• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy do munduru można mieć pomalowane paznokcie i nosić małe kolczyki np. zhp z wgl

+20 głosów
pytanie zadane 2 stycznia 2013 w Regulamin mundurowy przez użytkownika harcerka (454)   10 14 22
Współczynnik akceptacji: 29%

edycja 27 stycznia 2015 przez użytkownika harcerka
   
proszę uzupełnić treść pytania
Mam wielu znajomych z różnych drużyn i większości jest powiedziane ,że włosy/dredy powinny być związane ,paznokcie najlepiej by były nie pomalowane ,a jak już są to w delikatnych odcieniach .Kolczyki w miejscu innym niż uszy muszą być wyjęte ,a te w uszach tylko wkręty oraz bransoletki w zależności od środowiska ,w moim możemy nosić delikatne ,ale ma nie przeszkadzać .Co do makijażu to również ,najlepiej by nie było ,a jak jest to delikatny .

21 odpowiedzi

+21 głosów
 
Najlepsza
Wedle obowiązujących regulaminów nie ma żadnych obostrzeń dotyczących tej kwestii, można nosić co się chce. Pozostaje jednak oczywiście kwestia dobrego smaku i obyczaje miejscowe.
odpowiedź 2 stycznia 2013 przez użytkownika Jan Traczyk (402)   1 2 5
wybrane 13 sierpnia 2013 przez użytkownika PLscout
+19 głosów
Ja uważam, że harcerki robią z siebie (oczywiście statystycznie) brzydsze niż są. Styl proobronny, puszczański często zabiera im poczucie estetyki, wypacza pogląd na kobiecość i elegancki schludny wygląd. Powinniśmy uczyć naszych podopieczych jak wyglądać ładnie i adekwatnie do danej sytuacji. Jeśli idziemy z rodziną do kościoła, muzeum, teatru, to się ubierzemy raczej elegancko. Bez fajerwerków, ale schludnie. A jak idzie drużyna harcerska (albo grupa instruktorów o zgrozo) do teatru i idą w mundurach, to się na ogół ubiorą jak na barykady, albo na podchody: buciory, włosy może i upięte, ale receprurką z tyłu głowy, trapery na nogach i pełny rynsztunek bojowy.

Uważam, że dobrz, że nie ma żadnych zakazów ubiorowych, Schludny ubiór to nie asceza, nie przygotowujemy harcerzy/harcersek do zakonu tylko do życia. A w życiu jak to w życiu raz trzeba się ubrać i wyglądać praktycznie, zwyczajnie, a raz pięknie, seksownie, a od czasu do czasi nie zaszkodzi wyzywającą.

