• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy powinnam przejść do drużyny wędrowniczej?

0 głosów
Czuwaj!

Jestem w 3 klasie gimnazjum i należę do drużyny starszoharcerskiej.

W tym roku w mojej drużynie zmieniła się kadra. Poprzednia drużynowa awansowała dalej, przyboczna została drużynową, przyboczny wyjechał z miasta, więc zastępowi zostali przybocznymi. Nowa drużynowa kompletnie nie potrafi zaopiekować się drużyną w taki sposób, w jaki robiła to jej poprzedniczka. Uważam, że atmosfera w drużynie się trochę popsuła.

Kadra planuje oddać starsze osoby do drużyny wędrowniczej, która działa przy szczepie, do którego należymy. Nowa kadra planuje zatrzymać mnie w drużynie i dać mi zastęp. Pozornie to spełnienie moich marzeń (jeszcze za czasów poprzedniej drużynowej bardzo chciałam zostać i objąć wspomnianą funkcję). Teraz mam wątpliwości, czy to jest warte mojego czasu i nerwów. Myślę, że nowa kadra nie będzie wstanie mi pomóc, albo co gorsze "oleje temat" i będę pozostawiona na pastwę losu. Drużynowa ogólnie mało się nami interesuję. Ciężko będzie się dogadać.

W drużynie wędrowniczej nie będę miała szansy szybko objąć jakiejkolwiek funkcji, ale przynajmniej będę miała do czynienia z bardziej zaangażowaną kadrą.

Nie wiem, co robić,

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
pytanie zadane 31 stycznia 2017 w Drużyna przez użytkownika Roux (371)   23 33 41
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+1 głos
Po pierwsze, nie traktuj zmian funkcji, jak ścieżki awansu ;) Najważniejsze funkcje są te w drużynach - wszystkie wyższe poziomy struktury są po to, żeby wspierać niższe. Nikt nam nie płaci, więc walka o funkcję nie ma sensu. Zamiast tego, należy zadawać sobie pytanie, czy dana funkcja daną osobę rozwinie - tak jak w przypadku Twojej drużynowej, która zapewne wychowała następcę i uznała, że czas na kolejne wyzwania.

W harcerstwie stawiamy na grupy rówieśników. Zatrzymywanie ludzi u siebie zawsze się źle kończy (w naszym szczepie już z tym skończyliśmy). W wieku wędrowniczym najlepiej będzie Ci działać z innymi wędrownikami. Dlatego sugerowałbym pójście do drużyny wędrowniczej - tam wraz z innymi wędrownikami będziesz robić rzeczy na swoim poziomie. W drużynie HS kadra też może działać metodyką wędrowniczą, ale jeśli macie drużynę wędrowniczą w szczepie to żal nie skorzystać ;)

Możesz jeszcze rozważyć inną kwestię - czy nie da się połączyć działania w obu drużynach. To dość popularny sposób pracy w wieku wędrowniczym (wszyscy przyboczni w naszym szczepie są jednocześnie w drużynie wędrowniczej). Wielu wędrowników działa też, jako instruktorzy i nie ma nic w tym złego.

Podsumowując, nie poświęcaj swojego rozwoju dla sznura ;)
odpowiedź 1 lutego 2017 przez użytkownika karol-gro (17,704)  
0 głosów

Czuwaj!

Myślę, że powinnaś iść tam, gdzie będziesz dobrze się czuć. Zbiórki i inne spotkania w gronie harcerskim powinny być przyjemnością i warto o tym pamiętać. Ja sama zmieniłam drużynę, m.in. z powodu panującej tam atmosfery i zorganizowania. Mam nadzieję, że szybko podejmiesz właściwą decyzję ;).

odpowiedź 31 stycznia 2017 przez użytkownika Adam_Mickiewicz (106)   1 1 5

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 567 wizyt
pytanie zadane 1 kwietnia 2016 w Drużyna przez użytkownika sasarenka (153)   3 4 8
0 głosów
1 odpowiedź 385 wizyt
pytanie zadane 18 marca 2016 przez użytkownika dh Olek (278)   7 19 28
0 głosów
1 odpowiedź 523 wizyt
pytanie zadane 4 listopada 2018 w Drużyna przez użytkownika Kacper1408 (105)   1 1 3
+2 głosów
1 odpowiedź 1,070 wizyt
pytanie zadane 31 stycznia 2021 w Drużyna przez użytkownika st..ff (115)   1 1 4
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...