• Rejestracja
Pierwszy raz tutaj? Zajrzyj do FAQ!
x
Witamy w serwisie zapytaj.zhp.pl, gdzie możesz zadawać pytania i otrzymywać odpowiedzi od innych harcerzy.

Możesz też zdobywać punkty za zadawanie pytań i udzielanie odpowiedzi. Tutaj pomaganie innym się opłaca! Więcej informacji tutaj!


Na wiele pytań odpowiedź znajdziesz w dokumentach ZHP:


Czy może istnieć drużyna między hufcowa?

0 głosów
Czuwaj!  
Mam mały problem w moim liceum chcą otworzyć drużynę wędrowniczą składająca sie z uczniów naszego liceum. Problem polega na tym że harcerze obecnie uczęszczający do mojego liceum są z dwóch różnych hufców. Z mojego hufca jest wiecej osób ale ta miejscowość należy do tego drugiego hufca. Czy możemy utworzyć drużynę działającą między tymi dwoma hufcami, czy musimy zmienić hufiec aby do niej należeć?
pytanie zadane 9 grudnia 2016 w Drużyna przez użytkownika iśćwświat (124)   3 4 8
Współczynnik akceptacji: 0%
   

2 odpowiedzi

+1 głos
Najprostsze rozwiązanie to powołanie drużyny we „właściwym terytorialnie” hufcu, w żaden sposób nie zmusza to Was do zmiany hufca – nie ma niczego dziwnego w udzielaniu się w hufcu innym niż podstawowy, wielu doświadczonych instruktorów stale to robi. Alternatywą może być dogadanie się z tym drugim hufcem i założenie na jego terenie drużyny ulokowanej w strukturze pod Waszym macierzystym hufcem, jak opisuje Jacek – wtedy z kolei członkowie tego drugiego hufca mogą w niej działać bez żadnych dodatkowych komplikacji.
odpowiedź 9 grudnia 2016 przez użytkownika vanadey (15,720)   17 80 296
0 głosów
Drużyna musi należeć do jakiegoś hufca. To jedna sprawa. Druga jest taka że hufiec jest terytorialną wspólnotą drużyn o konkretnie określonych granicach, zwykle pokrywających się z podziałem administracyjnym. Więc drużyna powinna należeć do hufca na terenie którego działa. Czyli w waszym przypadku: na terenie którego jest szkoła. I tu pojawia się pytanie: czy drużyna funkcjonowałaby przy szkole, tj. w porozumieniu z dyrekcją, jakimś wzajemnym wsparcie itp, tak jak to ma często miejsce w młodszych grupach wiekowych, czy po prostu na zasadzie "tak się składa że jest drużyna wędrownicza, większość jej członków to akurat uczniowie tej szkoły, ale dyrekcji nic do tego bo wszystko robimy poza szkołą". W tym drugim przypadku, zwłaszcza jeśli członkowie drużyny w znacznym stopniu są powiązani ze środowiskami drugiego hufca (np. pełnią różne funkcje w jego drużynach, itp.) funkcjonująca od jesieni nowa instrukcja hufca wprowadza możliwość działania drużyny w innym hufcu niż wynikałoby to z jej miejsca działania. W tym przypadku musiałoby dojść do formalnego porozumienia obu hufców na ten temat.
odpowiedź 9 grudnia 2016 przez użytkownika Jacek J (1,131)   2 8 30

Podobne pytania

+5 głosów
2 odpowiedzi 579 wizyt
pytanie zadane 13 września 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika Petrus (537)   8 22 29
+5 głosów
2 odpowiedzi 1,448 wizyt
pytanie zadane 14 czerwca 2013 w Przepisy, ewidencja, dokumentacja... przez użytkownika abc (427)   9 18 23
+9 głosów
2 odpowiedzi 548 wizyt
+7 głosów
1 odpowiedź 1,068 wizyt
pytanie zadane 10 maja 2015 w Drużyna przez użytkownika Paulina (766)   15 22 39
+8 głosów
2 odpowiedzi 919 wizyt
pytanie zadane 21 marca 2014 w Drużyna przez użytkownika Rivila (234)   3 7 11
Ta strona używa plików ciasteczek. Korzystanie z serwisu oznacza zgodę na ich używanie.
Pomysł, wykonanie, osoba odpowiedzialna za działanie serwisu: hm. Szymon Gackowski
...