlepiej jest gdy swojego następcę lub zastępowego nowej wachty wyszkoli jeden z zastepowych w trakcie codzinnych zbiórek. Może to też zrobić drużynowy. Kurs powinien być jedynie dopełnieniem wiedzy i jej sprawdzianem.
odpowiedź 27 marca 2013 przez użytkownika Duch (681)   3 7 25
Według mnie kurs może być właśnie takim wstępem do dalszego przygotowania i kształcenia, podstawą pracy zastępowego. Myślę, że punkt widzenia zależy od środowiska. Oczywiście nie należy pomijać szkolenia następcy przez obecnego zastępowego, bo to jest bardzo ważne, ale jak np. drużyna dopiero powstaje albo wprowadza system zastępowy, to kurs jest dobrą sprawą, żeby zacząć.
Ja rozumuje właśnie odwrotnie :) Nawet jeśli drużyna powstaje myślę że lepiej byłoby by kurs zamknął szkolenie a nie je rozpoczął , kiedy ma się już trochę własnych doświadczeń można dzięki kursowi zweryfikować swój sposób prowadzenia zbiórek i poprawić błędy oraz zrobić spory skok z jakością zbiórek.
Jeden z modeli zakładania drużyny sugeruje najpierw utworzenie ZZ, wyszkolenie zastępowych, a dopiero potem nabór do zastępów.
Co do kursu, to przecież podstawowym i ciągłym kursem zastępowych jest właśnie ZZ. Co do kursów ekstra, to nie da się uniwersalnie odpowiedzieć: kiedy. Taki kurs powinien odpowiadać potrzebom środowiska.
+2 głosów

Zdaje się, że nie jest to nigdzie formalnie uregulowane, a na pewno nie ma nic o tym w instrukcji o kształceniu kadry w ZHP. Może dlatego, że instrukcja ta traktuje o szkoleniu kadry instruktorskiej, a zastępowi raczej nie wchodzą do tej kategorii.

Natomiast na kursach drużynowych (wg standardu dostępnego tu) przyszłych drużynowych uczy się między innymi jakie są treści szkolenia zastępowych i jak je realizować (czy to jako kurs, czy też w formie zbiórek zastępu zatępowych etc.). Więc można to zinterpretować tak, że prawo takie przysługuje drużynowemu.

odpowiedź 25 stycznia 2013 przez użytkownika cebul (10,573)   20 82 176
Mnie coś świta, że należy mieć pwd. Ale sam nie wiem. Może ktoś kto siedzi w kształceniu się wypowie?
Nie, nigdzie nie ma nic odnośnie wymogu posiadania stopnia przewodnika.
Pwd. musi być jeśli chce się być komendantem kursu organizowanego w formie biwaku. Generalnie szkolić może każdy drużynowy.
A skąd to wymaganie do formy kursu? Jakie znaczenie ma forma kursu? Czy w formie biwaku, czy wieczorowa, czy... - wymagania są takie same.
Piszę tak, ponieważ komendantem jakiegokolwiek biwaku może zostać tylko osoba ze stopniem przewodnika. Każdy drużynowy czy przyboczny bez stopnia instruktorskiego może na takim kursie poprowadzić zajęcia - i nie wymaga się od nich pwd. Podobnie każdy drużynowy, nawet bez stopnia, może dla swoich zastępowych poprowadzić kurs, np. w formie cotygodniowych warsztatów.
Tak sobie pomyślałam - może tylko w moim hufcu komendant biwaku musi być co najmniej przewodnikiem?
Komendantem biwaku, ale nie komendantem kursu. Zawsze można te dwie funkcje rozgraniczyć. Ale rzeczywiście - czy trzeba mieć pwd. do bycia komendantem biwaku?
Tak, trzeba być pełnoletnim instruktorem ZHP żeby być komendantem biwaku (poza feriami i wakacjami, bo tam obowiązują inne regulacje i musi być kierownik wypoczynku czyli de facto phm.).
Czy trzeba być instruktorem ZHP w stopniu co najmniej przewodnika, aby być komendantem biwaku?
Mój Komendant Hufca odpowiedział mi parę lat temu, że komendant nie koniecznie musi być instruktorem, ale w komendzie kursu powinien znajdować się minimum jeden instruktor (ze stopniem). I to wydaje się logiczne :)
+2 głosów
Byłam ostatnio na kursie zastępowych i miałam zajęcia z drużynowymi z mojego szczepu :)
odpowiedź 25 stycznia 2013 przez użytkownika Biszkopcik (328)   2 5 11

Podobne pytania

+9 głosów
4 odpowiedzi 2,309 wizyt
pytanie zadane 4 stycznia 2013 przez użytkownika Lidka (166)   1 2 3
+7 głosów
3 odpowiedzi 2,427 wizyt
pytanie zadane 14 grudnia 2014 w Drużyna przez użytkownika rowerzysta1225 (277)   4 7 17
0 głosów
1 odpowiedź 1,019 wizyt
+5 głosów
1 odpowiedź 1,638 wizyt
pytanie zadane 15 maja 2013 w Drużyna przez użytkownika Gromit27 (1,339)   34 61 89
+2 głosów
4 odpowiedzi 531 wizyt
pytanie zadane 22 marca 2020 w Drużyna przez użytkownika Marshmallow (150)   3 6 10
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...