Należy odnieść się tutaj do ustawy o systemie oświaty.
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19910950425
Patrzymy na art. 92c ust.2 lit. a. Określa on, że kadrę wypoczynku stanowi kierownik i wychowawcy, którzy spełniają określone warunki. Mamy tu odesłanie do art. 92p ust. 1-6.
Nas będzie interesował art. 92p ust. 2, gdyż to on traktuje o wychowawcach wypoczynku. Dowiadujemy się z niego, że wychowawca wypoczynku musi:
-nie być karany (chodzi tylko o niektóre typy przestępstw określone w ustawie)
-mieć ukończone 18 lat
-posiadać co najmniej wykształcenie średnie
-ukończyć kurs na wychowawcę wypoczynku.
A teraz o wyjątkach, które nas interesują. Art. 92p ust. 3 określa wyjątek od obowiązku posiadania wykształcenia średniego. Instruktorzy ZHP w stopniu minimum przewodnika (nie wystarczy mieć skończonego kursu przewodnikowskiego) są zwolnieni z tego obowiązku, ale tylko na wypoczynku organizowanym przez organizacje harcerskie (także wypoczynek dla dzieci niezrzeszonych w ZHP, lecz organizowany przez ZHP).
Art. 92p ust. 6 określa wyjątek od obowiązku ukończenia kursu na wychowawcę wypoczynku. Instruktorzy ZHP w stopniu co najmniej przewodnika są zwolnieni z tego obowiązku. W tym ustępie nie widnieje zapis ograniczający ten wyjątek do wypoczynku organizowanego przez organizacje harcerskie, a więc obowiązuje również na wypoczynku organizowanym przez inne podmioty.
To tyle z wyjątków dla instruktorów harcerskich jeżeli chodzi o wychowawców wypoczynku. Podsumowując, instruktor ZHP w stopniu co najmniej przewodnika może pełnić funkcję wychowawcy na wypoczynku organizowanym przez organizację harcerską (nie ma znaczenia, czy uczestnicy są harcerzami). Na wypoczynku organizowanym przez inne podmioty instruktor ZHP w stopniu minimum przewodnika musi mieć dodatkowo wykształcenie co najmniej średnie.