• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Zuchy się nie słuchają

0 głosów
Czuwaj!
Jestem przyboczną gromady zuchowej i razem z drużynową mamy problem. Nasze zuchy strasznie rozrabiają tz nie słuchają się nas i głośno gadają używają też bardzo brzydkich słów i rozmawiają na nieodpowiednie tematy. Nie działa na nich żadna forma kary ( przysiady uwielbiają a ze smutnych buziek się cieszą). Bardzo proszę o pomoc!
pytanie zadane 15 marca 2017 w Drużyna przez użytkownika kinga11952 (204)   4 7 15
Współczynnik akceptacji: 20%
   

2 odpowiedzi

+3 głosów

Czuwaj!

Jeżeli nie działa na nich żadna forma uciszenia, można zastosować coś takiego jak "zuchowy regulamin zbiórki". Razem z zuchami opracujcie to na najbliższej zbiórce, aby jak najszybciej wdrążyć go do pracy. Zawrzyjcie w nim punkty, które pozwolą wam na swobodne prowadzenie zbiórki jak np. "Zuch podnosi rękę, jak chcę o coś zapytać" lub "Jedna osoba mówi, zuchy słuchają" albo "Zuch nie mówi brzydkich słów" itd. Najgrzeczniejsi będą otrzymywać nagrodę np cukierka lubi kilka w zależności, jak bardzo się spiszą. To zmusi resztę do przyjęcia zasad. Ale najważniejsze jest to, że sami musicie być konsekwentni, czyli trzymajcie się regulaminu tak samo jak wasi podopieczni, ponieważ przykład idzie z góry. :)

Ponadto, jeżeli przysiady robią z przyjemnością, to jasny znak, że potrzebują aktywności ruchowej. Na zuchy nic tak dobrze nie działa jak zabawa. Po co walczyć z naturą dziecka? Wykorzystajcie to, np specjalnie dostosowując plan tak, aby zajęcia odbywały się na świeżym powietrzu z dużą dawką ruchu.

Chwalcie swoje zuchy za dobre zachowanie. Reszta zobaczy, że warto być wyróżnionym i obdarowanym to będzie starała się być tak samo grzeczna.

odpowiedź 15 marca 2017 przez użytkownika Marcin Proszowski (204)   4 12
+1 głos
Moja drużynowa ma ten sam problem. Ta naprawdę miała, ponieważ gromada zuchowa przekształciła się  drużynę. Ja by zastosowała takie coś:

-Na jednej zbiórce ustalacie REGULAMIN  ZBIÓRKI  ZUCHA. Siadacie  kółku i ustalacie RAZEM. Żeby nie było, że regulamin ustalała druhna... Zuchy wymyślają, druhna pisze (lub przyboczna), a zuchy muzą się podpisać. Na dowód, że będą się stosować. Na tej samej zbiórce, na której będziecie pisać regulamin (niezależnie od tego, czy zuchy będą grzeczne czy nie) daj im po krówce lub po innym cukierku. Wiem, że nie powinno się nagradzać złego zachowania, ale zuchy zakodują sobie, że na każdej zbiórse dostaną cukierka.

Na natępnej zbiórce poparz jak zachowuje się poszcególny zuch - będziesz chciała możesz sobie notować. Pod koniec zbiórki daj cukierka lub lizaka tylko tym zuchom, które były grzeczne.
odpowiedź 19 marca 2017 przez użytkownika dh. Maja (440)   24 53 62

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 452 wizyt
pytanie zadane 22 października 2016 przez użytkownika Aleksandra Grabarska (120)   1 4 7
+1 głos
2 odpowiedzi 729 wizyt
pytanie zadane 23 kwietnia 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika totoro (814)   8 19 33
+3 głosów
5 odpowiedzi 577 wizyt
pytanie zadane 20 sierpnia 2013 w Drużyna przez użytkownika Ewa Frankowska (120)   2 2 5
–2 głosów
1 odpowiedź 395 wizyt
pytanie zadane 16 sierpnia 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Olazuchola (104)   1 2 4
0 głosów
2 odpowiedzi 851 wizyt
pytanie zadane 28 kwietnia 2016 w HAL/HAZ przez użytkownika sb_siora (137)   2 6 11
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...