Zgodnie z Instrukcją tworzenia i działania PJO:
Na czele HKS stoi przewodniczący (zależnie od tradycji środowiska i specjalności może też nosić miano prezesa, komandora itp.). Przewodniczącym HKS jest pełnoletni instruktor ZHP. Przewodniczący HKS powinien posiadać wiedzę i umiejętności z zakresu specjalności realizowanej przez HKS, pozwalające prowadzić działalność specjalnościową zgodnie z wymogami bezpieczeństwa. W przypadku, kiedy przewodniczący nie posiada takich kwalifikacji, w klubie musi być specjalista danej specjalności posiadający takie kwalifikacje – szef wyszkolenia specjalnościowego.
Nie ma więc dokładnie określonych kwalifikacji, które powinien posiadać szef wyszkolenia. Mają to być kwalifikacje umożliwiające na działanie zgodne z wymogami bezpieczeństwa. Jako że ratownikiem ZHP może być każda osoba, która ukończyła 16. rok życia, uważam, że to za mało, aby być szefem wyszkolenia. Z kolei instruktor HSR bądź osoba o wykształceniu medycznym - lekarz, ratownik, pielęgniarka - już tak. Szczególnie, że takie osoby są pełnoletnie, a magiczne 18 lat kojarzy się z możliwością wzięcia pełnej odpowiedzialności za bezpieczeństwo innych ludzi. :) Fajnie by było, gdyby te osoby z wykształceniem były związane z ZHP, bo to nadaje większy charakter wychowawczy, ale Instrukcja zezwala na współpracę z osobami niezrzeszonymi.
Osoby niezrzeszone w ZHP posiadające specjalistyczne kwalifikacje lub inne zasoby cenne dla funkcjonowania HKS mogą współpracować z HKS. Konstytucja HKS może przyznawać takim osobom część uprawnień członków HKS, w tym prawo do czynnego uczestniczenia w życiu klubu i prawo do używania symboli klubu, nie może im jednak przyznać biernego prawa wyborczego w wyborach władz klubu.