• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Jak zachęcić SH do przestrzegania Prawa Harcerskiego?

+4 głosów
Czuwaj!
Wychodzę z pytaniem, bo w mojej drużynie (jestem przyboczną) panuje duży problem. :/ 3/4 Drużyny to biszkopty  (większość od października, część dołączyła jeszcze później).  Niby organizujemy różne akcje, zbiórki i w ogóle dość dużo robimy, a podczas tego wszystkiego zawsze zwracana jest im uwaga na zachowanie, ale jednak ich zachowanie nie ma w sobie prawie nic z harcerskich ideałów. :( Częśćz nich jawnie przeklina (powstrzymują się jedynie przy mnie i drużynowej), kolejna część pali i "okazyjnie" pije alkohol... Do tego dochodzi jeszcze częsty brak współpracy między nimi i brak szacunku do czyjejś pracy... Jeżeli chcemy dalej nazywać się Drużyną Starszoharcerską to musimy zmienić to zachowanie. Ale jak im to przekazać, aby poskutkowało?
pytanie zadane 29 grudnia 2016 w Drużyna przez użytkownika Pestka (1,164)   26 56 69
Współczynnik akceptacji: 73%
   

2 odpowiedzi

+6 głosów
 
Najlepsza
Czuwaj! :)

Proponuje :

- wybrać ich na jakiś dłuży obóz ze starszymi (np. wędrole o ile dobrze się zachowują, bo z różnymi drużynami się zetknęłam) i pokazać ,że można świetnie się bawić ale w moralny sposób w sensie zbudować w nich autorytet

- Być dla nich miłym, tworzyć autorytet, bawić się i pokazać im ,że można inaczej

- HS często odbierają harcerstwo ,że są w drużynie i są im stawiane wymagania "macie zrobić to, to i to" a o to chodzi aby im pokazać ,że każdy popełnia błędy ale staramy się je zwalczać, choć małymi krokami ,że dążymy do celu do ideału

W drużynie HS żeńskiej w moim środowisku drużynowa zebrała je w krąg była gawęda i każda z nich przyznawała się do jakiejś słabości zaczynając od druzynowej ,która mówiła ,że przed przyjęciem granatowego i rok po objęciu jego (pełni już funkcje 1,5 roku) paliła jeszcze przez rok, a zaczęła kiedy miała 13 lat i opowiadała jak było jej ciężko ale starała się rzucić. Ale nie wiem czy to jest dobry pomysł ,bo to zależy od Twoich harcerzy mogą odebrać to np. "No ona paliła jak miała 15 lat, ja mam 15 lat to też mogę" albo może im się trochę zawalić autorytet co w tym momencie jest BEZCENNE.

Mam znajomą której drużynowa co miesiąc dawała jakieś zadanie do "poprawy" i motywowała ją, rozmawiała i pomagała. Poświęcała ogrooom uwagi na nią samą, a jak słyszałam nie tylko ona miała problemy. Te zadania były stoponiowe od np. "ogranicz do ..." aż w końcu rzuciła. Ale to wszystko zależy od harcerki itd.

- Możesz sprawić wrażenie typu "My w zhp nie potrzebujemy fajek aby się świetnie bawić, my mamy zabawę lepszą od nich bez żadnych świństw".

HS to wiek gimnazjalny, jeśli załóżmy taki harcerz jest w środowisku gdzie dzięki temu może się "wybić" albo "zaistnieć" to jest na prawdę ciężkie. Raz miałam styczność z harcerką która mi opowiadała ,że w 6 klasie jej najlepsza przyjaciółka zaczęła palić i mogła albo się z nią przyjaźnić i palić, albo zostawić i przyjaźń. Zrobiła to drugie i została obarczona fałszywymi plotkami oraz bardzo źle traktowana.

- Warto ich uświadomić dlaczego jest to złe ,ale nie argumentami "JESTEŚ DZIECKIEM ZOSTAW TO" (oczywiście jest w tym jakaś racja ,ale oni mogą to odebrać jako poniżanie ich i poczują się gorsi +tracimy autorytet) albo "nie bierz bo to nie zdrowe" (to też jest prawda, ale same powiedzenie nie ,bo nie jest słabo przekonujące)

 

Według mnie najważniejsze w tym jest stanowczość, dużo rozmowy oraz NIE BYCIE WŚCIBSKIM.

Chodzi mi tu o nie robienie akcji typu przepytywanie koleżanek, grzebanie w rzeczach.

Albo wytykanie takich rzeczy na grono publiczne, robimy rozmowy wyłącznie w 4 oczy, w ostrzejszych przypadkach z rodzicami. Słyszałam o nie jednych sytuacjach ,które mnie przerażają.

ZAWSZE:

-Staraj się zrozumieć ich zachowanie dlaczego coś robią - może to Ci podsunie co możesz z tym zrobić!

- Rób to w 4 oczy, w ostrzejszych sytuacjach z rodzicami

- Szanuj ich prywatność

- Traktuj ich jak równemu sobie

- Dawaj autorytet, jednocześnie nie porównuj ich do siebie np. "Ja w Twoim wieku to ..."

 

Co do lepszego zachowania drużynie :

- stawiaj wzorce

- rób motywacje i zadania np. "Jeśli pomożecie nam w tej akcji to dostaniecie to", "Jeśli będziecie się dobrze zachowywać tu.. to pojedziemy na biwak" itd.

- Metoda kija i marchewki (tu fajna sprawa jeśli wzbudzisz autorytet - zadając im karę wykonuj to z nimi)

Życzę powodzenia :)!

Ps: Przepraszam jeśli pojawią się jakieś błędy gramatyczne, literówki etc. Jadę właśnie pociągiem i ciężko było mi się skupić ;)

Pozdrawiam
odpowiedź 30 grudnia 2016 przez użytkownika Morowe_powietrze (279)   3 9 16
wybrane 22 maja 2017 przez użytkownika Pestka
Ojeeej baaaardzo dziękuję :) gdybym mogła, to dałabym z 10 tych strzałeczek w gorę :) przeczytam na spokojnie i pokombinujemy co z tym zrobić ^^
+2 głosów
Myślę, że problem jest na tyle duży, że nie da się go rozwiązać jedną radą tutaj. Polecam poprosić o pomoc bardziej doświadczonego instruktora z Waszego środowiska, który będzie bardziej znał problem i będzie mógł na bieżąco służyć wsparciem. Może namiestnik starszoharcerski?
odpowiedź 29 grudnia 2016 przez użytkownika bartek3421 (2,437)   4 16 54
Dziękuję bardzo :) problem w tym, że owego namiestnika w  hufcu nie mamy :/ oczywiście z drużynową i drugą przyboczną ten problem postaramy się rozwiązać... mam nadzieję, że się uda, bo widać, że osoby z Drużyny po prostu potrzebują więcej uwagi i trzeba im odpowiednio to pokazać, a przede wszystkim zmotywować, co już tak proste nie jest ;)

Podobne pytania

–3 głosów
1 odpowiedź 918 wizyt
pytanie zadane 12 lutego 2015 w Pomysł na... przez użytkownika totoro (814)   8 19 33
0 głosów
1 odpowiedź 387 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 279 wizyt
pytanie zadane 18 stycznia 2016 w Pomysł na... przez użytkownika Amaranciak (134)   2 5 9
0 głosów
1 odpowiedź 1,435 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2017 w Próby przez użytkownika PatrycjA-31GDH (105)   1 1 3
+14 głosów
10 odpowiedzi 1,036 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2013 przez użytkownika Gracja Bober (4,592)   29 59 101
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...