• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


próby na stopnie wędrownicze.

0 głosów
Czuwaj.
jestem drużynowym drużyny wędrowniczej. Czy mogę otworzyć moim harcerzom probę,  np na HO, jeśli przy moim hufcu działa Kapituła Stopni Wedrowniczych?
pytanie zadane 17 stycznia 2017 w Próby przez użytkownika Radek Król (145)   2 6 10
Współczynnik akceptacji: 50%
   

1 odpowiedź

+1 głos
Stopnie zdobywa się w drużynie, nie w hufcu. To jest pierwsza, podstawowa sprawa. Kapituła hufcowa może powstać w sytuacja w której jest problem ze zdobywaniem stopni we wszystkich drużynach wędrowniczych i wielopoziomowych hufca i np. drużyny nie miałyby skąd pozyskać opiekunów na stopnie, bo wcześniej się ich nie zdobywało. Ale nie jest ona wędrowniczą KSI i drużyny nie mają obowiązku korzystać z jej wsparcia jeśli same są w stanie prowadzić próby.
odpowiedź 17 stycznia 2017 przez użytkownika Jacek J (1,131)   2 8 30
czyli jeśli ja jestem HR i mam w drużynie jeszcze instrukora HO, to nie ma problemu, tak? Pytam, bo mój Komendant to bardzo trudny człowiek i chciałbym zagiąć Go najlepiej, jak to tylko możliwe. Jeszcze jedno pytanie: czy jest to gdzieś napisane? W sensie w jakieś instrukcji, czy coś takiego.

System Stopni Harcerskich z 2003 r. mówi m.in.:

Dla drużynowych stopnie harcerskie są instrumentem wychowawczym, czyli środkiem, za pomocą którego realizują podstawowy program harcerskiego wychowania i uwzględniają indywidualny rozwój harcerki i harcerza. Przez zdobywanie stopni drużynowi wprowadzają harcerki i harcerzy na drogę systematycznej pracy nad sobą, uczą ich pokonywania kolejnych progów i łączenia własnych dążeń z działaniem w zespole.

(wytłuszczenie moje).

Ze stopniami pracuje drużynowy, podobnie jak ze wszystkimi innymi instrumentami metodycznymi (sprawnościami, projektami itd.). Regulamin nie określa żadnych dodatkowych warunków – przeszkolony na kursie drużynowy ma komplet umiejętności niezbędnych do wykorzystywania narzędzi danej metodyki. Żeby było jeszcze ciekawiej, każdy drużynowy może przyznawać wszystkie stopnie – co ma głęboki sens np. w przypadku kadry drużyny starszej niż szeregowi harcerze i wpadającej przez to w kolejną metodykę.

Co zaś do zaginania... To nie Ty musisz coś udowodnić. Jak widać, regulaminy dają Ci prawo prowadzenia prób i przyznawania stopni. Jeśli ktoś chciałby Ci je odebrać, musi sam wskazać podstawę prawną. Patrz też tutaj.

Człowieku! Komendant mianował Cię drużynowym, tym samym potwierdził Ci kompetencje, do przyznawania wszystkich stopni. Oczywiście w drużynie wędrowniczej, musisz podeprzeć się opinią drużyny. Możesz nie mieć żadnego stopnia harcerskiego, ale jesteś drużynowym i stopnie przyznajesz, albo jako drużynowy harcerski, starszoharcerski, albo w imieniu drużyny wędrowniczej.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 647 wizyt
pytanie zadane 12 września 2016 w Próby przez użytkownika Anna Kozłowska (105)   1 1 3
0 głosów
1 odpowiedź 132 wizyt
pytanie zadane 17 lipca 2022 w Próby przez użytkownika StrzelbonitoV5 (281)   26 36
0 głosów
2 odpowiedzi 899 wizyt
pytanie zadane 21 listopada 2017 w Próby przez użytkownika Atom (114)   1 1 4
+1 głos
1 odpowiedź 351 wizyt
pytanie zadane 2 września 2015 w Próby przez użytkownika Enma (166)   2 6 11
+3 głosów
2 odpowiedzi 684 wizyt
pytanie zadane 8 czerwca 2013 w Próby przez użytkownika Yelle (2,091)   33 62 87
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...