• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy do munduru można mieć pomalowane paznokcie i nosić małe kolczyki np. zhp z wgl

+20 głosów
pytanie zadane 2 stycznia 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika harcerka (454)   10 14 22
Współczynnik akceptacji: 29%

edycja 27 stycznia 2015 przez użytkownika harcerka
   
proszę uzupełnić treść pytania
Mam wielu znajomych z różnych drużyn i większości jest powiedziane ,że włosy/dredy powinny być związane ,paznokcie najlepiej by były nie pomalowane ,a jak już są to w delikatnych odcieniach .Kolczyki w miejscu innym niż uszy muszą być wyjęte ,a te w uszach tylko wkręty oraz bransoletki w zależności od środowiska ,w moim możemy nosić delikatne ,ale ma nie przeszkadzać .Co do makijażu to również ,najlepiej by nie było ,a jak jest to delikatny .

21 odpowiedzi

+1 głos

To jeszcze tak w kwestii wyglądania w mundurze świeża fotka. Wystarczy postawić sobie granicę dokładnie pośrodku zdjęcia w pionie i porównać co wygląda lepiej w takiej sytuacji (fotka z gali Niezwyczajni 2012 z marca tego roku)

foto_niezwyczajni 2013

 

odpowiedź 12 marca 2013 przez użytkownika Solo (1,523)   10 28 54
Warto zauważyć, że wg regulaminu do spódnicy zwykłej należy nosić getry/skarpety.
no to w tym kontekście jest wizualny dowód na to, że warto czasem złamać regulamin:)
Mnie to jakoś nie przekonuje. Mam wrażenie, że zwykła spódnica mundurowa nie do końca pasuje stylem do butów z prawej strony zdjęcia. Powinna być raczej ta galowa z regulaminu, której nie ma. :) tzn. :(
0 głosów
Kiedyś był w Czuwajce lub w "Na tropie" już nie pamiętam, taki fajny artykuł o atrakcyjnych druhenkach. Jak go dzieś znajdę to go tutaj wrzuce. Błagam was, chcemy odświeżać wizerunek Związku a druhenki nadal mają pozować w bojówkach, glanach nieułożonych tłustych włosach i koszulkach z obozów sprzed 7 lat? litości.
odpowiedź 5 stycznia 2013 przez użytkownika yśka (106)   2
Ale czy swoją atrakcyjność musimy pokazywać przez tonę makijażu i biżuterii w mundurze? Istnieją już akcje takie jak np. "Włóż do plecaka sukienkę" na Watrze Wędrowniczej, spoko, nie mam nic przeciwko,ale czy musimy do munduru nie wiem jak się malować i wgl., żeby być atrakcyjną? Nie wydaje mi się.
Nie mówię tutaj o jakimś pajacowaniu i nie wiadomo jakiej biżuterii, ale bardzo ładnie i o wiele poważniej wygląda druhna- mówię tutaj o instruktorce-, która ma ładny makijaż, ładne uczesanie i w pełnym mundurze jest w butkach na obcasach lub niewielkich szpilkach. Panie pracujące w biurze do swojego eleganckiego pracowniczego  stroju tak właśnie robią, a nasz mundur to jest właśnie taki strój, więc wyglądajmy schludnie, a nie jak granatem z lasu wyciągnięte.
A dla instruktorów mokasyny czy oksfordy? ;)
Tak jak już powiedziałam, wszystko to zależy jak postrzegamy mundur i jaki mamy do niego szacunek.
Na zbiórkę w terenie mokasyny, na miasto oksfordy... :)
Ale czy w bucikach na obcasiku jest wygodnie? Podbiec gdzieś, podskoczyć...
Czemu postrzegasz druhny jako kobiety o wiecznie tłustych i nieuczesanych włosach?...
chciałabym przeczytać ten artykuł, czy ktoś mógłby zamieścić do niego tutaj link? :)
0 głosów
Małe kolczyki nie stwarzają problemu :) Osobiście nie lubię jeśli druhna w mundurze ma mocny makijaż, długie kolczyki, tonę bransoletek, jaskrawe paznokcie itp... Choć delikatnie pociągnięte tuszem rzęsy albo jasny lakier na paznokciach nie powienien nikomu przeszkadzać. Co do włosów, chodzi o to aby drużyna wyglądała możliwie jednolicie, więc to już zależy od zwyczajów - w mojej wszyscy mają spięte włosy. Jedynie dwie dziewczyny mają krótkie włosy, w tym także ja. Podpinam jedynie grzywkę gdy zakładam beret. Co do biżuterii i ozdób, pamiętajmy że to już kwestia dobrego smaku, a minimalizm w modzie;)
odpowiedź 10 stycznia 2013 przez użytkownika Biszkopcik (328)   2 5 11
0 głosów
Nie wiem jak inne Druhny czytające te odpowiedzi, ale ja czuję się wręcz obrażona jeżeli ktoś sugeruje, że dziewczyna powinna malować się do munduru by wyglądać ładnie. Harcerka/instruktorka powinna wyglądać schludnie i powinna być ubrana adekwatnie do okazji. Jeśli się nie malujemy to nie znaczy, że wyglądamy jakbyśmy wyszły prosto z lasu.

Zauważmy też, że dajemy przykład naszym harcerkom, czy chcecie, aby przestały w siebie wierzyć i malowały się wychodząc gdziekolwiek, bo tak robią instruktorki w jej drużynie?