Jakbym szedł robić nabór w gimnazkum do DSH, to wziąłbym najładniejszą przyboczną w wieku 16 lat w hufcu i kazał się jej ubrać jak na randkę.
odpowiedź 4 stycznia 2013 przez użytkownika Solo (1,523)   10 28 54
Z tym ostatnim zdaniem przesadziłeś kompletnie. Ale cała reszta - zgoda.
+9 głosów
Wszystko zależy od środowiska. Najważniejsze, żeby było wygodnie. Więc jeśli na zbiórce jest gra terenowa po lesie i palenie ogniska, to włosy powinny być związane ze względu na bezpieczeńtwo (sama kiedyś, mając 11-12 lat upaliłam sobie kosmyk nad ogniskiem). Podobnie z kolczykami - długie kolczyki podczas zabawy grożą naderwaniem ucha. Na zajęciach z WF-u nauczyciele zakazują ich noszenia.
Natomiast kwestia kolczyków czy bransoletek pozostaje otwarta. W mojej drużynie zakazywałam wcześniej noszenia kolczyków, bransoletek i pierścionków i nie mozna było się malować. Teraz zmieniłam trochę poglądy - krótkie kolczyki, niewielkie bransoletki i pomalowane delikatnie paznokcie mnie nie rażą.
odpowiedź 3 stycznia 2013 przez użytkownika KoT (6,534)   31 76 127
+8 głosów
U mnie w drużynie w mundurze powinno wyglądać sie schludnie :) Są dozwolone np: bransolerki z rzemyka, ale już jakieś wytwory plastikowe muszą szybko znikać z rąk. Myślę, że jeśli będą pomalowane stonowanymi kolorami nie powinno być problemu :)
odpowiedź 2 stycznia 2013 przez użytkownika Filip (481)   2 4 10
+8 głosów
W mojej drużynie, do munduru nie możemy mieć makijażu, pomalowanych paznokci, ani żadnych bransoletek, rzemyków na rękach. Co do kolczyków , mogą to być jakieś małe kolczyki (typu wkręty)
Co do włosów w mojej drużynie każda dziewczyna musi mieć dwa warkocze zakończone bordowymi kokardkami - taka nasza tradycja,obrzędowość,  znak rozpoznawczy :)
Według mnie, włosy do munduru powinny być zawsze spięte , gdyż inaczej nie wygląda to schludnie ( mówię tu o długich włosach, krótkie zostawmy w spokoju :) )
odpowiedź 2 stycznia 2013 przez użytkownika Olga Junkuszew (198)   3 9
A co z dziewczynami, które mają krótkie włosy?
Większość ma długie, ale jeśli chciałaby do nas dołączyć dziewczyna z krótkimi włosami , może zrobić sobie kucyki z kokardkami, lub kokardkę na wsuwce wpiąć we włosy
Chyba kiedyś was spotkałam na Świętuchu ;)
To to jest drużyna czy klasztor?
wg mnie przesada u nas powinniśmy mięć związane ale nie koniecznie paznokcie miałam kiedyś pomalowane na niebiesko i białe kropeczki i drużynowy ani opiekun- drużynowy wędrowników <bo nasz drużynowy ma 17 lat> nic mi nie powiedział, bransoletki możemy mieć planujemy nawet zrobić taką drużynową :)
wy w tym roku byłyście Olga na świętuchu?
No byłyśmy ;) Tylko starszą drużyną ze szczepu (112 DW-ek "Kasjopeja") - która nosi jeden warkocz z bordową kokardką
Pleciecie warkocze w ramach alarmu mundurowego? ;)
No jasne! Dla chcącego nic trudnego ;)
+7 głosów
Ja, na przykład przez moją pierwszą przyboczną jestem strasznie uczulona na temat munduru. Paznokci mi się chyba jeszcze ani razu nie zdażyło mieć pomalowanych do munduru, a  co do kolczyków itp. to ewentualnie jakieś małe kuleczki, które nie będą się rzucać w oczy bardziej niż mundur.
odpowiedź 4 stycznia 2013 przez użytkownika ŻmijKa (300)   3 7 12
+5 głosów
można jeśli to nie przeszkadza w zbiórce i nie stwarza ryzyka na przykład naderwania ucha ale ważne żeby było schludnie i z głową
odpowiedź 2 stycznia 2013 przez użytkownika Rafał Pawluś (266)   1 3 9
+5 głosów
Kiedyś mówiono "mundur nie choinka", u nas w drużynie nie nosi się biżuterii do munduru,makijaż jeżeli musi być to taki żeby nie był widoczny,kolczyki malutkie wkręty albo wcale,włosy związane.Paznokcie pomalowane kolorowymi lakierami i duze kolczyki dobre są "do cywila",
odpowiedź 4 stycznia 2013 przez użytkownika Izabela Stach (161)   1 3
edycja 4 stycznia 2013 przez użytkownika Izabela Stach
+4 głosów
U mie w drużynie można miec pomalowane paznokcie bądz lekki makijaż. Kolczyki nie mogą byc wiszące. A włosy muszą byc związane.
odpowiedź 5 stycznia 2013 przez użytkownika Basia (223)   1 7
+3 głosów
wg mnie przesada co niektórzy piszą u nas powinniśmy mięć związane ale nie koniecznie paznokcie miałam kiedyś pomalowane na niebiesko i białe kropeczki i drużynowy ani opiekun- drużynowy wędrowników <bo nasz drużynowy ma 17 lat> nic mi nie powiedział, bransoletki możemy mieć planujemy nawet zrobić taką drużynową :)
odpowiedź 5 stycznia 2013 przez użytkownika smile (275)   5 9 17
Kwestia tego jaki ktoś ma stosunek i szacunek do munduru.
Ja na przykład nie potrafię zrozumieć tego jak dziewczyna z kilogramem makijażu, toną biżuterii na sobie może założyć mundur na siebie.
Może założyć - przy kilogramie makijażu i tonie biżuterii mundur waży tyle, że się go nie zauważa...
Ja tutaj nie mówię o tonie tapety a osobiście nie maluje się wogóle, szanuję mundur ale czy jedna czy dwie bransoletki i pomalowane rzęsy świadczą o tym że nie szanujemy munduru?

Podobne pytania

+3 głosów
3 odpowiedzi 4,405 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2017 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Lawenda21 (122)   1 1 4
+2 głosów
1 odpowiedź 902 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 3,725 wizyt
pytanie zadane 12 września 2015 w Regulamin mundurowy przez użytkownika Qlas (142)   2 4 8
0 głosów
1 odpowiedź 371 wizyt
+11 głosów
3 odpowiedzi 2,031 wizyt
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...