• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Nowy szczep - nazewnictwo drużyn

+2 głosów
Czołem,

z powodów rychłego rozwoju drużyny wielopoziomowej o nazwie SZCZERBIEC, myślę że aby pozwolić wybić się harcersko osobom mającym motywację i chęci ku temu, za około 2 lata trzeba będzie przekształcić drużynę w szczep bo już teraz osiąga ona liczebność 50 osób, z 8 działającymi zastępami i 3 pionami metodycznymi i taką samą ilością przybocznych.

Prawdopodobnie szczep przejmie nazwę drużyny, także potrzebna burza mózgów (oczywiście u siebie także ją przeprowadzimy, ale wiadomo że wszystkiego możemy nie widzieć) i pomysły na nazwy drużyn w tymże szczepie, lub - i tu miejsce na Wasze pomysły odnośnie nazewnictwa w i samego szczepu, może inny punkt widzenia.

Bardzo jesteśmy przywiązani do naszej nazwy, jej historii, naszej historii i ideałów jakie za sobą niesie także będzie ciężko rozbijać nam się na mniejsze jednostki, ale jeżeli tego nie zrobimy to nie będzie na jakie funkcje wstawiać osoby ambitne - jaki kto by nie był, będąc szeregowym nie wybije się tak jakby pełniła taka osoba pełniła jakąś odpowiedzialną funkcję. Twór drużyny wielopoziomowej jest niedoceniany, ale gdy pracuje się z nią strikte metodycznie i wypracowanymi systemami przynosi efektu nawet lepsze niż szczep, jak wiadomo w porównaniu jednej drużyny do trzech to 3x więcej problemów, ale także 3x więcej miejsc rozwoju.

Liczę na pomysły. Inteligentne, oparte faktami lub wiedzą historyczną. Dzięki :)
pytanie zadane 22 stycznia 2017 w Pomysł na... przez użytkownika Seba Strachowski (193)   4 11 19
Współczynnik akceptacji: 0%
   
A ile dokładnie miałoby być drużyn (domyślam się, że trzy) i w jakich pionach (H, HS, W ?)?

2 odpowiedzi

+1 głos
Jeśli Szczerbiec jest nazwą, do której mają nawiązywać inne, to może nazwijcie się imionami słynnych mieczy z historii, lub legend. Nie podaję gotowych pomysłów, sami poszperajcie. Co do motywacji rozwoju i rozbicia, to ważniejsze od tworzenia funkcji, jest poprawa działania jednostek, które na bazie Waszej Drużyny powstaną. Drużynowym łatwiej będzie pracować w mniejszych drużynach, bardziej niż nadanie im kolorów, przyda im się funkcja do rozwoju, podstawa do otwierania prób na stopnie instruktorskie, współdziałanie, przygotowujące, do pracy, na wyższych stanowiskach, np. w hufcu. Szczep powstający oddolnie, ma wielką szansę rozwoju, jeśli w dalszym ciągu będziecie czuli więź, będziecie chcieli ściśle współpracować, to nie pozostaje mi nic innego, jak tylko przyklasnąć.

Powodzenia!

.
odpowiedź 22 stycznia 2017 przez użytkownika karbon (1,594)   14 30 63
Chce by zostały zachowane realia stąd ten pomysł odrzucilem. Szczerbiec ma w sobie konkretne wartości patriotyczne i symboliczne, pod tym kątem chce by to było kontynuowane.
+1 głos
Np.

zuchy-"Mieczyki"

harcerze-"Piastowie"

harcerze starsi-"Złota brama"(od Złotej Bramy w Kijowie, na znak, że chcą pokonywać wszelkie trudności i jednocześnie że sami chcą być "Złotą bramą" strzegącą swoich ideałów

wędrownicy-"Modica Laesura"(od nazwy szczerby).
odpowiedź 23 stycznia 2017 przez użytkownika Bawi (327)   5 8 21

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 156 wizyt
pytanie zadane 3 sierpnia 2022 w Drużyna przez użytkownika StrzelbonitoV5 (281)   29 36
+3 głosów
1 odpowiedź 478 wizyt
pytanie zadane 7 stycznia 2018 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika karbon (1,594)   14 30 63
0 głosów
1 odpowiedź 344 wizyt
pytanie zadane 25 października 2016 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika bob (210)   4 8 12
+3 głosów
2 odpowiedzi 308 wizyt
pytanie zadane 20 listopada 2015 w Finanse przez użytkownika lw (126)   1 4
0 głosów
1 odpowiedź 486 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...