Pamiętajmy zawsze o naszych harcerzach rozważając takie problemy, bo to głownie o nich chodzi. Nauczmy się wyglądać dziewczęco/kobieco ale nie zapominajmy że makijaż, kolczyki czy inne błyskotki są najważniejsze :)
odpowiedź 15 stycznia 2013 przez użytkownika Kasia Rzeźnicka (104)   2 3 5
edycja 1 września 2013 przez użytkownika Kasia Rzeźnicka
0 głosów
W regulaminie nic nie ma na ten temat. Wygląd ma być schludny. Chociaż kiedyś jeden druh zwrócił mi uwagę, że mam pomalowane paznokcie (przezroczystym lakierem!) i niezwiązane włosy...
odpowiedź 23 sierpnia 2013 przez użytkownika karolciaK66 (302)   3 9
0 głosów
Zależy jak pomalowane paznokcie, jeśli ma to być jakiś bardzo widoczny kolor, to nie za bardzo. Jeśli chodzi o bezbarwny lub kremowy, błękitny (delikatne, lekkie lakiery), to chyba może być :) Ale ja bym się spytała drużynowej/drużynowego, tak dla pewności ;) Co do takich kolczyków, to jak najbardziej tak!
odpowiedź 18 kwietnia 2015 przez użytkownika Olg.k (227)   4 4 14
0 głosów
Wszystko zależy od tego, co zostało przyjęte w Twoim środowisku. Jeśli obowiązują u Ciebie związane włosy do munduru oraz niepomalowane paznokcie, to powinnaś się tego trzymać, jednak jeśli Twoje środowisko nie ma ściśle określonych zasad, raczej nie ma przeciwwskazań do malowania paznokci czy noszenia kolczyków. Co do włosów, regulamin mundurowy mówi tylko o tym, że włosy nie mogą zasłaniać pagonów, więc nie muszą być one obowiązkowo związane. Każdy harcerz powinien być świadomy tego, że swoim wyglądem i postawą reprezentuje całą organizację, a więc jego wygląd powinien być przede wszystkim schludny. Tak naprawdę każdy indywidualnie powinien umieć zdecydować, co mieści się w granicach "dobrego smaku" jeśli chodzi o mundur harcerski i w momencie, kiedy reguły nie są sprecyzowane powinien być w stanie podjąć decyzję, co można, a czego nie można nosić. Mam nadzieję, że pomogłam.
odpowiedź 9 listopada 2016 przez użytkownika o.hekner (101)   2
0 głosów
Wszystko zależy od środowiska. U mnie kolczyki i makijaż nie mogą rzucać się w oczy. Pazurki nie pomalowane, lub bardzo delikatny kolor. Zawsze jest to kwestia sporna bo są drużyny czy szczepy prowadzone przez ludzi w wieku Max 25 lat tak jak mój i takie prowadzone przez osoby 50-60 letnie. Wtedy na wiele rzeczy patrzy się inaczej i inne rzeczy się toleruje
odpowiedź 4 marca 2017 przez użytkownika Gabe1999 (272)   1 2 9
0 głosów
to zależy od druha/druhny nam pozwala na biżuterie, makijaż itp. zapytaj się na zbiórce albo napisz czy można
odpowiedź 22 października 2022 przez użytkownika chmuuura (101)   2
–1 głos
Można mieć pomalowane paznokcie do munduru na delikatny, nie rzucający się w oczy kolor - różowy, perłowy, brzoskwiniowy etc. Nie można malować ich na kolory ciemne i widoczne, pstrokate, mieć długich "szponów". Podobna zasada tyczy się makijażu - nikt nie zwróci uwagi na różowy błyszczyk czy tusz na rzęsach, ale na czerwone usta, grube kreski oraz kilka cieni do powiek już owszem.

Z kolczykami też mamy to samo, jak i również z wszelką biżuterią do munduru. Trzeba wyczuć granicę między kuleczkami w uszach (nawet w kilku dziurkach w jednym uchu), jakimś małym, kobiecym atrybutem a wielkimi kółkami zwisającymi z uszu i rozpraszającymi uwagę od munduru (zwłaszcza, że wiążemy do niego włosy, więc akcesoria w uszach widać bardziej). Analogicznie: co innego jeden pierścionek albo dwa, jakieś cieniutkie, ładne a 4 widoczne bardziej niż dłoń; co innego jakieś bransoletki jednolite, dodające uroku a co innego pół ręki wręcz owiniętej biżuterią. We wszystkim tym zasady są dwie: SUBTELNOŚĆ i UMIAR :)

Osobiście uważam, że kobiecość jest bardzo ważna i jestem zwolenniczką zabierania na obozy sukienek, spódniczek, noszenia na wyjazdy harcerskie ładnych ubrań i hasania w kobiecych botkach a nie łażenia w bojówkach i glanach "bo jestem harcerką", dlatego też moja odpowiedź może być trochę subiektywna w tym momencie - Ja gorąco polecam lekkie elementy kobiecej biżuterii do munduru, a takie kolczyki jak te w opisie gdybym mogła wprowadziłabym obowiązkowe :)
odpowiedź 9 listopada 2016 przez użytkownika kawaleczek (234)   2 4 9

Podobne pytania

+3 głosów
3 odpowiedzi 4,405 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Lawenda21 (122)   1 1 4
+2 głosów
1 odpowiedź 902 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 3,725 wizyt
pytanie zadane 12 września 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Qlas (142)   2 4 8
0 głosów
1 odpowiedź 371 wizyt
+11 głosów
3 odpowiedzi 2,031 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...