• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy aby być zastępową, podzastępową, przyboczną itd, trzeba mieć Przyrzecznie?

+2 głosów
Czuwaj! To znowu ja :D mam dużo pytań, więc to nie koniec :D

Tak jak w tytule, czy trzeba mieć Przyrzeczenie Harcerskie, aby być podzastępową, zastępową, przyboczną itd.

Po prostu mnie to ciekawi. Pozdrawiam :D
pytanie zadane 29 grudnia 2016 w Drużyna przez użytkownika Girl Online (193)   4 8 16
Współczynnik akceptacji: 71%
   

6 odpowiedzi

+1 głos
 
Najlepsza
Nie trzeba :) Ja zostałam zastępową, zanim miałam Przyrzeczenie.
odpowiedź 3 stycznia 2017 przez użytkownika Zanka (290)   5 9 19
wybrane 11 stycznia 2017 przez użytkownika Girl Online
+5 głosów
Czuwaj!

Z tego co wiem to w żadnym z dokumentów ZHP nie ma żadnych wymagań, co do tego kto może pełnić te funkcje, ale pytanie jest "Po co?". Najzwyczajniej w świecie nie ma sensu by osoba bez przyrzeczenia pełniła taką funkcję, ponieważ to ona ma do tego przygotowywać swoich harcerzy. Przeważnie osoby, które pełnią takie funkcje mają już jakieś harcerskie doświadczenie i swoją wiedzę przekazują innym.
odpowiedź 29 grudnia 2016 przez użytkownika Karolina13 (576)   3 5 19
Wiem, tylko że mamy taką sytuację w drużynie, że jestem jedyną dziewczyną, która regularnie chodzi na zbiórki. Do naszej drużyny przychodzą głównie osoby, które są przybocznymi harcerskimi czy zuchowymi, więc to tak trochę nie bardzo, aby przyboczny był jednocześnie zastępowym.
Myślę, że; w momencie w którym nie ma komu przekazać funkcji; Przyboczny może prowadzić również zbiórki zastępu dopóki nie wychowa sobie odpowiedniego następcy na funkcje zastępowego.
Z dotychczasowych odpowiedzi wydaje mi się, że zabieracie się do problemu z niewłaściwej strony. ;) Mówimy o drużynie SH, prawda? W dodatku kadrowej? Taka ekipa nie bedzie chodziła na zbiórki regularnie, cudów nie ma, mają przecież swoje podstawowe obowiązki jako kadra. Pomyślcie, czy nie lepiej zacząć od pracy patrolami skupionymi wokół projektów, a dopiero jeśli wyłonią się mocno związane „paczki” przyjaciółek, myśleć o zastępach. To podejście trochę już wędrownicze... ale przy drużynie kadrowej dość logiczne.
Po pierwsze, nie mamy zbiórek zastępu. Po drugie, nie mamy przybocznych. Po trzecie, po co robić zbiórkę zastępu, jak nikt na niej nie będzie? Moja drużyna jest bardzo specyficzna. Kiedyś była popularna, teraz musi walczyć o każdego na naborze. Niedawno rozpadła nam się kadra, ponieważ odeszła drużynowa, nie było zastępów, została sama przyboczna do prowadzenia drużyny. Na dodatek nie mogła być mianowana, bo nie miała 16 lat. Nasz komendant trochę nagiął przepisy i ją mianował, a ona teraz, po pół roku, odeszła. W międzyczasie stworzyła 2 zastępy, męski i żeński. W męskim nie było problemu z wyborem zastępowego, u nas już jest. Jestem jedyną dziewczyną, która ma czas i chęć na prowadzenie zastępu. Ale jest jeden sęk. Nie mam Krzyża.
Skoro sama piszesz, że na zbiórkach zastępu i tak nikogo nie będzie to może faktycznie nie ma sensu go w ogóle tworzyć? I w tym momencie propozycja vanadey jest idealnym rozwiązaniem. nie warto tworzyć zastępu, a wystarczą Wam jedynie patrole, które będą realizować konkretne projekty i zadania.
Powiem ci, że u nas w drużynie nigdy nie było zbiórek zastępów. W ogóle w hufcu nie mamy czegoś takiego. Rozumiem o co chodzi, ale my tego nie praktykujemy.
+1 głos
Nie trzeba mieć, ale nie ukrywajmy ,że osoby z przyrzeczeniem wzbudzają większy autorytet.

U mnie w drużynie była sytuacja ,że przyboczna nie miała krzyża (mianowana rozkazem) a większość drużyny miała (wyszło z losowych sytuacji).

Do bycia drużynowym trzeba.
odpowiedź 30 grudnia 2016 przez użytkownika Morowe_powietrze (279)   4 9 16
A do dalszych funkcji poza drużyną np. w hufcu, wiadomo ,że tak ponieważ nie tak łatwo zostać takim "komendantem hufca" są to osoby z doświadczeniem itd.
0 głosów
nie jest to nigdzie zapiane. Lecz muszę powiedzieć, że jestem świeżo ukrzyżowanym harcerzem, za chwilę przyboczna będzie drużynową i nie wiadomo kto będzie przyboczną/przybocznym. Zajrzyjcie do mojego pytania i proszę również o pomoc. Jeżeli chodzi o twój pytanie to w moim hufcu (Morąg) trzeba mieć krzyż, bo wzbudza to też większe uznanie i szacunek do tej osoby. :)
odpowiedź 25 lipca 2017 przez użytkownika kacper_kossakowski (126)   1 1 7
–1 głos
Trzeba Lub nie trzeba, ja mialam tak ze zdalam przyzecznie jako jedyna harcerka w mojej Druzynie harcerskiej i potem druzynowy spytal sie mnie czy chce byc zastepowa  no to dlaczego nie wiec tak i przeczytano rozkaz itp i dostalam sznur i mianowano wtedy przybocznych tez :)
odpowiedź 9 kwietnia 2018 przez użytkownika Lelo12 (156)   7 11 17
–3 głosów
Czuwaj!!!

Chyba Nie trzeba mieć przyrzeczenia. Ale już do przybocznego tak.
odpowiedź 29 grudnia 2016 przez użytkownika Arek 77 DH (161)   1 3 14

Podobne pytania

–1 głos
1 odpowiedź 721 wizyt
pytanie zadane 1 października 2016 w Drużyna przez użytkownika Pestka (1,184)   34 59 71
+2 głosów
1 odpowiedź 761 wizyt
pytanie zadane 24 maja 2023 w Drużyna przez użytkownika cytrynkaaaa (1,205)   6 27 52
0 głosów
1 odpowiedź 340 wizyt
pytanie zadane 12 września 2018 w Drużyna przez użytkownika RudyLisek (218)   6 14 21
+4 głosów
3 odpowiedzi 1,195 wizyt
pytanie zadane 30 marca 2018 w Drużyna przez użytkownika ZośkaOW22ŚDH232 (193)   3 7 12
+5 głosów
3 odpowiedzi 1,874 wizyt
pytanie zadane 19 listopada 2014 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Gabrysia :) (362)   4 8 17
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...