• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak łączyć metodyki na zbiórce całej drużyny wielopoziomowej [zamknięte]

+1 głos
Jak łączyć metodyki na zbiórce całej drużyny wielopoziomowej (harcerze, harcerze starsi,wędrownicy)
pytanie zadane 15 lutego 2017 w Drużyna przez użytkownika Harcerka890 (222)   4 16 21
Współczynnik akceptacji: 0%

zamknięte 15 lutego 2017 przez użytkownika karol-gro
   
To już trzecie pytanie dotyczące tej samej tematyki od tej samej osoby. Druhno, proszę się zapoznać z poprzednimi odpowiedziami. Czuwaj!
Drugi dzień zapoznałam się, ale te odpowiedzi pozostawiają niedosyt, a chcę dowiedzieć się o tym jak najwięcej żeby poprawić działanie drużyny.
Więc proszę sprecyzować o co dokładnie chodzi, bo to pytanie jest tak ogólne że nikt nie będzie w stanie inaczej odpowiedzieć jak to zrobiliśmy dotychczas.
Chodzi jak napisałam o połączenie tych 3 metodyk, tematy uniwersalne dla tych m metodyk, czy powinno się brać po jakimś elemencie z każdej(jak tak to jakim) , czy robić zbiórkę pod metodykę na zmianę, czy powinno się podczas rywalizacji trochę obniżać/podwyższać poziom ?
W artykule już o tym napisałem. Nie ma uniwersalnych metod na drużynę wielopoziomową. Trzeba z każdą grupą pracować osobno, stąd wymóg wręcz zastosowania systemu zastępów.

"Program drużyny wielopoziomowej powinien uwzględniać cechy wszystkich metodyk. Cele, zamierzenia powinny być ustalone dla całej drużyny, ale również osobno dla każdego pionu. Warto zwrócić się tu o pomoc do odpowiednich namiestników lub zaprzyjaźnionych drużynowych. Podobnie jak z celami, harmonogramy również powinny być inne dla różnych grup wiekowych."

"Nie jesteśmy w stanie pracować bez systemu zastępów. Tylko zrzeszenie naszych harcerzy w mniejszych grupkach, zgodnie z wymaganiami metodyki odpowiednich grup wiekowych, pozwoli nam na odpowiednie kształcenie podopiecznych. Dlatego drużynowy, jeśli jeszcze tego nie zrobił, powinien jak najszybciej podzielić członków drużyny na zastępy, patrole. Problem pojawia się, gdy nie bardzo jest taka możliwość. Wtedy przez jakiś czas (!) mogą funkcjonować grupy harcerskie, starszoharcerskie i wędrownicze nie będące zastępami."

Nie powinny się odbywać wyłącznie zbiórki drużyny wielopoziomowej. Muszą być zbiórki zastępów, inaczej drużyna to masło maślane które funkcjonuje tylko po to żeby było.

https://skauciak.wordpress.com/2017/02/14/jak-pracowac-z-druzyna-wielopoziomowa/
Ale jak już drużyna spotyka się cała?
To niestety nikt nie pomoże. Oznacza to, że drużynowy nie potrafi zastosować systemu zastępów i powinien jak najszybciej ukończyć warsztaty.

Na takiej zbiórce nigdy nie zrobi się tak, by każdemu odpowiadało. Nawet nie zastosujemy tu Zasad Dobrej Zbiórki, bo po prostu w większości przypadków nie mają one tu zastosowania.

Nie jestem w stanie pomóc, bo po prostu taka sytuacja nie powinna mieć miejsca i nawet jak cokolwiek zaproponuję, to nie będzie to dobre wyjście. Polecam podzielić ich na zastępy i dla każdego zastępu na zbiórce drużyny dawać inny poziom zadań. I jak najszybciej zacząć pracę zgodną z metodykami, bo przestanie Wam to wkrótce sprawiać jakąkolwiek przyjemność.

 

Czuwaj!
Dziękuję za pomoc
Czuwaj!

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 285 wizyt
pytanie zadane 14 lutego 2017 w Pomysł na... przez użytkownika Harcerka890 (222)   4 16 21
0 głosów
3 odpowiedzi 528 wizyt
pytanie zadane 14 lutego 2017 w Drużyna przez użytkownika Harcerka890 (222)   4 16 21
0 głosów
1 odpowiedź 891 wizyt
pytanie zadane 24 listopada 2015 w Pomysł na... przez użytkownika harcereczka123 (130)   4 4 9
0 głosów
1 odpowiedź 7,952 wizyt
pytanie zadane 17 lipca 2016 w Drużyna przez użytkownika Lelo12 (156)   7 11 17
+1 głos
1 odpowiedź 505 wizyt
pytanie zadane 2 września 2017 w Drużyna przez użytkownika Kaidualk (117)   1 1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...