• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Prowadzenie wielopoziomowej drużyny i gromady zuchowej?

0 głosów
Czuwaj!

Czy możliwe jest prowadzenie jednocześnie aż trzech pionów metodycznych?

Postawiłam sobie to pytanie ostatnio i wiele nad nim rozmyślam. Zacznę najlepiej od początku.

Od września tego roku założę nową jednostkę w mojej wsi - gromadę zuchową. Jest to niemal tak pewne jak to, że Ziemia krąży wokół słońca. Zuchy są moim marzeniem od blisko trzech lat, przez które dokładnie się w tej metodyce kształciłam. Na gromadę jest również popyt w miejscowej szkole.

Jednocześnie od około dwóch lat pełnię funkcję przybocznej w drużynie wielopoziomowej (metodyka harcerska i starszoharcerska). Z powodów prywatnych drużynowa nie mogła zajmować się drużyną, przez co większość zbiórek i projektów starszoharcerskich prowadziłyśmy razem z drugą przyboczną (w ciągłej konsultacji z drużynową). Niedawno druga przyboczna otrzymała propozycję pracy w innej, nowopowstającej drużynie SH. Zgodziła się i oficjalnie ustąpi z funkcji w rodzimej drużynie po obozie. Koniec końców zostaniemy same z drużynową.

Praca rodzimej wielopoziomówki nie działa zbyt dobrze. Staramy się z przyboczną działać, jak tylko możemy - niestety, jako funkcyjne mamy związane ręce. Ostatnio zaoferowałam pomoc drużynowej - jeśli nie będzie mogła prowadzić drużyny, może liczyć na moje wsparcie i fakt, że tymczasowo mogę przejąć drużynę.

I tu wychodzę do Was z pytaniem, Druhny i Druhowie, czy poprawne prowadzenie aż trzech pionów metodycznych jest możliwe, nawet tymczasowe? Spotkaliście się już z taką sytuacją w swoim środowisku? Co o tym sądzicie?
pytanie zadane 13 stycznia 2017 w Drużyna przez użytkownika Obieraj.ziemnioki (115)   3 7
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

0 głosów
W drużynie jak najbardziej mogą działać trzy albo i cztery piony metodyczne. Jest takich środowisk trochę w ZHP i wiele z nich jest bardzo dobrych.

Prowadzenie takiej liczby pionów przez jedną osobę (albo te same dwie tandemie) to jednak niedobre rozwiązanie. Raz, że dobre opanowanie trzech metodyk naprawdę nie jest proste, a zdecydowanie nie chcesz ich nieświadomie mieszać. Dwa, że to zajmuje masę czasu – w klasycznym modelu masz zbiórkę zuchową i dwie zbiórki zastępów zastępowych w tygodniu, do każdej musisz się przygotować... i cały tydzień Ci zjada, a naprawdę nie chcemy w Związku drużynowych i instruktorów, którzy żyją tylko harcerstwem. A trzy, że ogarnięcie rozwoju 40+ osób z różnych pionów metodycznych (stopnie harcerskie, sprawności itp.) pochłonie całą Twa uwagę i patrz punkt poprzedni.

(Powyższe w zasadzie nie zmienia się, czy wszystkie trzy piony działałyby w jednej drużynie, czy zuchy byłyby osobną gromadą – i tak zbiórkę zuchową prowadzisz zawsze osobiście, zawsze całej gromady/pionu i bardzo rzadko łączysz ją z działaniami w pozostałych pionach).
odpowiedź 14 stycznia 2017 przez użytkownika vanadey (15,439)   16 76 292

Podobne pytania

+10 głosów
3 odpowiedzi 698 wizyt
pytanie zadane 24 października 2013 w Drużyna przez użytkownika druhnaładna (193)   3 4 7
0 głosów
1 odpowiedź 338 wizyt
pytanie zadane 23 lipca 2019 w HAL/HAZ przez użytkownika Millie Elise Gladys (105)   1 3
+2 głosów
3 odpowiedzi 754 wizyt
pytanie zadane 11 grudnia 2016 w Metodyka i metoda przez użytkownika Bawi (327)   5 8 21
+1 głos
1 odpowiedź 331 wizyt
pytanie zadane 18 lipca 2018 w Drużyna przez użytkownika Po_prostu_Ola (137)   3 4 9
0 głosów
1 odpowiedź 484 wizyt
pytanie zadane 9 grudnia 2016 w Drużyna przez użytkownika Gosia Fijał (150)   1 8 12
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...