• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


sprawność harcownik w stopniu mistrzowskim - wymogi

0 głosów

Czuwaj.
Zwracam się z zapytaniem w kwestii wymagań na sprawność harcownika w stopniu mistrzowskim.
wymogi: "Funkcję sprawności mistrzowskich pełnią uprawnienia animatora pedagogiki zabawy „Klanza” i uprawnienia sędziego INO."
pytanie: czy kurs przeprowadzony przez PTTK i uzyskanie certyfikatu "organizatorów i animatorów imprez na orientacje" może być uznane za wykonanie minimum dla tej sprawności ? nie są to uprawnienia sędziego InO, aczkolwiek na kursie  pozyskano wszelki zakres wiedzy z tej dziedziny.

 

pytanie zadane 4 stycznia 2017 przez użytkownika Przemek Pilipczuk (105)   1 2
Współczynnik akceptacji: 0%
   

1 odpowiedź

+1 głos

Sprawność jest dowodem posiadania umiejętności w danej dziedzinie, zainteresowania tematem, któremu odpowiada. Jestem zdania, że na wymagania, które są udostępnione przez Główną Kwaterę nie powinno się patrzeć zbyt sztywno i są one jedynie najlepszą sugerowaną propozycją ich zdobycia. Ze sprawnościami mistrzowskimi jest taki problem, że po aktualizacji zestawu sprawności z 2014 roku nic się w nich w sumie nie zmieniło, są często przestarzałe. A harcownik jest tego idealnym przykładem, bo wydawać by się mogło, że certyfikat animatora czasu wolnego, który stał się modny w ostatnich latach, to też całkiem niezły mistrzowski papier, a nie ma go ujętego w zapisach. :)

Jeśli osoba, która zdobyła przedstawiony przez Ciebie certyfikat interesuje się tematyką InO i ewentualnie wykorzystuje tą wiedzę, np. w pracy zawodowej - poszukiwanie miejsca w społeczeństwie, w ZHP - służba, to spokojnie uznałbym to za zdobytą sprawność. Elementy metodyki wędrowniczej, o których wspomniałem wcześniej, są tutaj moim zdaniem bardzo dużym atutem przy przyznawaniu sprawności mistrzowskich. A w przypadku wątpliwości można zawsze zaproponować dodatkowe zadanie mistrzowskie, aby osoba zdobywająca sprawność wykorzystała swoje umiejętności w jakimś działaniu. ;)

Zresztą wszystko, co jest ponad to, czego uczymy się w ZHP, powinno się uznać na swój sposób za mistrzowskie. Nawet jak się przyjrzymy sprawnościom z tej dziedziny, to umiejętnościom drużynowego odpowiada sprawność trzygwiazdkowa, mistrz harców.

Rozpisałem się, ale mam nadzieję, że pomogę. :) Pozdrawiam!

odpowiedź 7 stycznia 2017 przez użytkownika Duh Patyk (139)   1 3 6

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 241 wizyt
pytanie zadane 9 listopada 2017 w Wędrownicy przez użytkownika J.A.S. (214)   2 5 15
+2 głosów
2 odpowiedzi 235 wizyt
pytanie zadane 9 listopada 2013 w Próby przez użytkownika Dominik Jan Domin (9,861)   38 88 189
+4 głosów
2 odpowiedzi 599 wizyt
pytanie zadane 17 lutego 2013 w Próby przez użytkownika Wilczyca (470)   4 13 23
+1 głos
1 odpowiedź 109 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 130 wizyt
pytanie zadane 16 maja 2021 w Pomysł na... przez użytkownika mari (307)   2 7 19
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...