• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Można wcześniej przejść do HS?

+1 głos
Czy harcerz, który już prawie trzy lata jest w swojej drużynie i zaczyna się "męczyć" - bo zbiórki są wciąż o tym samym (bo przecież nowi nic nie wiedzą), zastępy to tylko formalność (zbiórki są zawsze całej drużyny, nie ma zbiórek zastępów) - więc mimo funkcji zastępowego nie da się nic z siebie dać, bo wszystko już ktoś (kadra) wymyślił, przygotował, zorganizował, a nawet koledzy z zastępu, mimo że "biszkopty", mają pomysły zastępowego w nosie, bo zastępowy to nie drużynowy... więc czy taki harcerz może uznać, że jest "za stary" i te pół roku wcześniej przejść do HS? Może nie będzie żadnej funkcji, ale będzie przynajmniej coś nowego.

Czy lepiej "walczyć" w swojej drużynie? Kadra niby szczerze chce rozmawiać, ale "zrobimy radę drużyny po świętach", potem "po sesji", potem "po zimowisku", zaraz pewnie znów "po świętach" i problem sam się rozwiąże, bo już będzie 7 klasa.
pytanie zadane 23 lutego 2017 w Drużyna przez użytkownika sayyida (149)   6 10
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

0 głosów
Abstrahując od 'braku pracy zastępami', moje zdanie: rozwój psychofizyczny nastolatków jest bardzo różny i moim zdanie granice wytyczone prze regulaminy są bardzo umowne. Wiele osób, które ukończyły 16 lat nie nadają się do bycia wędrownikami a sa i tacy 15-o latkowie, którzy na to zasługują. Z harcerzami i HSami jest chyba jeszcze trudniej. To drużynowy pracuje z harcerzami.
odpowiedź 23 lutego 2017 przez użytkownika Zyga (751)   8 16 29
0 głosów

Generalnie granice pionów określa się wg wieku, nie klasy. Z tym, że zwykle nie patrzy się na datę urodzin tylko cały rocznik przechodzi do HS-ów, najczęściej na obozie lub po. Ale przejście w lutym nie było błędem.

Jest jednak kilka rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę:

  • najlepiej, gdy przechodzi cały zastęp. Drużyna HS nie może wiele zrobić z pojedynczą osobą, która przeszła pół roku przed innymi
  • Nagłe pojawienie się zastępu w połowie roku będzie wymagać odpowiedniego planu pracy od nowej drużyny - więc i tak muszą się przygotować
  • Druga połowa roku harcerskiego to egzaminy gimnazjalne, matury, sesje i przygotowanie obozu - moim zdaniem kadra ma zwykle mniej czasu, żeby skupić się na nowym zastępie. Sam zauważyłeś, że Wasza kadra nie ma kiedy zrobić rady - to też może dotykać drużyny HS

Dlatego rozważyłbym mimo wszystko naprawienie źródła problemu - zastępów. Może zamiast rady - zaproponuj termin zbiórki zastępu (albo zamiast zbiórki drużyny wszystkie zastępy się zbierają, albo w innym terminie tylko Wy), drużynowy zaakceptuje i zróbcie taką zbiórkę?

odpowiedź 23 lutego 2017 przez użytkownika qj0n (17,452)  
Tu nie może przejść zastęp (chyba że zastęp zastępowych), bo najstarsi stażem (i wiekiem) harcerze są albo zastępowymi, albo podzastępowymi. Przy czym zastępowy w ciągu roku szkolnego jest nim tylko z nazwy, a podczas obozu wymaga się prawdziwego kierowania zastępem (a jak, skoro nie było możliwości zbudowania autorytetu i lecą teksty: "jak ci prycze przeszkadzają, to je sobie sam/a pościel").

Spróbujemy ze zbiórką zastępu.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 291 wizyt
pytanie zadane 16 grudnia 2016 przez użytkownika julkkaga (312)   10 27 33
+2 głosów
1 odpowiedź 895 wizyt
pytanie zadane 8 stycznia 2014 w Drużyna przez użytkownika Gromit27 (1,339)   31 61 89
+2 głosów
1 odpowiedź 772 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 703 wizyt
pytanie zadane 19 października 2018 w Drużyna przez użytkownika Infiltrator (122)   2 3 7
+9 głosów
1 odpowiedź 549 wizyt
pytanie zadane 2 września 2013 w Drużyna przez użytkownika Marlenn (3,915)   33 56 82
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...